Austria: oszczędności tak, ale czyim kosztem!

Austria: oszczędności tak, ale czyim kosztem!
(fot. viZZZual.com / flickr.com)
9 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

Austriacki Kościół skrytykował cięcia budżetowe, jakie przeprowadza tamtejszy rząd. Głos w narodowej debacie o wychodzeniu z kryzysu oraz czyim kosztem to robić zabrały Austriacka Akcja Katolicka i Caritas.

Katolickie instytucje przypomniały, że ponownie oszczędności robione są kosztem klasy średniej. Nie uszczuplają one majątków najbogatszych Austriaków, którzy nie odczuli jeszcze kryzysu. Po drugie, choć same oszczędności są krokiem w dobrym kierunku, tym niemniej nie zastąpią one reform strukturalnych, na które nie ma woli politycznej. Po trzecie rząd coraz bardziej obciąża podatkami ludzką pracę, co w zasadniczy sposób ograniczy dostęp do niej dla młodzieży i osób w wieku średnim.

W opinii katolików zbagatelizowano również nowe rozwiązania dla sektora usług i oświaty. W ciągu najbliższych pięciu lat austriacki rząd zamierza zaoszczędzić 27 mld euro, a z nowych podatków ściągnąć 5 mld. Wśród austriackich polityków najmniej popularną reformą jest zmniejszenie liczby parlamentarzystów. Do izby niższej wejdzie 18 polityków mniej (z 183 do 165), a wyższa zmniejszy się o jedną trzecią, likwidując 20 miejsc (z 62 do 40).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Austria: oszczędności tak, ale czyim kosztem!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.