Beatyfikacja Jana Pawła II. Co, gdzie, kiedy

(fot. PAP/Janusz Mazur)
KAI / drr

Nocne czuwania, wspólne oglądanie transmisji Mszy beatyfikacyjnej z Watykanu na telebimach, projekcje filmów, wystawy, młodzieżowe rajdy i nabożeństwa dziękczynne - w całym kraju odbędą się bogate obchody 1 maja - dnia, w którym Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym. Beatyfikacja papieża połączona będzie z obchodami święta Miłosierdzia Bożego, ustanowionego przez niego samego.

30 kwietnia na Placu Piłsudskiego odbędzie się modlitewne czuwanie młodzieży, które przygotują Centrum Myśli Jana Pawła II oraz stypendyści m. st. Warszawy im. Jana Pawła II. W tym samym miejscu nastąpi także otwarcie wystawy poświęconej Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II w kluczu 8 błogosławieństw, które były treścią VI pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w roku 1999.

W niedzielę 1 maja, o godz. 10.00 na Placu Piłsudskiego rozpocznie się transmisja na telebimach z uroczystości beatyfikacyjnych w Rzymie. O godz. 12.30 Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie planowany jest przejazd Papa Mobile. O tej samej godzinie na Placu rozpocznie się Msza święta dziękczynna za beatyfikację pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego.

DEON.PL POLECA

Przez cały dzień, od godz. 8.30 na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie otwarte będzie stanowisko informacyjne Centrum Opatrzności Bożej. O godz. 9.00 rozpocznie się tam Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa. Do godzin wieczornych będzie tam dostępne także miasteczko papieskie. Jego atrakcją ma być pociąg papieski, który wyruszy w trasę usytuowaną przy Świątyni Opatrzności Bożej, przy Alei Rzeczypospolitej. Na poszczególnych stacjach, przy których będzie się zatrzymywał pociąg, dzieci będą poznawać historię życia Jana Pawła II.

Tego dnia planowane jest odsłonięcie na portalu Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Wielkiego Portretu Jana Pawła II, złożonego z cyfrowych zdjęć Polaków.

W godz. 12.30-20.00 przed Świątynią Opatrzności Bożej odbywać się będą, w formie przewodnika po życiu Papieża-Polaka, projekcje filmów, dokumentów i koncertów papieskich poświęconych Janowi Pawłowi II. W tych samych godzinach będzie także można zwiedzić Panteon Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni.

W godz. 9.00-21.00 przy Świątyni rozstawiony będzie także Namiot Spotkania, a w nim m.in. planowane jest otwarcie wystawy poświęconej świętości Jana Pawła II - zaprezentowanych zostanie 10 powodów, dla których papież jest święty. Celem wystawy jest m.in. trwanie w postawie czynnego dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II.

W Parku Moczydło na Woli, przy figurze Jezusa Miłosiernego, u zbiegu ulic Deotymy i Górczewskiej, w parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole, o godz. 15.00 odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za beatyfikację pod przewodnictwem bp. Mariana Dusia.

1 maja od godz. 8.30 uruchomione będą specjalne linie autobusowe na trasie Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego - Pola Wilanowskie - Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.

2 kwietnia 2011 Instytut Papieża Jana Pawła II zainicjował projekt „Telegram do nieba”. Ze strony internetowej www.telegram.ipjp2.pl można wysłać wirtualny list do Papieża. 1 maja w dniu beatyfikacji Jana Pawła II odbędzie się finałowy happening w Lasku Bielańskim, podczas którego telegramy ze strony internetowej oraz odręczne listy pisane przez dzieci zostaną dostarczone bezpośrednio do Adresata. Jak to się stanie? To trzeba zobaczyć! Poniesie je do nieba specjalny Balon!

Zapraszamy do Kościoła Pokamedulskiego na Bielanach (ul. Dewajtis 3). O godz. 10.00 rozpocznie się transmisja z beatyfikacji i Msza święta. O 12.00 wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w finałowym happeningu, podczas którego ks. Wojciech Drozdowicz i Kapela Bielańska zagra premierowe wykonanie piosenki „Parafian Blues – Ciąg Dalszy”. Kto nie zdążył, na miejscu będzie mógł dopisać jeszcze swój telegram na blankietach okolicznościowych przygotowanych przez Pocztę Harcerską z Sulejówka. Jeszcze w tym roku zostanie opublikowany Pamiątkowy Listownik, w którym znajdą się najciekawsze telegramy.

