Areopag21 – wirtualny salon religijny

Areopag21 – wirtualny salon religijny
Areopag21.pl – wirtualny salon religijny (prowadzony przez Ewę Czaczkowską)
KAI / ad

Od ponad miesiąca działa areopag21.pl – wirtualny salon religijny, „miejsce rozmowy o Bogu, wierze i religii”. Chcemy, żeby był miejscem spotkania katolików z różnych środowisk, chrześcijan z innych Kościołów, a także osób poszukujących Boga. Internet ułatwia spotkanie się ludzi, którzy bardzo się między sobą różnią – wyjaśniła w rozmowie Ewa Czaczkowska, inicjatorka portalu.

Dziennikarka, która specjalizuje się w tematyce religijnej, od wielu lat obserwuje niepokojące zjawisko – podział rozmaitych środowisk kościelnych, na które ostatnio nakładają się także podziały polityczne. Rozmaite grupy dyskutują we własnym gronie, nie dopuszczając do rozmowy ludzi o odmiennym sposobie myślenia, poglądach i wrażliwości. Co jakiś czas ktoś rzuca myśl o zorganizowaniu Okrągłego Stołu i nic z tego nie wychodzi, gdyż ktoś decyduje, że nie będzie uwiarygadniać pozostałych, z którymi się nie zgadza.

Dlatego od lata ubiegłego roku E. Czaczkowska zaczęła pracować nad stworzeniem portalu areopag21 – gdyż chce stworzyć miejsce spotkania dla katolików o bardzo różnych poglądach, a także członków innych Kościołów, ludzi niewierzących. Zaproszeni są wszyscy, który pragną rozmawiać o Bogu, wierze, religii. Inicjatorce zależy na tym, aby spotykały się osoby z bardzo różnych środowisk, a rozmowy toczyły się bez agresji, z szacunkiem dla ludzi, którzy mają odmienne poglądy.

W tym celu powołała Fundację. Na pytanie, "kto za tym stoi" odpowiada: tylko ja oraz moi znajomi i przyjaciele, którzy są w Zarządzie i Radzie Fundacji. Są tak różni, jak osoby, które są zaproszone do pisania na portalu – podkreśla dziennikarka. W zarządzie są jeszcze dwie osoby: Kaja Małecka-Kotlarz i Lidia Sadkowska-Mokkas. Inicjatorka portalu E. Czaczkowska podkreśla, że pracując nad jego stworzeniem spotkała się z ogromną życzliwością i bezinteresowną pomocą merytoryczną wielu osób.

Do włączenia się w inicjatywę zaprosiła blisko 40 dziennikarzy, teologów oraz naukowców. Zaproszenie do pisania blogów przyjęli publicyści reprezentujący szerokie spektrum środowisk, m.in. Anna Pietraszek, Paweł Milcarek, Tomasz Wiścicki, Jacek Moskwa, o. Dariusz Kowalczyk, Bogumił Łoziński, ks. Artur Stopka, Jarosław Makowski, Marek Zając, o. Paweł Kozacki, Sebastian Duda, ks. Krzysztof Paczos, Dariusz Jaworski, Barbara Sułek-Kowalska, ks. Robert Nęcek, Grzegorz Polak, Jan M.Jackowski, o. Jacek Prusak. Ze świata nauki zgodzili się pisać: prof. Michał Wojciechowski, prof. Marian Grabowski, ks. prof. Józef Naumowicz, prof. Eugeniusz Sakowicz, ks. Witold Kawecki. W inicjatywę włączają się luteranie - Dariusz Bruncz i ks. Piotr Gaś oraz prawosławny Tomasz Sulima.

Na stronie są materiały video, a będą także blogi świeckich i duchownych misjonarzy rozsianych po świecie. Na portalu wyszczególniono działy: wydarzenia, Biblia, Jezus, Kościół, duchowość, ekumenizm, religie, kultura, społeczeństwo, nauka.

„Jest przecież o czym rozmawiać: jak nauczanie Jezusa odczytywać w dzisiejszym świecie? Jak wiarę oddzielić od ideologii? Jak ludzie wierzący mają odnaleźć się w świecie rozmaitych kultur i idei? Jak w duchu Jezusa mogą zmieniać świat? Jak Kościół i demokratyczne państwo winny ułożyć swe relacje dla dobra ich obu? Pytań jest wiele, wiele więcej. A wśród nich to najważniejsze: jak na co dzień przeżywać wiarę, pogłębiać relację z Bogiem” – pisze na portalu inicjatorka areopagu21.pl. W rozmowie dodaje, że lista blogerów jest otwarta. Każda osoba, która zaakceptuje regulamin zaproszona jest do współtworzenia portalu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Areopag21 – wirtualny salon religijny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.