Badania wykazują, że pogorszyły się oceny Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie

(fot. Samuel Zeller / Unsplash)
PAP / kk

W ostatnich miesiącach pogorszyły się oceny działalności Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie. W dużej mierze wiąże się to z ujawnieniem przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez osoby duchowne - wynika z sondażu CBOS.

W Polsce wciąż działalność Kościoła katolickiego uważana jest za lepszą niż w Europie i na świecie. Lipcowe badania CBOS pokazują, że 53 proc. respondentów uznaje ją za dobrą, a 39 proc. za złą. W stosunku do ostatniego pomiaru z października ubiegłego roku wynik ten jest słabszy.

Cechy społeczno-demograficzne badanych mają duże powiązanie z ich opinią w tej kwestii. Respondenci o poglądach lewicowych oraz centrowych znacznie częściej źle oceniają sytuację polskiego Kościoła niż respondenci o poglądach prawicowych..

Duży wpływ na odpowiedzi badanych ma również wykształcenie. Im wyższe, tym częściej ankietowani źle oceniają sytuację Kościoła. Osoby często uczestniczące w praktykach religijnych są bardziej skłonne do dobrej oceny działalności Kościoła. "Co jednak interesujące, branie udziału w praktykach religijnych w znacznie większym stopniu różnicuje oceny sytuacji Kościoła w Polsce niż w Europie i na świecie" - zaznacza CBOS.

60 proc. badanych za najpoważniejszy problem Kościoła w Polsce uznało pedofilię duchownych. Na następnych miejscach badani wymienili zaangażowanie Kościoła w politykę (37 proc.), odchodzenie wiernych z Kościoła (29 proc.), homoseksualizm duchownych (20 proc.), dawanie wyrazu sympatiom politycznym w trakcie kazań (20 proc.), zbyt wysokie opłaty pobierane przy okazji sakramentów (19 proc.), zbyt wystawne życie duchownych (18 proc.) i nieprzestrzeganie celibatu (15 proc.).

DEON.PL POLECA

Co ciekawe, piszą autorzy badania, 35 proc. respondentów zapytanych o wyżej wymienione problemy widoczne na poziomie lokalnym twierdzi, że żaden z nich nie dotyczy duchownych z ich okolicy. Wyjątkiem jest problem odchodzenia wiernych z Kościoła (16 proc. ankietowanych wskazało tę odpowiedź) i zbyt wygórowane opłaty pobierane przy okazji sakramentów (13 proc.).

Duża liczba badanych ocenia negatywnie sytuację Kościoła katolickiego w Europie i na świecie. Połowa ankietowanych twierdzi, że obecna sytuacja Kościoła europejskiego jest zła, nieco ponad jedna trzecia (36 proc.) uznaje ją za dobrą. Sytuacja katolicyzmu na świecie oceniana jest nieco podobnie: 48 proc. respondentów uznaje ją za złą, a 40 proc. - za dobrą.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face), wspomaganych komputerowo (CAPI), od 4 do 11 lipca 2019 r. na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Badania wykazują, że pogorszyły się oceny Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.