Krakowskie Łagiewniki

30 kwietnia na terenie antycznego stadionu Circus Maximus w Rzymie odbędzie się wieczorne czuwanie, poprzedzające beatyfikację Jana Pawła II. Wierni modlący się w tych miejscu połączą się poprzez telemost z modlącymi się w miejscach, które były bliskie sercu papieża Polaka, m.in.: z Łagiewnikami, Guadalupe w Meksyku, sanktuarium Jamusukro w Afryce i jednym z sanktuariów w Indiach". Czuwanie za pośrednictwem łączy telewizyjnych otworzy Benedykt XVI.

W Łagiewnikach czuwanie odbędzie się od godz. 21.00 do 5.00 rano. Podczas każdego łączenia wierni będą odmawiać jedną tajemnicę różańca.

W niedzielę 1 maja o godz. 10.00 wszyscy pielgrzymi przebywający w sanktuarium w Łagiewnikach będą mogli obejrzeć transmisję telewizyjną z uroczystości beatyfikacyjnych z Rzymu. "W tym dniu przypada również święto Miłosierdzia Bożego, dlatego na uroczystości w Łagiewnikach przybędzie blisko 200 tys. pielgrzymów" -- mówi bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Po transmisji rozpocznie się główna Msza dziękczynna pod przewodnictwem kustosza sanktuarium bp. Jana Zająca. W południe Łagiewniki ponownie połączą się z Watykanem, aby uczestniczyć w modlitwie Regina Coeli i błogosławieństwie papieża Benedykta XVI.

O godz. 15.00 odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której zostaną odprawione popołudniowe i wieczorne msze św.

Kraków

1 maja na Rynku Głównym w Krakowie pielgrzymi będą mogli oglądać watykańskie uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. O godz. 20 odbędzie się koncert "Kraków moje miasto życia". Wystąpią m.in. Sylwia Wiśniewska, Ewelina Flinta, Monika Kuszyńska, Hanna Chowaniec Rybka oraz Kapela Góralska z Poronina.

Podczas koncertu przypomniane zostaną teksty Jana Pawła II dotyczące Krakowa, Wadowic i Zakopanego. W repertuarze znajdą się utwory oratoryjne, współczesne utwory z tekstami nawiązującymi do tematyki życia, przemijania, miłości, a także utwory do tekstów ks. Jana Twardowskiego oraz ks. Józefa Tischnera.

Koncert organizuje Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" wspólnie z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Miastem Kraków i Urzędem Marszałkowskim.

Ponadto w dniu beatyfikacji o godz. 12.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się Krakowski Salon Poezji pt. "Wujek". Podczas niego czytane będą wspomnienia o turystycznym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły, wzbogacone pokazem unikatowych zdjęć z tego okresu. Natomiast o godz. 18 rozpocznie się spektakl "Brat Naszego Boga" przygotowanego przez Stowarzyszenie "Scena Moliere" w ramach projektu "Pełnosprawny - Niepełnosprawny".

Krakowskim uroczystościom towarzyszyć będzie wiele wystaw. 27 kwietnia w Galerii Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II otwarta zostanie wystawa pt. "Krakowskie lata ks. kardynała Karola Wojtyły" prezentująca najważniejsze etapy jego działania jako metropolity krakowskiego. Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. niepublikowane fotografie, dokumenty oraz eksponaty związane z ks. Karolem Wojtyłą.

Otwarta także zostanie wystawa archiwalnych zdjęć wykonanych podczas pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Krakowie i Małopolsce. Ekspozycja zostanie opracowana w oparciu o zdjęcia przesłane przez internautów oraz czytelników Gazety Krakowskiej. Wystawie towarzyszyć będzie wydanie okazjonalnego albumu ze zdjęciami z wystawy oraz wybranymi myślami Jana Pawła II.

Na krakowskich Plantach od 27 kwietnia będzie można podziwiać wystawę "Błogosławiony Jan Paweł II. Droga do Świętości" -- najciekawsze fotografie dokumentujące pontyfikat Jana Pawła II, autorstwa Adama Bujaka.

Wadowice

W dniu beatyfikacji Jana Pawła II mieszkańcy Wadowic oraz turyści będą mogli obejrzeć transmisję z Placu św. Piotra. Po uroczystościach odbędzie się Msza św. dziękczynna, której przewodniczył będzie ks. Kazimierz Suder, bliski kolega Karola Wojtyły z czasów seminarium duchownego w Krakowie.

W sobotę poprzedzającą beatyfikację odbędzie się w papieskiej bazylice Ofiarowania NMP całonocne czuwanie młodzieży. "Kościół będzie otwarty przez całą dobę, aby ludzie mogli się modlić także w nocy" -- mówi ks. infułat Jakub Gil, proboszcz parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach.

