Artysta z Niemiec przerwał swój koncert w godzinie „W”

Artysta z Niemiec przerwał swój koncert w godzinie „W”
Fot. PAP/Tomasz Gzell
KAI / kb

1 sierpnia w archikatedrze św. Jana niemiecki organista występował z recitalem organowym w ramach trwającego 28. Międzynarodowego Festiwalu „Organy Archikatedry”. Koncert rozpoczął się o godz. 16. Gdy w godzinie „W” zawyły syreny i zaczęły bić dzwony archikatedry artysta przerwał koncert w połowie utworu.

Publiczność powstała z miejsc i wszyscy minutą ciszy oddali hołd Powstańcom Warszawskim. Przerywając swój recital Martin Bernreuther chciał w ten sposób włączyć się w obchody 77. rocznicy warszawskiego zrywu i oddać hołd Powstańcom.

Martin Bernreuther jest katedralnym organistą z Eichstätt w Niemczech. Muzyk jest jurorem na konkursach organowych, wydawcą utworów na organy oraz gościnnym docentem w instytutach i uczelniach muzycznych. Pracował m.in. przy nagraniach radiowych i telewizyjnych Wielkiej Mszy c-moll Mozarta.

W programie warszawskiego koncertu organista zagrał kompozycje: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Franciszka Liszta oraz Zygfryda Karga-Elerta.

Festiwal organowy, który trwa już od pierwszej niedzieli lipca, odbywa się w historycznym miejscu - w archikatedrze na Starym Mieście w Warszawie, gotyckiej świątyni z XIV wieku, w której wnętrzu w czasie Powstania także toczyły się walki.

„W 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego katedra była terenem walki. Wojska powstańcze walczyły tutaj w obronie niemal każdego metra posadzki. Niemcy zdołali wprowadzić do archikatedry czołg naładowany materiałami wybuchowymi: wybuch zniszczył ogromną część budowli. Po upadku Powstania Warszawskiego Vernichtungskommando ładunkami trotylu wysadziło w powietrze katedrę i zniszczyło 90% murów. Katedra Warszawska padła ofiarą nienawiści najeźdźcy, który w samej Stolicy wysadził w powietrze kilkadziesiąt największych świątyń” – pisał 2 maja 1960 r. prymas Stefan Wyszyński do papieża Jana XXIII, prosząc o błogosławieństwo przed ponowną konsekracją odbudowanej katedry 9 czerwca 1960 r.

Po wojnie świątynię odbudowano w stylu gotyku mazowieckiego. Powróciły do niej ocalałe zabytki, wśród nich arcydzieło rzeźby gotyckiej: ogromna figura Chrystusa Ukrzyżowanego, która została wyniesiona z płonącej katedry przy pomocy sanitariuszek z harcerskiego batalionu „Wigry”. Cudowny Chrystus jest obecnie otoczony kultem w Kaplicy Baryczków, której mury przetrwały pośród ruin.

Na ścianach katedry znajdują się pamiątkowe tablice poświęcone oddziałom AK biorącym udział w Powstaniu, w tym w walkach w samej katedrze.

Organizatorem 28. Międzynarodowego Festiwalu „Organy Archikatedry” jest Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”, która wspiera i propaguje muzykę organową. Koncerty Festiwalu odbywają się kolejne niedziele okresu letniego zawsze o godzinie 16. Festiwal potrwa w tym roku do 19 września. Więcej informacji oraz bilety na koncerty 28. Międzynarodowego Festiwalu „Organy Archikatedry” można znaleźć na www.kapitula.org.

Do 9 sierpnia 2021 r. wpisując kod IGNACYD otrzymasz rabat do 40 proc. na książki z duchowości ignacjańskiej.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Herbich
39,90 zł

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie było pół miliona kobiet. Wiele z nich poszło do Powstania jako sanitariuszki, łączniczki, część chwyciła za broń. Wszystkie walczyły o przetrwanie. Przez 63 dni heroicznej bitwy walczyły, bały się,...

Skomentuj artykuł

Artysta z Niemiec przerwał swój koncert w godzinie „W”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.