Bartłomiej I do papieża: w obliczu pandemii jesteśmy powołani do świadectwa

Bartłomiej I do papieża: w obliczu pandemii jesteśmy powołani do świadectwa
(fot. Massimo Finizio [CC BY 3.0])
KAI / ml

Na znaczenie wspólnego świadectwa wiary w obliczu wyzwań spowodowanych pandemią koronawiarusa wskazał w swoim przesłaniu skierowanym na ręce papieża Franciszka duchowy przywódca prawosławia, patriarcha Bartłomiej I.

Chociaż z uwagi na obecny kryzys zdrowia publicznego nie mogła zgodnie z tradycją przybyć na uroczystość świętych Piotra i Pawła z Konstantynopola do Rzymu delegacja Patriarchatu Ekumenicznego, patriarcha Bartłomiej podkreślił duchową więź łączącą obydwa Kościoły siostrzane.

Patriarcha Ekumeniczny zapewnił, o nieustannej modlitwie i pracy na rzecz postępu dwustronnego dialogu teologicznego między obydwoma Kościołami i w intencji pielgrzymowania ku jedności. „Proces ten jest ubogacony naszymi wspólnymi inicjatywami i deklaracjami w obliczu wielkich wyzwań współczesności i problemów globalnych. Podzielamy wspólne podejście do tych kwestii, które opiera się «na skale» wiary i na fundamentalnych cnotach chrześcijańskich miłości i sprawiedliwości” – czytamy w przesłaniu.

Bartłomiej I przypomniał o biblijnej koncepcji człowieka, stworzonego na Boży obraz i przeznaczonego w Chrystusie do życia wiecznego – co wskazuje na jego niezwykłą godność. Nawiązując do bolesnych doświadczeń pandemii COVID-19 podkreślił konieczność składania słowem i czynem świadectwa wiary. Nawiązując do problemów gospodarczych i społecznych, przed którymi staje świat współczesny Patriarcha Ekumeniczny wskazał na negatywne następstwa modelu dążącego do maksymalizacji zysków. „Jeżeli zasada ta jednostronnie będzie dominowała również na etapie rozwiązywania gospodarczych skutków pandemii, to ludzkość zostanie doprowadzona do bezprecedensowego impasu. Przyszłość nie może należeć do ekonomizmu i «produkowania pieniędzy przez pieniądze», bez odniesienia do gospodarki realnej. Należy ona do zrównoważonej gospodarki opartej na zasadach sprawiedliwości społecznej i solidarności. Rozwiązaniem nie jest «posiadanie» lub «posiadanie więcej», ale «bycie», co zawsze oznacza «bycie razem». Kościół głosi priorytet «relacji» nad «nabywaniem»” – napisał duchowy przywódca prawosławia.

DEON.PL POLECA

Patriarcha Bartłomiej zakończył swoje przesłanie przekonaniem, że możliwe będzie szybkie przezwyciężenie problemów spowodowanych przez pandemię także dla życia Kościoła i przekazuje na ręce Ojca Świętego najlepszy życzenia zdrowia i wielu lat w służbie dla dobra całego Kościoła, chrześcijańskiego świadectwa w świecie i całej ludzkości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bartłomiej I do papieża: w obliczu pandemii jesteśmy powołani do świadectwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.