Będzie komisja ds. Komunii dla rozwodników w nowych związkach?

(fot. © Mazur/catholicnews.org.uk)
KAI / psd

Powołanie komisji ekspertów ds. dopuszczenia osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach do Komunii św. zaproponowano w jednej z małych grup językowych, obradujących w ramach XIV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Poinformowano o tym na konferencji prasowej w Watykanie.

Inne grupy postulowały m.in. oparcie się na nauczaniu św. Jana Pawła II o małżeństwie i rodzinie, a także skupienie się w pracy duszpasterskiej na przygotowaniu do małżeństwa, także w sferze seksualnej.

DEON.PL POLECA

Prawosławny metropolita Stefan z Estonii, który jest jednym z "braterskich delegatów" innych Kościołów chrześcijańskich na Synodzie, podkreślił "wspaniałą pracę" Kościoła rzymskiego na tym zgromadzeniu. Dostrzega on powagę i odpowiedzialność katolickich biskupów, którzy otwarcie przedstawiają swe duszpasterskie troski.

- Wszyscy mamy te same problemy - stwierdził przedstawiciel patriarchatu Konstantynopola. Wskazał na ustawodawstwo państwowe, które chce wyjść naprzeciw nowym problemom, związanym z małżeństwem i rodziną, zgodnie z zasadami równości i niedyskryminacji. Jednak Kościół musi podkreślać - "choć to się nie wszystkim podoba" - że małżeństwem jest jedynie związek kobiety i mężczyzny, a nie dwóch mężczyzn, czy dwóch kobiet. Dopiero bowiem w różnicach seksualnych człowiek znajduje swe dopełnienie.

Tłumacząc, dlaczego prawosławie dopuszcza drugie małżeństwa po rozwodzie, metropolita zaznaczył, że Kościół jest surowy wobec grzechu, ale nie wobec osób, gdyż jego zadaniem jest prowadzić je do komunii eucharystycznej.

- W naszym Kościele brzydzimy się wykluczaniem osób, tak samo jak brzydzimy się grzechem - zaznaczył hierarcha. Dlatego, gdy ludzie w małżeństwie wzajemnie siebie niszczą, biskup może rozwiązać ich więź, nawiązaną w sakramencie małżeństwa. Jest to możliwe, gdyż prawosławni często żyją w małych wspólnotach i biskup osobiście zna sytuację swoich wiernych. Kościół bierze pod uwagę ich stan grzechu i daje możliwość odbudowy życia po okresie prawdziwej pokuty. Pokutny charakter ma również ceremonia zawarcia drugiego małżeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie komisja ds. Komunii dla rozwodników w nowych związkach?
Komentarze (13)
jazmig jazmig
17 października 2015, 10:18
Ten prawosławny facet wykazuje się kiepskim braterstwem i niepotrzebnie poucza katolików, skoro nie potrafi ze zrozumieniem przeczytać Ewangelii. Jeżeli mogą przyjmować komunię ludzie w stanie grzechu, to spowiedź przestaje mieć sens. A czym się oni brzydzą, to jest ich sprawa, my brzydzimy się tymi, którzy lekceważą nauki św. Pawła, aby podlizać się świeckim władzom.
17 października 2015, 10:22
Czy w takim samym stopniu jak brzydzisz się innymi brzydzisz się sobą? Pytam, bo dosć łatwo przychodzi ci to brzydzenie się innymi.
PP
Piotr Polmański
16 października 2015, 22:58
To dobry pomysł. Niech wypracują zasady na podstawie których bedzie mozna udzielać sakramentów rozwiedzionym..
jazmig jazmig
17 października 2015, 10:19
Rozwiedzionym już można udzielać komunii św. Nie potrzeba do tego żadnej komisji.
16 października 2015, 22:41
Hmm. Przez 1000 lat, tzn. od czasu schizmy wschodniej, żaden papież nie wpadł na pomysł, żeby pytać się prawosławnych o zdanie w kwestii Komunii dla rozwodników w nowych związkach. Mało tego - w kwestii ponownego małżeństwa sakramentalnego również. Za to teraz...A myślałam, że to w Kościele Katolickim jest pełnia prawdy.
16 października 2015, 23:25
Nie. To wszystko to bajki, mity czyli kłamstwa.
jazmig jazmig
17 października 2015, 10:19
No to przestań kłamać Bazyli.
KM
Katarzyna Michalska
16 października 2015, 22:01
Komentarza nadal nie dodam (link drugi, w adresie nr artykułu to 23835), ponieważ pojawia się komunikat: "Komentowanie zostało wyłączone".  Deon świadomie cenzuruje wypowiedzi. 
KM
Katarzyna Michalska
16 października 2015, 21:58
Do poniższej wypowiedzi Marcina: zrobiono to dzisiaj pod kilkoma tekstami co najmniej. Ale poprzez ponowne ładowanie - czasem z kosmetycznymi tylko, a więc bez znaczenia zmianami - tego samego tekstu. Przykład masz poniżej. Wersja pierwsza zawiera mój komentarz, później zablokowano dostęp do komentów pod wersją kolejną, podaję obie. Jak mi się uda, to oczywiście "nadpiszę się" w wersji drugiej. DEONie, jeśli chcecie robić takie rzeczy, liczcie się z tym, że spadnie wam czytelnictwo i to w odniesieniu do wielu osób. Jeśli planujecie to robić "w imię dobra tekstu" (hahaaha), to róbcie to od razu, ale nie blokujcie po czasie. Należałyby się zresztą wyjaśnienia, ale pewnie nie uważacie za stosowne wytłumaczyć pewnych rzeczy wiernym czytelnikom. [url]http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,23830,komunia-dla-rozwodnikow-biskupow-dzieli-przepasc.html[/url] [url]http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,23835,bp-doyle-miedzy-biskupami-istnieje-przepasc.html[/url] Zwróć uwagę na różną numerację artykułów wewnątrz linka.
PP
Piotr Polmański
16 października 2015, 23:30
spacer z pieskiem na świeżym powietrzu dobrze robi na myślenie ..
KM
Katarzyna Michalska
17 października 2015, 00:57
Może więc zażyj takowego, bo jakby Cię przyćmiło, skoro piszesz dziwne rzeczy do mnie i nie do mnie? :)
MH
Marcin H
16 października 2015, 20:42
No i skończyła się wolność wypowiedzi na Deonie - nawiązuję do poprzedniego artykułu na temat synodu - wszystkie komentarze usunięte i to prowadzone w kulturalnej dyskusji. Brawo Deonie! Biskupi mogą mieć w tym temacie poglądy odmienne o 180 stopni, my wierni niestety już nie!
16 października 2015, 22:54
O jaki artykuł chodzi?