W dniu beatyfikacji 1 maja o godz. 10 na wadowickim rynku rozpocznie się transmisja z Placu św. Piotra. Po uroczystościach beatyfikacyjnych odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za wyniesienie na ołtarze Ojca Świętego. Nabożeństwu przewodniczył będzie ks. Kazimierz Suder, bliski kolega Jana Pawła II z czasów krakowskiego seminarium duchownego.

"Po Mszy św. o godz. 12.00 Wadowice kolejny raz połączą się z Placem św. Piotra, aby wspólnie w tym dniu uczestniczyć w modlitwie Anioł Pański" -- wyjaśnia ks. infułat Jakub Gil.

Wieczorem, w dniu beatyfikacji na wadowickim rynku odbędzie się uroczysty koncert "Ojcu Świętemu śpiewajmy razem". Wystąpią m.in. Krzysztof Krawczyk, bracia Golcowie, Mietek Szcześniak oraz chór z Wadowic. Koncert ma transmitować telewizja Polsat.

Białystok

1 maja odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem abp. Ozorowskiego przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie przeniesiony został ołtarz papieski z celebry w 1991 r. Zaproszona jest na nią białostocka młodzież, która po Eucharystii wyruszy na rajd rowerowo-motocyklowy śladami Ojca Świętego w Białymstoku.

W trakcie rajdu na rynku miejskim w Białymstoku otwarta zostanie wystawa fotograficzna poświęcona papieżowi. W godzinach wieczornych na placu przy katedrze odbędzie się koncert młodzieżowej muzyki religijnej, który zakończy się Apelem Jasnogórskim.

Główne uroczystości dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II odbędą się 5 czerwca, w 20. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Białymstoku. Uroczysta Msza św. upamiętniająca jubileusz odprawiona zostanie 5 czerwca na placu przed białostocką archikatedrą. Na uroczystości przybędzie i homilię wygłosi Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Bydgoszcz

W katedrze bydgoskiej 30 kwietnia o godz. 19 odbędzie się projekcja filmu "Z tej ziemi". Autorzy - Daria Kazuła i Adam Gajewski zdobyli unikatowe, archiwalne materiały ukazujące Ojca Świętego podczas wizyt na terenach obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Po prezentacji zaplanowano modlitewne czuwanie.

W sam dzień beatyfikacji - 1 maja - dzięki życzliwości Urzędu Miasta na płycie Starego Rynku stanie specjalny telebim, na którym będzie można śledzić uroczystości z Watykanu. Dzięki temu zobaczyć będzie można również bydgoszczankę Darię Barszczyk, która zaśpiewa po polsku. O 13.00 w katedrze rozpocznie się Eucharystia dziękczynna za beatyfikację pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy.

Również 1 maja, ale o godz. 15, mieszkańcy miasta, diecezji wraz z uczniami, rodzicami i nauczycielami zgromadzą się na Koronce do Bożego Miłosierdzia, którą wspólnie odmówią na placu przed Szkołą-Pomnikiem Jana Pawła II przy ulicy Nowodworskiej.

Godzina 19.00 to ponowne spotkanie w katedrze i koncert "Niech lampy naszej wiary nie gasną". Po koncercie na Starym Rynku ponownie zostanie wyświetlony film "Z tej ziemi". W telewizji zobaczyć go będzie można 1 maja o godz. 17. Równo o 21.37 ponownie ruszą wskazówki zegara na Kościele Rektorskim "Klarysek", które zatrzymano symbolicznie 1 kwietnia. Równolegle na Starym Rynku rozpocznie się śpiewanie "Barki dla Jana Pawła II". Zwieńczeniem będzie dzień dziękczynienia za beatyfikację -- 5 czerwca. Wówczas na Starym Rynku Eucharystii będzie ponownie przewodniczył bp Jan Tyrawa. Po niej na Wyspie Młyńskiej zaplanowano festyn rodzinny.

Częstochowianie i pielgrzymi z całej Polski 1 maja mogą obejrzeć transmisję z Watykanu zbierając się na placu przed jasnogórskim szczytem. Będą tam ustawione telebimy, podobnie jak 6 lat temu w dniu pogrzebu Jana Pawła II, kiedy to na placu zgromadziło się 100 tysięcy osób. Do sanktuarium warto wrócić wieczorem na uroczystości dziękczynne - o godz. 18.00 ruszy procesja ze śpiewem Litanii Loretańskiej. Po procesji o godz. 18.30 na szczycie jasnogórskim sprawowana będzie Msza św. dziękczynna, a po niej rozpocznie się koncert inaugurujący XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" (godz. 20.00). Wystąpi Andreas Scholl, wybitny niemiecki kontratenor, któremu towarzyszyć będzie Morphing Vienna Chamber Orchestra.

Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak zwrócił się z prośbą do proboszczów i rektorów kościołów o takie zaplanowanie porządku niedzielnych Mszy świętych, „żeby wszyscy mogli wypełnić ten święty obowiązek i zarazem przeżywać beatyfikację".

Gdańsk

1 maja największa transmisja rozpocznie się o godz. 10.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Telebim będzie ustawiony w świątyni. Po zakończeniu transmisji arcybiskup-senior Tadeusz Gocłowski będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Do beatyfikacji przygotowuje się też wiele parafii na terenie archidiecezji. Codziennie od 26 kwietnia o godz. 21.00 odbywać się będzie czuwanie w parafii pw. Opatrzności Bożej na Gdańskiej Zaspie. 1 maja na schodach kościoła będzie transmitowana Msza św. z Rzymu. W południe zostanie otwarty Ośrodek Papieski i stoisko Poczty Polskiej z okolicznościowym stemplem pocztowym, a o godz. 20.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II.

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku Żabiance odbędzie się duchowe przygotowanie przed beatyfikacją. Między 28 a 30 kwietnia codziennie będą odbywały się Msze św. wraz z konferencjami. Przygotowanie poprowadzi ks. prof. dr hab. Wojciech Bęben, misjonarz. Na 30 kwietnia zaplanowano Mszę św. i koncert papieski w wykonaniu chóru "La Campanelle" z Pontarlier we Francji i Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Początek o godz. 18.00 w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni.

Gniezno

W Gnieźnie 1 maja wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie uroczysta Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia. Po Eucharystii w bazylice odbędzie się koncert "Gnieźnieńscy Muzycy Janowi Pawłowi II". Do udziału we wspólnej modlitwie, a także koncercie organizatorzy zapraszają mieszkańców Gniezna i okolic.

Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II w wymiarze archidiecezjalnym odbędzie się w Gnieźnie 4 czerwca. W Mszy św. sprawowanej tego dnia w katedrze gnieźnieńskiej uczestniczyć będzie młodzież, która od grobu św. Wojciecha wyruszy na Lednicę. Eucharystii przewodniczyć będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Inowrocław

Za wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze podziękuje także Inowrocław. W przeddzień watykańskich uroczystości, 30 kwietnia wieczorem, zaplanowano widowisko dedykowane papieżowi Polakowi pt. "Wołam z całej głębi tego tysiąclecia... wołam z Wami wszystkimi...". Widowisko będzie miało formę przemarszu, podczas którego prezentowane będą inscenizacje w wykonaniu aktorów Teatru "A" z Gliwic. Uczestnicy usłyszą fragmenty literackich utopii, których autorzy na przestrzeni drugiego tysiąclecia po narodzeniu Chrystusa, począwszy od Tomasza Morusa -- autora pojęcia "utopia" upatrywali szczęścia ludzkości w idealistycznych konstruktach świata uporządkowanego, wolnego od zła i cierpienia, osiąganego tu i teraz na ziemi.

W dzień beatyfikacji inowrocławianie będą także uczestniczyć w modlitwach dziękczynnych. W parafii pw. Chrystusa Miłosiernego dzień ten będzie także dniem odpustu. W uroczystej sumie uczestniczyć będą inowrocławscy kapłani, którzy wspólnie z wiernymi podziękują za wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. Wieczorem sprawowane będzie uroczyste nabożeństwo majowe, na które zaproszone są całe rodziny. Wierni przyniosą z sobą znicze, z który przed kościołem ułożony zostanie krzyż.

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaryjskie uroczystości związane z wyniesieniem do chwały ołtarzy Jana Pawła II rozpoczną się w sobotę 30 kwietnia o godz. 15.00 i trwać będą do niedzielnego Apelu maryjnego o godz. 21.00. Szczególny charakter będzie miało nocne czuwanie odbywające się zarówno w bazylice, jak i na Dróżkach kalwaryjskich. O godz. 20.00 przy kaplicy Grobu Pana Jezusa rozpocznie się Droga światła, podczas której przy 9 stacjach pielgrzymi będą rozważać spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem opisane na kartach Ewangelii.

Na godz. 22.00 zaplanowano Mszę św. w kościele Wieczernika. Następnie w kierunku bazyliki wyruszy procesja, podczas której pielgrzymi z zapalonymi świecami będą otaczać Najświętszy Sakrament niesiony w monstrancji podarowanej Klasztorowi przez Ojca Świętego w styczniu 1979 r. Dalsza część czuwania trwać będzie w bazylice i zakończy się o świcie.

