Bari: papież będzie przewodniczył Mszy św. wieńczącej Synod Morza Śródziemnego
23 lutego papież Franciszek odprawi Mszę św. w Bari, wieńczącą obrady Synodu Morza Śródziemnego. W spotkaniu i wspólnej modlitwie wezmą udział biskupi z diecezji śródziemnomorskich.
Synod Morza Śródziemnego będzie odbywał się pod hasłem "Śródziemnomorska granica pokoju". Wezmą w nim udział biskupi 19 krajów basenu Morza Śródziemnego - w sumie ponad 50 osób. W ostatnim dniu obrad, które będą trwały w dn. 19-23 lutego br. dołączy do nich także papież Franciszek, który o godz. 10.45 będzie przewodniczył Mszy św.
Spotkanie zostało zwołane z inicjatywy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch kard. Gualtiero Bassettiego. Jego celem jest wspólna modlitwa i refleksja nad tożsamością i współczesnymi wyzwaniami narodów i ludów zamieszkujących rejon basenu śródziemnomorskiego. Jak podkreślają organizatorzy spotkania, pomimo trudnych losów i nierzadko wrogich relacji, które wyrażały się na przestrzeni wieków, należy dziś zatroszczyć się o "śródziemnomorską tożsamość" wspólną dla mieszkańców tej części świata i z tej perspektywy spojrzeć na wyzwania i zagrożenia tej części świata.
"Konieczne jest spojrzenie na rzeczywistość także z innej perspektywy, śródziemnomorskiej, dotychczas zaniedbywanej i uważanej za nieistotną. I, co równie ważne, uważamy, że aby podjąć właściwe kroki w kierunku tego wysokiego celu, biskupi śródziemnomorscy stosujący metodę synodalną, muszą skonfrontować się ze sobą, połączyć siły i pracować razem, w duchu braterstwa" - mówił w niedawnej rozmowie z Vatican Insider bp Antonino Raspanti, wiceprzewodniczący włoskiego episkopatu, odpowiedzialny za organizację spotkania.
Wśród poruszanych tematów, oprócz kwestii związanych z migracją, znajdą się też m.in. kwestie przekazywania wiary młodym pokoleniom, oraz roli Kościoła wobec licznych wyzwań ekonomicznych i społecznych w krajach basenu Morza Śródziemnego.
Skomentuj artykuł