Arcybiskup ostrzega przed strukturami wyzysku

Arcybiskup ostrzega przed strukturami wyzysku
(fot. EPA/Abir Abdullah)
KAI / drr

Nawiązując do tragicznej katastrofy w Bangladeszu, gdzie w wyniku zawalenia się fabryki zginęło ponad tysiąc pracujących za głodowe pensje osób arcybiskup Monachium i Frzyzngi kard. Reinhard Marx, zaapelował o "większe zaangażowanie na rzecz takiego współżycia w świecie, które da każdemu szansę i zagwarantuje obronę praw człowieka".

Odnośnie stosunków produkcji w krajach takich jak Bangladesz kardynał w kazaniu podczas uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja w monachijskiej katedrze wskazał na "struktury wyzysku, których beneficjentami są przedsiębiorstwa i kupcy w bogatych krajach". - Trzeba występować przeciwko takiej niesprawiedliwości i wzorcowo działać, co znaczy być narzędziem jedności między ludźmi - podkreślił kard. Marx.

Równocześnie niemiecki purpurat przestrzegł przed konsekwencjami zuniformizowanego myślenia czego wyrazem są najnowsze eksperymenty z klonowaniem. - Jedność może również stać się próbą uniformizacji. Klonowanie wspierane jest takim myśleniem i istnieje ryzyko formowania idealnych, zdrowych, pięknych i dostosowanych do wymagań rynku ludzi. Jedność w chrześcijańskim sensie znaczy właśnie respektowanie różnorodności, pełni, różnobarwności ludzi i wnoszenia nowej jakości we wspólnotę - powiedział arcybiskup Monachium i Fryzyngi.

Kard. Marx wskazał, że wydarzenie Zesłania Ducha Świętego jest obrazem jedności w różnorodności, przeciwieństwem babilońskiego pomieszania języków, które doprowadziło do rozproszenia i wrogości między ludźmi. - Ten obraz wzywa ludzi, aby rozumieli się jako jedna rodzina ludzka i odnaleźli jako rzeczywista wspólnota, złączona we wzajemnym poszanowaniu i miłości - podkreślił kardynał.

DEON.PL POLECA

Nawiązując do obecnego kryzysu w Europie kard. Marx zwrócił uwagę, że nie powinno się mu przyglądać bezczynnie, kiedy dochodzi do socjalnej niesprawiedliwości, dramatycznego bezrobocia wśród młodych ludzi w niektórych krajach europejskich, do wyobcowania między narodami. - Jeśli w Europie nie znajdziemy nowego solidarnego współistnienia to może dojść do różnorodności jak w Babilonie, ponownej separacji i wrogości - przestrzegał niemiecki purpurat.

- Ostatecznie potrzebna jest zasadnicza gotowość do współżycia również w ciężkich czasach - zaznaczył kard. Marx i dodał: - Kościoły wnoszą swój wkład w słowie i czynie. Kościół katolicki jako Kościół powszechny, ma szczególne zadanie, aby pośród świata być skutecznym znakiem jedności w różnorodności. Może pokazać, że rzeczywiście istnieje jedna rodzina ludzka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Arcybiskup ostrzega przed strukturami wyzysku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.