Bangladesz: kardynał odwiedził obozy dla uchodźców Rohindża
Kardynał Patrick D’Rozario odwiedził obozy dla muzułmańskich uchodźców ludu Rohindża, którzy uciekli z Mjanmy do Bangladeszu. - Chciałem być razem z nimi, aby dzielić ich ból, a także by przygotować drogę dla Caritas, która im pomoże - oświadczył katolicki arcybiskup Dhaki.
Rohindżowie mieszkają w stanie Rakhine przy granicy z Bangladeszem. Mieszkają tam od pokoleń, jednak ich przodkowie przybyli na te tereny z Indii i dzisiejszego Bangladeszu w czasach kolonialnych i jeszcze wcześniej. Jako "intruzi z Bengalu" i muzułmanie są od dziesięcioleci prześladowani w buddyjskiej Majnmie (dawnej Birmie).
Bangladesz jest miejscem ich ucieczki w czasie fal przemocy od czasu, gdy w 1982 r. zostali wykluczeni z grona obywateli w Birmie. Jednak nigdy wcześniej w tak krótkim czasie nie uciekło ich tak wielu - od 25 sierpnia, gdy powstańcy Rohindża napadli na posterunek policji, do Bangladeszu przybyło około 450 tys. uciekinierów. Władze ubogiego Bangladeszu starają się zapewnić im dach nad głową i wyżywienie. Pomaga im też, na miarę swoich możliwości, maleńka wspólnota katolicka w tym kraju, licząca zaledwie 350 tys. wiernych (0,2 proc. mieszkańców).
W dniach 24-25 września kard. D’Rozario odwiedził kilka obozów dla uchodźców w Koks Badźar. Przebywa tam ponad 600 tys. Rohindżów z różnych fal prześladowań: z 1978, 1991, 2012 i obecnej, rozpoczętej w 2016 r. - W obozach dotknąłem ran Jezusa - stwierdził arcybiskup Dhaki, zaznaczając, że jest tam tyle cierpienia, że "serce płacze".
W listopadzie 2016 r. wojsko Mjanmy wkroczyło do stanu Rakhine, zmuszając 75 tys. Rohindżów do ucieczki do Bangladeszu. ONZ oskarżyła armię o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, co obejmowało zbiorowe gwałty, tortury, podpalenia i pozasądowe zabójstwa.
Sytuacja pogorszyła się po tym, jak 25 sierpnia Rohindżowie zaatakowali posterunek policji. Wojsko rozpoczęło wówczas "operację oczyszczania", polegającą na wypędzaniu i mordowaniu ludzi. Jednocześnie - jak świadczą uchodźcy - "buddyjskie bandy" atakowały Rohindżów na terenie całego stanu.
Według szacunków z końca sierpnia niemal połowa Rohindżów opuściła Mjanmę i uciekła do Bangladeszu.
W dniach 27-30 listopada papież Franciszek odwiedzi Mjanmę, a od 30 listopada do 2 grudnia będzie w Bangladeszu.
Skomentuj artykuł