Arcybiskup wspiera naciski organizacji pozarządowych na władze

Arcybiskup wspiera naciski organizacji pozarządowych na władze
Abp Scicluna obmywa stopy uchodźcy w Wielki Czwartek 2018 (fot. Archdiocese of Malta / youtube.com)
timesofmalta.com / lovinmalta.com / kk

Arcybiskup Charles Scicluna skrytykował działania maltańskiego rządu, który zadecydował o zamknięciu portów dla statków poszukujących tonących migrantów w Morzu Śródziemnym.

"Trudne sytuacje winny wydobywać z nas to, co najlepsze" - napisał na Twitterze. "Gdy myślę o ludziach w niespokojnej sytuacji, to przede wszystkim myślę - to są ludzie. Zamknięte drzwi, zamknięte porty, zamknięte serca. To bardzo smutne".

W zeszłym tygodniu władze Malty zakazały poszukiwania migrantów w związku ze śledztwem dotyczącym statku Lifeline. Lifeline będący zarządzanym przez niemiecką organizację pozarządową zadokował w maltańskim porcie po tym jak władze Włoch odmówiły mu przyjęcia. Na jego pokładzie znajdowało się 234 uchodźców z Afryki Subsaharyjskiej. Kapitan statku został oskarżony o nielegalną rejestrację statku po tym, gdy okazało się, że funkcjonuje on jako holenderski prom, a nie statek ratunkowy. Zatrzymany został również statek Sea Watch III.

Abp Scicluna wyraził wsparcie dla maltańskich organizacji pozarządowych, które wraz z archidiecezją wystosowały oficjalne stanowisko przeciwko decyzjom władz

"Choć wprowadzana w imię zapewnienia szacunku dla prawa, ta akcja podkopuje ochronę ludzkiego życia w granicach Europy, czyniąc jeszcze bardziej niebezpieczną drogę dla tych, którzy chcą znaleźć w niej azyl" - czytamy w oświadczeniu.

Bp Zadarko: uciekanie od tematu uchodźców jest pewną zdradą Ewangelii i ucieczką od niej >>

"Organizacje ratownicze i poszukiwawcze uratowały tysiące ludzkich żyć w basenie Morza Śródziemnego w latach 2015-2018. W 2016 samodzielnie odgrywały najważniejszą rolę wśród ekip ratunkowych, odpowiadając za 26% skutecznych akcji. Wypełniały wielką lukę w działaniach władz państwowych, po tym gdy Włochy wycofały swój program Mare Nostrum pod koniec 2014 roku (…)".

"Jedną z nieuniknionych konsekwencji decyzji o zamknięciu maltańskich portów będzie utrata życia przez jeszcze więcej osób, które pragną dotrzeć do bezpiecznego miejsca" - podkreślają autorzy oświadczenia.

Organizacje pozarządowe ostrzegają także przed siłowym powstrzymywaniem migrantów od opuszczenia Libii, powołując się na doniesienia o licznych gwałtach, torturach i złym traktowaniu przesiedleńców, którzy żyją tam w tragicznych warunkach, a często padają ofiarą handlu ludźmi.

"Wzywamy rząd Malty do szybkiego przemyślenia swojego rozporządzenia i pozwolenia statkom ratowniczym, które należą do organizacji pozarządowych, na pracę w akwenie i wypływanie z maltańskich portów. Naciskamy na władze aby wspierały działania ratunkowe nie tylko przez zezwolenie na korzystanie z portów, ale także na umożliwienie migrantom pobytu na Malcie do czasu otrzymania przez nich decyzji o relokacji" - dodają we wspólnym oświadczeniu działacze świeccy i hierarchowie katoliccy.

Pismo zostało sygnowane przez kilkanaście organizacji, wśród których są między innymi Jesuit Refugee Service Malta oraz Komisja na rzecz Pokoju i Sprawiedliwości Archidiecezji Malta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
27,93 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup wspiera naciski organizacji pozarządowych na władze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.