Arcybiskup Paryża: tak, świat ma przyszłość, bo Bóg go kocha

Arcybiskup Paryża: tak, świat ma przyszłość, bo Bóg go kocha
Fot. Hilda Barhoum / YouTube.com
KAI / tk

- Świat, w którym żyjemy, często jest światem pesymistycznym, który wątpi o swej przyszłości. My na te wątpliwości odpowiadamy: tak, świat ma przyszłość, bo Bóg go kocha, chce aby świat dalej istniał. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykański nowy arcybiskup Paryża Laurent Ulrich.

- Kiedy byłem młody, Kościół zależał od biskupów i księży. Dziś nadal kierują oni Kościołem, ale pojawili się diakoni stali, którzy podejmują odpowiedzialność duszpasterską, a przede wszystkim wielka rzesza świeckich, którym Kościół powierza określoną misję – stwierdził paryski arcybiskup.

DEON.PL POLECA

Tę przemianę, faktyczną synodalność, odkrył on również w Paryżu. 70-letni Laurent Ulrich zastąpił charyzmatycznego abp. Michela Aupetit, który w grudniu ubiegłego został usunięty z urzędu na skutek medialnej nagonki.

Jego zdaniem powierzono mu tę misję ze względu na wieloletnie doświadczenie biskupie, które zdobył w poprzednich diecezjach. W Paryżu, jak przypuszcza, jednym z najważniejszych wydarzeń jego posługi będzie ponowne oddanie do użytku katedry Notre Dame. Jak na razie nie ma wielkich opóźnień, więc można zakładać, że termin ponownego otwarcia w 2024 r. zostanie dotrzymany – uważa abp Urlich.

- Będzie to okazja do dania świadectwa. Okazanie naszego przywiązania do katedry, aby móc w niej celebrować tajemnicę Chrystusa, wychwalać Boga, przedstawiać Mu nasze prośby, to świadectwo, które możemy dać. Katedra Notre-Dame nie jest w pierwszym rzędzie muzeum, lecz świątynią, miejscem kultu, poprzez który człowiek doznaje pokrzepienia i pojednania, Bożego miłosierdzia. Wszystko to musimy jasno powiedzieć. Bo świat, w którym żyjemy, często jest światem pesymistycznym, który wątpi o swej przyszłości.

- My na te wątpliwości odpowiadamy: tak, świat ma przyszłość, bo Bóg go kocha, chce aby świat dalej istniał. To Bóg daje nam siły do walki z tymi tendencjami, które prowadzą nas ku złemu, do tragedii, do zatracenia. O tym wszystkim musimy dać świadectwo, bo w to wierzymy. Nic nas do tego nie zmusza z zewnątrz, nie jesteśmy tu po to, by realizować jakiś program, zyskać tylu a tylu ochrzczonych. My mamy dać świadectwo, pamiętając, że Bóg to dopełni.

- A zatem przy okazji odbudowy tej katedry i jej ponownego otwarcia możemy dać wspaniałe świadectwo o naszej wierze, Ewangelii i łasce Bożej - powiedział papieskiej rozgłośni arcybiskup Paryża.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Życie i śmierć Chrystusa widziane w świetle
Pisma Świętego i żydowskiej tradycji
to najwspanialsza historia miłosna,
jaką kiedykolwiek opowiedziano!

Brant Pitre odkrywa przed czytelnikiem tajemnice najbardziej znanego symbolu wiary chrześcijańskiej, jakim jest...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Paryża: tak, świat ma przyszłość, bo Bóg go kocha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.