Ekstremiści zaatakowali opactwo w Dormition

Ekstremiści zaatakowali opactwo w Dormition
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Opactwo benedyktyńskie Dormition w Jerozolimie stało się w miniony weekend celem antychrześcijańskiego ataku. Jak poinformował klasztor w niedzielę rano, poprzedniego wieczoru na niżej położone podwórko spadł worek z gruzem budowlanym z tzw. greckiego ogrodu na Górze Syjon. Spowodowane zostały szkody materialne, policja prowadzi dochodzenie.

"Najwyraźniej worek został wrzucony na nasze podwórko przez żydowskich ekstremistów z pełną premedytacją", napisali w oświadczeniu przełożeni opactwa. „Tłum zgromadzony w pobliżu Grobu Dawida agresywnie atakował nie tylko osoby przybyłe z powodów religijnych, ale także policjantów. Wskazuje to na bardzo poważny problem, kiedy autorytet państwa i jego przedstawicieli nie jest traktowany poważnie, a nawet jest pogardzany", czytamy w oświadczeniu.

Atak na opactwo 

Arcybiskup Bambergu i były przewodniczący Komisji ds. Kościoła Powszechnego Konferencji Biskupów Niemieckich Ludwig Schick na Twitterze wyraził zaniepokojenie atakiem na opactwo oraz złożył wyrazy ubolewania nad terrorem, przemocą i wojnami na świecie.

DEON.PL POLECA

Opactwo Dormition na jerozolimskim starym mieście, podobnie jak inne chrześcijańskie obiekty w ostatnich latach są celem wandali ze środowisk żydowskich fundamentalistów. W maju 2014 próbowano podpalić klasztorny kościół na nie długo po tym jak papież Franciszek podczas swojej wizyty w Izraelu odprawił Mszę św. w pobliskim Wieczerniku. W 2016 r. na murach i drzwiach opactwa pojawiły się hasła w języku hebrajskim m. in.: "Chrześcijanie do piekła" czy "Śmierć chrześcijanom".

Zbudowane na początku XX wieku niemieckojęzyczne opactwo benedyktyńskie Dormition z Bazyliką Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest częścią panoramy Jerozolimy. Klasztor na skraju Starego Miasta znajduje się w miejscu, gdzie według tradycji miała miejsce Ostatnia Wieczerza Jezusa i zstąpienie Ducha Świętego na apostołów.

Opactwo należy do "Niemieckiego Związku Ziemi Świętej" i zostało powierzone zakonowi benedyktynów w 1906 r. Kościół został konsekrowany w 1910 roku, a klasztor w 1926 roku został podniesiony do rangi opactwa. Od 1948 do 1967 roku klasztor i kościół stały całkowicie opuszczone na "ziemi niczyjej" pomiędzy Izraelem i Jordanią.

Od końca lat 60. opactwo zyskało na znaczeniu, zwłaszcza pod kierownictwem opata o. Laurentiusa Kleina (1928-2002), który w 1973 r. założył ekumeniczny rok studiów teologicznych dla studentów z krajów niemieckojęzycznych.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Ekstremiści zaatakowali opactwo w Dormition
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.