Po Mszy św. o godz. 6.00 nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP. Tym samym zostanie zainaugurowana całodzienna adoracja Chrystusa ukrytego w hostii świętej. W kaplicy zastanie umieszczony również obraz nowego błogosławionego oraz papieskie trony używane przez Jana Pawła II i Benedykta XVI podczas ich pielgrzymek do sanktuarium. Stałe modlitewne czuwanie przed Chrystusem Eucharystycznym, zapoczątkowane w dniu beatyfikacji stanowić będzie trwałą pamiątkę tego niezwykłego wydarzenia. Będzie ono także wyrazem wdzięczności kalwaryjskiego sanktuarium za Jana Pawła II i za jego pielgrzymowanie po kalwaryjskich Dróżkach.

Centralne uroczystości związane z beatyfikacją papieża Polaka odbędą się na Placu Modlitewnym od strony Ukrzyżowania. O godz. 10.00, dzięki ustawionemu telebimowi, mieszkańcy Kalwarii oraz zgromadzeni pielgrzymi będą mogli wziąć udział w obrzędach wstępnych Mszy św. sprawowanej przez papieża Benedykta XVI i wysłuchać formuły beatyfikacyjnej oraz homilii Ojca Świętego. Następnie rozpocznie się Eucharystia, której przewodniczył będzie bliski przyjaciel Jana Pawła II, kard. Marian Jaworski. On też dokona odsłonięcia i poświęcenia obrazu nowego błogosławionego.

Po południu o godz. 13.00 pielgrzymi wyruszą na dziękczynne Dróżki Matki Bożej, zabierając ze sobą obraz bł. Jana Pawła II. Kalwaryjskie obchody Dnia Beatyfikacji zostaną zakończone o godz. 20.30 modlitwą różańcową, Apelem maryjnym oraz wspólnotowym odnowieniem Aktu zawierzenia Matce Bożej Kalwaryjskiej (Modlitwa Jana Pawła II wypowiedziana w sanktuarium 19 sierpnia 2002 r.).

Kielce

Transmisję uroczystości z Watykanu będzie można obejrzeć na telebimie wystawionym przy ołtarzu polowym obok kieleckiej bazyliki. Tego dnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach o godz. 18.00 Mszę św. dziękczynną za odprawi bp Kazimierz Ryczan. Spodziewane są m.in. osoby chore i niepełnosprawne. Tego dnia przypada bowiem Niedziela Miłosierdzia.

Wydarzeniem artystycznym będzie popołudniowy koncert w amfiteatrze na Kadzielni pt. „Tu Es Petrus – oratorium dokończone”. Zbigniew Książek – autor tekstów i Piotr Rubik – muzyki – przygotowali widowisko na bazie dawnego oratoryjnego spektaklu muzycznego „Tu Es Petrus”, ale wzbogaconego o kilka utworów, napisanych po śmierci Jana Pawła II. Oratorium wykonają muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej, dwa chóry, soliści – pod dyrekcją Piotra Rubika.

Krzeszów

Główne obchody beatyfikacji Jana Pawła II w diecezji legnickiej zaplanowano w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Spotkanie rozpocznie się od transmisji Mszy św. Z Watykanu za pośrednictwem telebimu ustawionego przed bazyliką. Po homilii Benedykta XVI rozpocznie się w bazylice Eucharystia dziękczynna pod przewodnictwem bp. seniora Tadeusza Rybaka, pierwszego biskupa legnickiego. Na godz. 14.00 zaplanowano koncert dziękczynny.

Wybór Krzeszowa na miejsce obchodów uroczystości beatyfikacyjnych jest nieprzypadkowy. W 1997 roku, podczas pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II koronował tam obraz Matki Bożej Łaskawej. W 1998 roku Ojciec święty podniósł świątynię w Krzeszowie do godności Bazyliki Mniejszej. Obecnie Krzeszów pełni rolą głównego sanktuarium diecezji legnickiej.

Lednica

Miejsce dorocznych, czerwcowych spotkań młodzieży na Polach Lednickich jest w sposób szczególny związane z Janem Pawłem II. Papież co roku pozdrawiał młodych przechodzących przez Bramę Rybę, tu także w 2005 roku oglądano transmisję uroczystości pogrzebowych Ojca Świętego. W Ośrodku Szkoły Wiary im. Jana Pawła II w Lednicy 1 maja zostaną ustawione dwa duże projektory. Budynek może pomieścić nawet 3 tys. osób. Po transmisji - w zależności od pogody i liczby uczestników - odprawiona zostanie Msza św. pod Bramą Rybą lub w dużej sali Ośrodka.

