Audiencja Benedykta XVI dla PPIK

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Kościół potrzebuje dobrze przygotowanych kapłanów, bogatych w ewangeliczną mądrość czerpaną z przyjaźni z Chrystusem. Służy temu także rzymskie doświadczenie studiów, które polskich księży, a przez nich cały Kościół w naszym kraju, przybliża do Następcy Piotra, czyniąc z wierzących jedną wielką rodzinę. Mówił o tym Benedykt XVI przyjmując na specjalnej audiencji wspólnotę Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, w związku ze stuleciem jego istnienia.

„Jego początki sięgają roku 1908, kiedy to zrodziła się myśl, aby utworzyć w Rzymie dom przeznaczony dla kapłanów, gdzie mogliby odbywać swoje studia specjalistyczne – powiedział Radiu Watykańskiemu rektor placówki, ks. Bogusława Kośmider. – Około 50 lat wcześniej swoją działalność rozpoczął inny dom dla studentów z Polski, czyli Kolegium Polskie. Jednak różnica polegała na tym, że Kolegium przeznaczone było tylko dla seminarzystów, dla kleryków. Zatem potrzebny był w Rzymie inny dom dla kapłanów, którzy mogliby tutaj odbywać swoje studia. Instytut Polski powstaje w czasach bardzo trudnych. W latach, kiedy Polski nie ma na mapie politycznej Europy, a same realia kształcenia studentów są bardzo trudne. Ojcem założycielem naszego domu jest przemyski biskup św. Józef Sebastian Pelczar. To właśnie on przedstawił Piusowi X prośbę o błogosławieństwo dla idei założenia tego właśnie domu. Ojciec Święty przychylił się do tej prośby i dzięki temu 19 marca 1910 r. mógł powstać Instytut Polski w tamtych czasach nazywany «Ospizio Polacco»” – mówił rektor Instytutu Polskiego w Rzymie.

Benedykt XVI nawiązał do działalności Instytutu oferującego polskim kapłanom odpowiednie warunki do studiowania i doświadczania braterstwa. Placówka ta, w ciągu stu lat istnienia, wpisała się także w dzieje Kościoła, co podkreślił m.in. Jan Paweł II odwiedzając ją w 1980 r.

„Częścią tego Papieskiego Instytutu, będącego świadkiem tak wielu znaczących wydarzeń dla Kościoła w Polsce, jesteście teraz wy, drodzy księża studenci, którzy przybywszy do serca chrześcijaństwa pragniecie poważnie pogłębić wasze przygotowanie intelektualne i duchowe – powiedział Papież. – Ma ono posłużyć jak najlepszemu sprostaniu zadaniom wyznaczonym wam przez biskupów w służbie ludu Bożego. Poczujcie się «żywymi kamieniami», istotną częścią tej historii, która dzisiaj domaga się i waszej osobistej, jednoznacznej odpowiedzi. Dajcie ją poprzez hojny wkład, jak to uczynił w czasie Soboru Watykańskiego II niezapomniany Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, który właśnie w Instytucie Polskim miał możność przygotowania obchodów Milenium Chrztu Polski oraz historycznego listu pojednania, jaki polscy biskupi wystosowali do biskupów niemieckich, a zawierający słynne słowa: «Wybaczamy i prosimy o wybaczenie»” – mówił Ojciec Święty.

Obchody stulecia Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie zwieńczy dwudniowe sympozjum (18-19 stycznia) z udziałem episkopatu Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Audiencja Benedykta XVI dla PPIK
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.