Benedykt XVI apeluje do władz Turcji

KAI / psd

O uznanie osobowości prawnej Kościoła katolickiego zaapelował papież przyjmując nowego ambasadora Turcji przy Stolicy Apostolskiej, Kenana Gürsoya. Zaznaczył, że Stolica Apostolska ufa, iż kraj ten przyczyni się do zaprowadzenia pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie.

Benedykt XVI przypomniał, że obydwie strony utrzymują relacje dyplomatyczne od niemal pięćdziesięciu lat. Podkreślił rolę, jaką w ich nawiązaniu odegrał bł. Jan XXIII, który w latach 1935-1944 był Apostolskim Delegatem w Turcji i Grecji. Zdaniem Ojca Świętego w ciągu minionych 50 lat udało się wiele osiągnąć w relacjach wzajemnych. „Ufam, że te serdeczne stosunki ulegną pogłębieniu i umocnieniu" - stwierdził papież.

Ojciec Święty przypomniał swą wizytą w Turcji na przełomie listopada i grudnia 2006 r. Po raz kolejny podziękował za serdeczne przyjęcie. Podkreślił znaczenie swego spotkania z patriarchą Bartłomiejem I i przypomniał o znaczeniu starożytnego dziedzictwa chrześcijaństwa w Turcji i jego wkładu do cywilizacji europejskiej. Papież nawiązał także do niedawnych obchodów Roku Świętego Pawła i wyraził wdzięczność dla władz tureckich za ułatwienia dla pielgrzymów przybywających z całego świata.

Benedykt XVI nawiązał także do relacji katolicko-islamskich. Podkreślił, że muszą się one rozwijać w atmosferze wzajemnego szacunku i przyjaźni, aby wspólnie świadczyć o wierze w Boga. Trzeba też dołożyć wysiłków, aby doszło do lepszego wzajemnego poznania oraz umocnienia więzów przyjaźni. „Żarliwie się modlę, aby ten proces doprowadził do większego zaufania między poszczególnymi osobami, wspólnotami i ludami, zwłaszcza w niespokojnych obszarach Bliskiego Wschodu” – stwierdził papież.

DEON.PL POLECA

Mówiąc o sytuacji wspólnoty katolickiej w Turcji Ojciec Święty wyraził uznanie dla zapewnianej w tureckiej konstytucji swobody wyznania oraz możliwości wnoszenia przez nią wkładu w życie kraju, zwłaszcza poprzez pracę charytatywną i opiekę zdrowotną. Jednocześnie podkreślił konieczność wspierania tej działalności przez władze w Ankarze. „Ponadto Kościół katolicki w Turcji oczekuje na przyznanie mu osobowości prawnej. Przyczyni się to do pełniejszego korzystania przezeń z pełnej wolności religijnej oraz wnoszenia coraz większego wkładu w życie społeczne” – stwierdził papież.

Benedykt XVI podkreślił też rolę międzynarodową Turcji, jako pomostu między światem islamu a Zachodem. „Stolica Apostolska docenia szereg inicjatyw podjętych już przez Turcję na rzecz zapewnienia pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie. Pragnie też wspierać kolejne wysiłki, by położyć kres zadawnionym konfliktom w tej części świata. Jak to często ukazała historia, dysputy terytorialne i rywalizacje etniczne mogą być rozwiązane w sposób zadowalający jedynie wówczas, gdy uzasadnione aspiracje każdej ze stron są należycie uwzględnione, dawne niesprawiedliwości uznane i jeśli to możliwe – naprawione” – stwierdził papież.

Ojciec Święty zapewnił tureckiego dyplomatę o znaczeniu jakie Stolica Apostolska przywiązuje do poszukiwania trwałych rozwiązań wszystkich konfliktów tego regionu i jej gotowości, by jej służby dyplomatyczne jak najpełniej służyły sprawie pokoju i pojednania.

Nowy ambasador Turcji przy Stolicy Apostolskiej, Kenan Gürsoy, ma 59 lat, jest żonaty i ma dwoje dzieci. Z wykształcenia jest filozofem. Opublikował szereg prac poświęconych filozofii, etyce, dialogowi międzyreligijnemu i międzykulturowemu. Oprócz języka ojczystego włada francuskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI apeluje do władz Turcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.