Licheń

W sanktuarium umiejscowienie telebimu uzależnione będzie od pogody. Przy słonecznej zostanie on ustawiony przed schodami głównymi bazyliki, jeśli padać będzie deszcz -- telebim stanie wewnątrz świątyni, tak jak podczas transmisji uroczystości pogrzebowych w 2005 roku. Zaraz po zakończeniu beatyfikacyjnej Mszy św. w Rzymie, rozpocznie się Eucharystia w licheńskiej bazylice. Przewodniczył jej będzie biskup senior Bronisław Dembowski. Następnie zaplanowano procesyjne przejście do dolnego kościoła bazyliki, gdzie otwarta zostanie kaplica im. bł. Jana Pawła II. Znajduje się ona nieopodal kaplicy Trójcy Świętej.

Lublin

Lublinianie, którzy nie wyjadą na beatyfikację Jana Pawła II do Rzymu, będą mogli oglądać uroczystości w "papieskiej parafii", czyli przed kościołem św. Rodziny, gdzie stanie telebim. Świątynia została wybudowana w miejscu, sprawowania przez Jana Pawła II Mszy św. podczas pielgrzymki do Lublina w 1987 roku.

Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Papieża - Polaka, z uroczystym Te Deum, w archikatedrze lubelskiej odprawi w dzień urodzin Karola Wojtyły, 18 maja, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Wcześniej tego dnia wygłosi on w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wykład na temat stanowiska Stolicy Apostolskiej w kwestii obrony praw człowieka. Nuncjusz reprezentował Stolicę Apostolską przy ONZ, był także świadkiem wizyty Jana Pawła II w siedzibie ONZ w 1995 roku.

Pelplin

W dniu beatyfikacji papieża, który jest honorowym obywatelem Pelplina, o godz. 8.30 uroczystą sumę w katedrze odprawi biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga. O 13.30 odbędzie się pielgrzymka motocyklistów do katedry. O godz. 19.00 na Górze Jana Pawła II rozpocznie się diecezjalne dziękczynienie. Na tym miejscu 6 czerwca 1999 r. Jan Paweł II odprawił Mszę św.

We współpracy z władzami miasta, przygotowywane jest uroczyste przejście z Góry Jana Pawła II do katedry z kopią Figury Matki Boskiej Piaseckiej, której oryginał towarzyszył papieskiej Mszy św. w Pelplinie. Kard. Wojtyła koronował tę figurę w 1968 r.

W katedrze o 20.30 odbędzie się wieczornica ze śpiewem, tekstami papieża w specjalnej oprawie świetlnej. Zakończy ją wspomnienie biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi o spotkaniach z Janem Pawłem II i nabożeństwo majowe.

Poznań

W wigilię święta Miłosierdzia Bożego we wszystkich parafiach archidiecezji poznańskiej odbędą się wieczorne czuwania modlitewne, połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu i możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty. Młodzież spotka się wieczorem przy Krzyżu Papieskim na Łęgach Dębińskich w Poznaniu, gdzie Jan Paweł II przewodniczył Mszy św. podczas pielgrzymki w 1983 roku. Podczas spotkania zaplanowano koncert zespołu "Stróże Poranka", a pomiędzy piosenkami wyświetlane będą na ekranach ledowych slajdy zawierające informacje z życia Jana Pawła II pt. "Czy wiecie że?". Młodzież weźmie udział w konkursie wiedzy o pontyfikacie Jana Pawła II, a o godz. 21.37 zaśpiewa Barkę.

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 1 maja, przy Krzyżu Papieskim na Łęgach Dębińskich ustawione zostaną trzy telebimy umożliwiające wspólnotowe przeżycie beatyfikacji Jana Pawła II. Transmisję poprzedzi Msza św.

Z kolei o godz. 15.00 w Archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego bp Grzegorz Balcerek przewodniczyć będzie Mszy święte dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II. Uroczyste dziękczynienie archidiecezji odbędzie się w dzień urodzin Karola Wojtyły, 18 maja. Mszy św. na placu katedralnym w Poznaniu przewodniczyć będzie kard. Józef Glemp.

Przemyśl

Główne wydarzenia związane z beatyfikacją Jana Pawła II odbędą się w Przemyślu w sobotę, 30 kwietnia wieczorem. Złożą się na nie m.in.: „gwiaździsta” procesja różańcowa ulicami Przemyśla oraz Nabożeństwo Światła i oratorium o Bożym Miłosierdziu w Rynku.

Czuwanie modlitewne rozpocznie się w przemyskich kościołach o 19.00. Po krótkiej katechezie wprowadzającej, uczestnicy wyruszą odmawiając różaniec w „gwiaździstej procesji” na Rynek. Tu o 20.00 rozpocznie się Godzina Świadectwa i Nabożeństwo Światła pod przewodnictwem przemyskiego biskupa pomocniczego Adama Szala. W programie znajdzie się m.in. oratorium „Miłosierdzie Pana nie przemija” w wykonaniu Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej. O 21.37 procesja światła ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych przejdzie pod pomnik Jana Pawła II na placu Niepodległości, gdzie zostanie wyemitowane archiwalne przesłanie papieża Polaka do rodaków. Czuwanie zakończy śpiew „Barki” i biskupie błogosławieństwo.

