Arcybiskup Neapolu wysyła do Watykanu dokument liczący 1233 strony zawierający listę księży gejów

Arcybiskup Neapolu wysyła do Watykanu dokument liczący 1233 strony zawierający listę księży gejów
(fot. shutterstock.com / Anneka)
KAI / Gazeta.pl / ansa.it / mp

Arcybiskup Neapolu kard. Crescenzio Sepe przekaże do Watykanu liczące 1233 strony dossier o 34 księżach i 6 seminarzystach z różnych włoskich diecezji, którzy utrzymują kontakty homoseksualne, umawiając się za pośrednictwem internetu.

Dokumentację, obejmującą m.in. zapisy z czatów na komunikatorze WhatsApp i inne dowody, przekazał kurii arcybiskupiej w Neapolu Francesco Mangiacapra, były adwokat, znany dziś we Włoszech jako mężczyzna, który się prostytuuje. Zebrał on je w sieci i postanowił przekazać Kościołowi, gdyż - jak twierdzi - nie mógł znieść dłużej hipokryzji tych duchownych, którzy co innego publicznie głoszą, a inaczej sami postępują.
Mangiacapra przekazał neapolitańskiej kurii m.in. zapisy rozmów z aplikacji WhatsApp i innych komunikatorów, które mają świadczyć o orientacji seksualnej księży, którzy znaleźli się w raporcie.
Kuria arcybiskupia opublikowała 1 marca komunikat, w którym informuje, że po zapoznaniu się z dostarczonym dossier kard. Sepe stwierdził, iż nie figurują tam nazwiska z archidiecezji neapolitańskiej.
Sprawa dotyczy duchownych różnych innych włoskich diecezji, dlatego hierarcha postanowił ją przekazać bezpośrednio do "odpowiednich władz kościelnych w Watykanie".
Arcybiskup Neapolu wysyła do Watykanu dokument liczący 1233 strony zawierający listę księży gejów - zdjęcie w treści artykułu
Neapolitańska kuria 1 marca opublikowała komunikat w tej sprawie. Jak poinformowano w komunikacie, informator zapewnił przedstawicieli kurii, że to nie on odpowiada za udostępnienie w internecie pliku z nazwiskami domniemanych homoseksualnych księży, mimo iż dokument jest podpisany jego nazwiskiem.
Arcybiskup Sepe dodał, że zarzuty dotyczą tylko i wyłącznie domniemanych kontaktów homoseksualnych, czyli "grzechów", a nie przypadków pedofilii, czyli przestępstw. "Jeśli przypadki grzechów zostaną potwierdzone, ci, którzy zbłądzili, muszą za to zapłacić. Trzeba będzie im pomóc odpokutować za popełnione zło". 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Neapolu wysyła do Watykanu dokument liczący 1233 strony zawierający listę księży gejów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.