Będzie kolejne spotkanie rządu i Episkopatu

KAI / drr

Na czwartek 14 listopada zaplanowano pierwsze od roku spotkanie Komisji Wspólnej przedstawicieli Rządu i Episkopatu. Początek obrad o godz. 14.00 w Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Szczegółowe tematy obecnego spotkania są jeszcze w trakcie ustalania. Poinformujemy o nich we wtorek rano. Podczas ostatniego spotkania (21 listopada 2012) przedmiotem rozmów były m.in. kwestie bioetyczne, w tym omówienie stanu prac nad ratyfikacją podpisanej przez Polskę europejskiej konwencji bioetycznej oraz szczegółowe zasady funkcjonowania tzw. programu zdrowotnego, wprowadzonego przez ministerstwo zdrowia, w ramach którego w latach 2013-2015 (od lipca br.) dofinansowane są zabiegi in vitro dla par borykających siê z problemem niepłodności. Innym zagadnieniem była kwestia obecności nauczania religii w szkole i możliwości zdawania przez uczniów egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Tematem rozmów była także polityka rodzinna i demograficzna.

Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu i Episkopatu powstała z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego, w czasie zaostrzenia kursu reżimu wobec Kościoła. Prymas dążył do powstania płaszczyzny dialogu, która mogłaby wyhamować pewne działania państwa. Początkowo (w latach 1949-56) nosiła nazwę Komisji Mieszanej, później została przemianowana na Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECA

Obecnie pełni rolę instytucjonalnej platformy stałych kontaktów między rządem i Konferencją Episkopatu Polski dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków między pañstwem i Kościołem. Od 1999 r. spotkania odbywają się naprzemiennie w gmachu Episkopatu Polski i siedzibach rządowych lub ministerialnych. Wcześniej odbywały się wyłącznie w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W ostatnich 5 latach, poczynając od 2007 r. dominującym - obecnym na każdym spotkaniu - tematem obrad Komisji Wspólnej był kwestia potrzeby wprowadzenia w Polsce systemowej polityki rodzinnej, wzorowanej na innych europejskich państwach. Jest to zagadnienie szczególnie istotne ze względu na grożącą Polsce katastrofę demograficzną, która może pociągnąć za sobą trwały kryzys gospodarczy. Episkopat Polski był jednym z pierwszych środowisk w Polsce, które starały się przekonać władze Rzeczypospolitej do systemowych działań w tym zakresie.

Przedstawicielom rządu w Komisji Wspólnej przewodzi obecnie Michał Boni - minister administracji i cyfryzacji, współprzewodniczący Komisji Wspólnej. Należą do niej także m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz - minister pracy i polityki społecznej; Krystyna Szumilas - minister edukacji narodowej oraz Bogdan Zdrojewski - minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Konferencję Episkopatu Polski reprezentują: abp Sławoj Leszek Głódź - współprzewodniczący Komisji, metropolita gdański; kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski; abp Andrzej Dzięga - metropolita szczecińsko-kamieński; abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański; bp Andrzej Suski - biskup toruński; bp Wojciech Polak - sekretarz generalny KEP.

Spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu odbędzie się w czwartek 14 listopada, w Kancelarii Premiera Rady Ministrów w Warszawie. Obrady rozpoczną się o godz. 14.00.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie kolejne spotkanie rządu i Episkopatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.