Radom

Radomski wieczór dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II odbędzie się 1 maja w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny. O godz. 19.00 rozpocznie się koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej, o 20.00 Msza św. dziękczynna, zaś o 21.00 Apel Papieski Młodych.

Dzień wcześniej, 30 kwietnia radomskie Wspólnoty Charyzmatyczne zapraszają na "Wigilijny Wieczór Chwały", który odbędzie się w katedrze. Motywem przewodnim uwielbienia będzie dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II. W programie: Msza święta, uwielbienie i błogosławieństwo eucharystyczne, modlitwa o cud kanonizacyjny, indywidualna modlitwa wstawiennicza. Początek o godz. 20.00.

Skoczów

Transmisję uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II będzie można zobaczyć na wielkim telebimie ustawionym przed kaplicą św. Jana Sarkandra na Kaplicówce w Skoczowie. Na tym górującym nad miastem wzgórzu Ojciec Święty odprawiał w 1995 roku Mszę św. dziękczynną za kanonizację Jana Sarkandra -- najsłynniejszego mieszkańca Skoczowa - dla około 300 tys. ludzi. Po zakończonej transmisji -- jeśli będzie piękna pogoda - przy ołtarzu polowym sprawowana będzie dziękczynna Msza św., a o 15.00 wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Uroczystości zakończy Droga Krzyżowa.

Sosnowiec

Centralne uroczystości dziękczynne za beatyfikację odbędą się na Placu Papieskim na granicy sosnowieckich dzielnic Klimontów i Zagórze. 1 maja o godz. 20.00 odbędzie tutaj Nabożeństwo Wdzięczności. Zaproszeni są na nie zwłaszcza mieszkańcy pobliskich blokowisk, dlatego spotkanie będzie miało charakter bardziej kameralny. W planie jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, nabożeństwo majowe i Apel Jasnogórski oraz połączenie telefoniczne z bp. Grzegorzem Kaszakiem, który na gorąco opowie o swoich wrażeniach z uroczystości beatyfikacyjnej.

Mieszkańcy diecezji sosnowieckiej będą dziękować za beatyfikację 12 czerwca. Modlitwa Wdzięczności Diecezji rozpocznie się o godz. 16.00 uroczystą Mszą św. celebrowaną przez bp. Grzegorza Kaszaka. Po niej nastąpi koncert, który przygotowuje Marcin Pospieszalski.

Szczecin

O godz. 9 rozpocznie się Eucharystia na Jasnych Błoniach w Szczecinie, która poprzedzi główne uroczystości - transmisję Mszy św. z Watykanu na telebimach o godz. 10.00. Po transmisji z Watykanu w Szczecinie odbędzie się festyn rodzinny, będzie można zobaczyć wystawę unikalnych zdjęć z wizyt jeszcze biskupa Karola Wojtyły w Szczecinie. Prezentacje przygotuje szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Lokalne zespoły dadzą również koncerty, odbędzie się festyn rodzinny, a także biegi papieskie w rożnych kategoriach wiekowych, na telebimach będą się też przewijać fragmenty z nauczania papieża-Polaka. O godz. 21 Apel Jasnogórski zakończy uroczystą majową niedzielę.

Uroczystości beatyfikacyjne 1 mają będą też transmitowane na telebimach w Policach i Choszcznie podczas odbywających się wtedy Archidiecezjalnych Dni Młodych.

Tarnów

W sobotę, 30 kwietnia o godzinie 18.00 na tarnowskim rynku odbędzie się koncert „Muzyczne Dary” dedykowany Janowi Pawłowi II. Wystąpią The Goodboys i Maleo Reggae Rockers.

1 maja o godzinie 10.00 tarnowianie będą mogli wspólnie oglądać transmisję z Watykanu na telebimie, który zostanie umieszczony na kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny. Jan Paweł II był tam 10 czerwca 1987 roku i beatyfikował dziewicę i męczennicę. Po uroczystościach o 12.00 będzie transmitowana Msza św. beatyfikacyjna.

Telebim stanie także na rynku w Nowym Sączu. O godzinie 9.00 zostanie tam odprawiona Msza św. Po jej zakończeniu sądeczanie wspólnie będą oglądać Mszę św. z Watykanu.

