Turcja: Chrześcijanie drugiej kategorii

Radio Watykańskie

O przejście od deklaracji do czynów zaapelował do władz Turcji Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola. Bartłomiej I gościł w Faros państwową komisję ds. praw mniejszości, którą zaznajomił z dobrze znanymi od wielu lat oczekiwaniami strony kościelnej. Przypomniał przy okazji konieczność zwrotu trzech skonfiskowanych świątyń. Podobnie rzecz ma się z kościelnymi fundacjami i szkołami. Patriarcha zwrócił uwagę, że chrześcijanie są takimi samymi obywatelami Turcji, jak wyznawcy dominującego islamu i chcą cieszyć się podobnym poszanowaniem swych praw.

Bartłomiej I wspomniał o możliwym otwarciu szkoły podstawowej na wyspach Imvros i Tenedos, które kiedyś zamieszkiwało 12 tys. chrześcijan. Po tureckich masakrach i prześladowaniach mieszka na nich obecnie jedynie 300 osób.

Patriarcha ekumeniczny przyznał, że negocjacje z rządem w Ankarze do tej pory napawały nadzieją, dzięki jego proeuropejskiemu nastawieniu. Od czasu kryzysu ekonomicznego przeżywanego przez Unię Europejską zaczynają zwyciężać w Turcji tendencje nacjonalistyczne, utrudniające dialog z Kościołem.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turcja: Chrześcijanie drugiej kategorii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.