Banknot 0 euro będzie promował Stare Opactwo w Rudach

Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY 3.0
PAP/ kb

Banknot kolekcjonerski o nominale 0 euro, przedstawiający widok Starego Opactwa w Rudach k. Raciborza około 1860 roku, będzie niebawem promował jeden z najcenniejszych zabytków powiatu raciborskiego - Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy, należący obecnie do diecezji gliwickiej.

"Idea emisji banknotów pamiątkowych 0 euro zrodziła się w 2015 roku we Francji i z powodzeniem jest kontynuowana w wielu krajach. Pierwsza polska emisja banknotu 0 euro, z wizerunkiem Warszawy, miała miejsce 24 listopada 2019 roku. Po jej ogromnym sukcesie przyszedł czas na kolejne edycje" - wyjaśniła dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu, Krystyna Niklewicz.

Stare Opactwo w Rudach

Emitentem banknotu o wymiarach 135 na 74 mm jest powiat raciborski. Taką formę promocji zainicjował miejscowy starosta Grzegorz Swoboda, chcąc zachęcić turystów do odwiedzenia Ziemi Raciborskiej i samego Raciborza jako historycznej stolicy Górnego Śląska.

DEON.PL POLECA

Wkrótce banknot będzie dostępny w sklepie internetowym - sklep.zamekpiastowski.pl, a później również w sprzedaży stacjonarnej, m.in. w Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Niewielka część emisji będzie rozprowadzana w oprawie z pojedynczym banknotem w formie etui i blistra, oraz etui z podwójnym banknotem, gdzie jeden występuje w wersji gold - ze złotym awersem, herbem Rodziny książęcej von Ratibor und Corvey.

Banknot przedstawia widok Starego Opactwa w Rudach około 1860 roku. Początki tamtejszego klasztoru cystersów sięgają połowy XIII wieku, kiedy do Rud przybyli pierwsi zakonnicy. Za fundatora opactwa uchodzi książę Władysław III. Obiekt składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Od pierwszej połowy XIX wieku do 1945 r. należał do rodziny von Ratibor.

W 1945 r. kompleks został poważnie zniszczony. Część kościelna została odrestaurowana w latach 1994-1996. Natomiast część klasztorno-pałacowa, będąca własnością Skarbu Państwa, od okresu powojennego stopniowo popadała w ruinę; w 1998 r. została przekazana na własność diecezji gliwickiej, która podjęła się stopniowej renowacji obiektu.

Dziś kompleks, jako własność diecezji, łączy wiele funkcji. Jest tam m.in. Sanktuarium Matki Bożej Pokornej, Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej oraz Dom Pielgrzyma. Udostępniony zwiedzającym obiekt znajduje się na Szlaku Cysterskim; organizowane są tam wystawy, wydarzenia religijne i kulturalne.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Banknot 0 euro będzie promował Stare Opactwo w Rudach
Komentarze (3)
RR
~R. R.
20 lutego 2022, 17:07
Opactwo w Rudach Raciborskich warto odwiedzić. Także z powodu otoczenia. Piękne miejsce. Warto zatrzymać się tam będąc w drodze albo wybrać się tam specjalnie. Nawet z daleka. Przy opactwie stary park - jest gdzie pospacerować, "popiknikować". Blisko wielkiego lasu - jest gdzie pojeździć na rowerze. Nad rzeką - można "spłynąć" kajakiem. A jeśli lubi się zabytki techniki - zobaczyć skansen kolejki wąskotorowej. Jeśli wycieczka specjalnie w te okolice to (w promieniu około trzydziestu kilometrów) można zobaczyć Racibórz (urokliwe miejsce nie tylko dlatego, że mieszka tam Justyna Święty-Ersetic - medalistka olimpijska), Rybnik (piękna starówka, łódki na rybnickim "morzu" przy elektorwni, o której komin pretensje mieli do nas kiedyś Szwedzi), Gliwice (dawny klasztor, w którym nocował Jan III Sobieski w drodze pod Wiedeń, wieża TEJ radiostacji - najwyższa konstrukcja drewniana na świecie).
WC
~Wojciech Chajec
18 lutego 2022, 17:49
Po pierwsze: dlaczego euro a nie złotych (chociaż skoro zero, to wszystko jedno)? Po drugie dlaczego 0 Euro (czyżby Racibórz pisał po niemiecku)? Moim zdaniem niemądra promocja i nie rozumiem, po co Deon o tym pisze..
FD
~F. Dell
21 lutego 2022, 12:27
"dlaczego 0 Euro (czyżby Racibórz pisał po niemiecku)"? === Jeśli krytykować literówki, to logiczniej jest chyba zapytać o Kraków, bo artykuł został zamieszczony w medium z siedzibą w Krakowie. Albo o Warszawę, bo 'euro', dużą literą, napisane jest tylko raz (na trzy powtórzenia tego zwrotu), w zdaniu: "Pierwsza polska emisja banknotu 0 Euro, z wizerunkiem Warszawy".