Uroczystości zostaną także zorganizowane w Starym Sączu. Jan Paweł II był tam 16 czerwca w 1999 roku. Podczas Mszy św. kanonizował bł. Kingę. 29 kwietnia wokół papieskiego ołtarza zgromadzą się młodzi. Będzie koncert i Msza św. dziękczynna za pontyfikat Sługi Bożego Jana Pawła II. 30 kwietnia o 16.30 rozpoczną się uroczystości, które potrwają całą noc. Będą nieszpory, Msza św. dziękczynna za pontyfikat Sługi Bożego Jana Pawła II, koncert, świadectwa i Droga Światła. 1 maja w Starym Sączu o 17.00 rozpocznie się koncert zespołów regionalnych, o 19.00 zagra „New Life M”.

Tymczasem oazowicze z całej Polski planują przyjechać do Krościenka do Centrum Ruchu Światło–Życie. Młodzież i rodziny chcą odwiedzić miejsca związane z obecnością Sług Bożych Jana Pawła II i ojca Franciszka Blachnickiego.

W sobotę 30 kwietnia oazowicze wybiorą się na Błyszcz – Górę Tabor, aby wspomnieć Dzień Wspólnoty z 1972 r., zaś wieczór spędzą na Kopiej Górce w Wieczerniku Jana Pawła II na modlitewnym czuwaniu. Kardynał Karol Wojtyła był na szczycie Błyszcza, gdzie spotkał się z oazami zebranymi na Dniu Wspólnoty 16 sierpnia 1972 r. Przewodniczył wówczas Mszy św. dla 25 grup oazowych. Również w dzień beatyfikacji, 1 maja członkowie Ruchy Ruchu Światło–Życie będą modlić się w w miejscu oazowych spotkań, a potem wspólnie oglądać transmisję z Placu św. Piotra. Po południu odbędzie się festyn rodzinny. 2 maja na skarpie w Kluszkowcach zostanie odprawiona Msza św. Więcej o tym można przeczytać na www.oaza.pl

Z okazji beatyfikacji Jana Pawła II czuwania, koncerty i wspólną modlitwę organizują także parafie. W Tarnowie parafia pw. Miłosierdzia Bożego przygotowała nocne czuwanie, które poprzedzi beatyfikację. Wystąpi m.in. Beata Bednarz, będą filmy, poezja i świadectwa.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy–Zdroju przygotowała od 28 kwietnia do 3 maja Tydzień z Janem Pawłem II. W programie są m.in.: koncerty organowe i wokalno–instrumentalne. Koncert Totus Tubus - najpiękniejsze modlitwy wokalne światowej sławy kompozytorów odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20.00 i 29 kwietnia o godz. 20.00.

Włocławek

Mieszkańcy Włocławka będą dziękować za dar beatyfikacji Jana Pawła II od 30 kwietnia do 2 maja. W program obchodów wpisane są Msze w., wystawy, filmy poświęcone papieżowi oraz "Tryptyk Rzymski". W tym roku katedra we Włocławku obchodzi 600-lecie istnienia.

Obchody dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II rozpoczną się w sobotę, 30 kwietnia, Mszą św. o godz. 18.30 w bazylice katedralnej we Włocławku. O godz. 20.00 odbędzie się projekcja filmu „… z tej ziemi…” – (aula im. kard. S. Wyszyńskiego, WSD we Włocławku).

W niedzielę 1 maja o godz. 18.30 w bazylice katedralnej we Włocławku odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za dar beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II pod przewodnictwem bp. Bronisława Dembowskiego. O godz. 21.37 odśpiewana zostanie „Barka” w ramach akcji Kujawsko-Pomorskie śpiewa „Barkę” dla Ojca Świętego Jana Pawła II.

2 maja natomiast, o godz. 20.00 w katedrze wystawiony zostanie „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II w wykonaniu Dariusza Bereskiego z udziałem chóru „Gaudio Affecti”.

Zakopane

W sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej 1 maja telebim stanie w Parku Fatimskim. Tego dnia flagi papieskie zawisną na Giewoncie, zapalone zostaną watry pamięci. W sanktuarium na Krzeptówkach uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II potrwają cały dzień. O godz. 17.00 kard. Stanisław Nagy odprawi Mszę św. dziękczynną za beatyfikację papieża Polaka. W tym samym czasie w kościele św. Krzyża w Zakopanem odbędzie się koncert "Santo Subito" -- Jazzmani Janowi Pawłowi II. Wiersze Karola Wojtyły i polskie pieśni eucharystyczne w jazzowym brzemieniu zaprezentuje Marek Bałata z Chamber Orkiestra. Sanktuarium na Krzeptówkach i kościół św. Krzyża Jan Paweł II odwiedził w 1997 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Beatyfikacja Jana Pawła II. Co, gdzie, kiedy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.