Australia: dziennikarze staną przed sądem w związku z procesem Pella
19 australijskich dziennikarzy i 21 mediów odpowie przed sądem w stanie Victoria w sprawie ich publikacji na temat procesu kardynała George'a Pella. Media są oskarżone o złamanie tymczasowego sądowego zakazu informowania o procesie byłego skarbnika Watykanu.
Prokuratura w stanie Wiktoria uważa, że oskarżeni pomogli ominąć sądowy zakaz zagranicznym mediom. W grudniu 2018 roku sąd w Melbourne skazał kardynała George'a Pella za przestępstwa seksualne wobec małoletnich, ale jednocześnie zakazał informowania o procesie, aby uniknąć wpływania na przysięgłych w innej sprawie wytoczonej przeciwko Pellowi. Zakaz został zniesiony w lutym 2019 roku, gdy prokuratura wycofała dodatkowe zarzuty przeciwko duchownemu.
W następstwie zakazu dziennikarze australijskich mediów, m.in. dziennika "The Age" oraz gazet z konglomeratu News Corp Ruperta Murdocha, pisali o skazaniu ważnej osoby za poważne przestępstwo, zaznaczając jednak, że nie mogą ujawnić, kto jest tą osobą. Jednocześnie część zagranicznych mediów wprost pisała o skazaniu Pella.
We wtorek sędzia Sądu Najwyższego stanu Wiktoria John Dixon zaproponował datę rozpoczęcia procesu dziennikarzy na 9 listopada, choć szczegóły - m.in. czy będzie to jeden proces, czy kilka - nie zostały jeszcze uzgodnione.
Jak informuje Reuters, za złamanie sądowego nakazu w Australii grozi kara do pięciu lat więzienia oraz grzywna w wysokości do 100 tys. AUD (270 tys. PLN) dla osoby fizycznej i do 500 tys. AUD dla firm.
Skazany w 2018 roku na sześć lat więzienia Pell w kwietniu 2020 został uniewinniony i zwolniony z więzienia mocą wyroku Sądu Najwyższego Australii. Sąd uznał, że prokuratorzy nie udowodnili winy duchownego ponad wszelką wątpliwość.
Skomentuj artykuł