Arcybiskup przestrzega: nie dawajcie dzieciom smartfonów

Arcybiskup przestrzega: nie dawajcie dzieciom smartfonów
(fot. Paul MacAree / youtube.com)
2 lata temu
The Tablet / pk

"W sieci jest mnóstwo osób, wykorzystujących młodych ludzi i rodzice muszą być tego świadomi" - powiedział arcybiskup Eamon Martin.

Irlandzki hierarcha przestrzegł przed obdarowywaniem dzieci pierwszokomunijnych smartfonami z dostępem do Internetu. Duchowny stwierdził, że presja, z jaką spotykają się rodzice dzieci przystępujących do pierwszej Komunii i związana z nią moda, są "szalone" - poinformował The Tablet.

Cyfrowe otępienie. Niepokojące zjawisko, które nie pozwala nam budować normalnych relacji>>

Abp Martin wyraził swoje zdanie w czasie seminarium Digital World w St Patrick's College w Maynooth. W jego trakcie hierarcha spotkał się z Emmy Tobin i Oisinem Walshem, młodymi ludźmi, którzy opisali swoje doświadczenia związane z pracą w środowisku cyfrowym.

Argumentując swoje zdanie abp Martin powiedział, że skoro "nie pozwalamy swoim dzieciom błąkać się bez nadzoru po ulicach, dlaczego sądzimy, że mogą one w samotności przeglądać Internet".

Ostrzegł, że "w sieci jest mnóstwo osób, wykorzystujących młodych ludzi i rodzice muszą być tego świadomi" - informuje The Tablet.

Irlandzki hierarcha odwołał się do wypowiedzi sierżant Mary McCormack z policji Maynooth. Próbowała ona przekonać operatorów sieci komórkowych, że "nie jest rzeczą właściwą, by rodzice kupowali swoim dzieciom telefony na pierwszą Komunię razem z pełnym pakietem przesyłu danych". Dodała, że jeśli rodzice decydują się oddać swojemu dziecku telefon z dostępem do Internetu, konieczna jest rozmowa na temat bezpieczeństwa w sieci.

Uważaj, z kim dziecko kontaktuje się w sieci>>

Abp Martin w swoim przemówieniu powiedział również, że Synod Biskupów na temat Młodzieży w Rzymie w październiku zeszłego roku rozważał ogromny wpływ "kultury ekranowej", w tym telefonów komórkowych, tabletów, kina i gier wideo na młodych ludzi oraz związanych z nią niebezpieczeństw, w tym wykorzystywania online, zbierania danych, kradzieży tożsamości i różnego rodzaju oszustw.

"Kościół powinien uznać, że technologia cyfrowa, a zwłaszcza media społecznościowe, jest obecnie stałą częścią życia i tożsamości większości młodych ludzi, a coraz częściej wszystkich nas. Rozróżnienie między światem "online" i "offline" staje się coraz bardziej mgliste" - powiedział hierarcha, cytowany przez The Tablet.

Hierarcha wyraził również swoje zaniepokojenie związane z potrzebami młodych ludzi, przejawiającymi się w obsesyjnym przeglądaniu profili swoich znajomych w mediach społecznościowych oraz udostępnianiem w sieci makabrycznych filmów z tragicznych wydarzeń, np. wypadków samochodowych.

"Co wierzący mogą powiedzieć w tej kwestii? Jak moglibyśmy pełniej rozumieć siły napędzające cyberprzestrzeń i dawać świadectwo chrześcijańskiej i zdrowej obecności w Internecie?" - pytał abp Martin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
23,03 zł
32,90 zł

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup przestrzega: nie dawajcie dzieciom smartfonów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.