Benedykt XVI: Głoście odważnie Ewangelię

Radio Watykańskie / drr

Przypominanie początków ewangelizacji Ameryki ma być zachętą, by głosić Chrystusową Ewangelię dzisiaj. Zwrócił na to uwagę Benedykt XVI w liście z okazji 500. rocznicy przybycia do Portoryko pierwszego w Ameryce biskupa - Alonso Manso z Hiszpanii. Swym specjalnym wysłannikiem na obchody tej rocznicy w stolicy Portoryko - San Juan papież mianował emerytowanego arcybiskupa Sewilli kard. Carlosa Amigo Vallejo OFM.

Uzasadniając ten wybór Ojciec Święty zaznaczył, że 78-letni obecnie kardynał kierował przez ponad ćwierć wieku tą hiszpańską metropolią, do której należały początkowo pierwsze amerykańskie diecezje, w tym Portoryko. Ponadto jest on, tak samo jak bp Alonso Manso, członkiem Zakonu Braci Mniejszych.

Papież przypomniał pomyślny rozwój misji wśród mieszkańców odkrytego w 1493 dzisiejszego Portoryko. Liczba wierzących szybko wzrastała i papież Juliusz II już w 1511 r. utworzył tam diecezję. Jej pierwszym ordynariuszem mianował franciszkanina Alonso Manso, który na tę karaibską wyspę przybył w następnym roku. Nowy biskup zakładał tam szkoły i szpitale, wzniósł też pierwszą katedrę. Kościół rozrastał się stamtąd na cały region.

Benedykt XVI zlecił swemu wysłannikowi, który w jego imieniu przewodniczyć będzie obchodom jubileuszowym, by nie ograniczył się tylko do przypomnienia historycznych wydarzeń i zasług hierarchy sprzed pięciu wieków. Trzeba stąd zaczerpnąć "zachętę do głoszenia dzisiaj Ewangelii Jezusa Chrystusa, w którym wypełnia się całe objawienie Boże".

DEON.PL POLECA

"Wielkie zadanie, jakie przed powrotem do Ojca Pan zlecił uczniom (por. Mk 16, 15), nie miało się zakończyć wraz z życiem Apostołów. Winno być kontynuowane w Kościele aż do końca czasów jako zlecenie, które zawsze jest nowe" - napisał papież.

Wyspę odkrył Krzysztof Kolumb 19 listopada 1493, gdy płynął z hiszpańską flotyllą w poszukiwaniu złota. Nazwał ją San Juan Bautista (Wyspa Świętego Jana Chrzciciela). Przebywał tam tylko kilka dni, by uzupełnić zapasy żywności i wody i popłynął dalej. W rejsie brał udział Hiszpan Juan Ponce de León, który po usłyszeniu od miejscowych Indian, opowieści o bogactwie powrócił na wyspę w 1508 w celu poszukiwania złota. W 1521 na północnym wybrzeżu Hiszpanie założyli swoją główną osadę, którą nazwali Puerto Rico, czyli bogaty port.

Złoża złota na wyspie szybko zostały wyczerpane i Ponce de León udał się na poszukiwania kolejnych ziem. W XVI w. stolica stała się bastionem-schronieniem dla galeonów przewożących złoto do Europy.

Przez 405 lat wyspa należała do Hiszpanii, która po przegraniu wojny ze Stanami Zjednoczonymi w 1898 została zmuszona do oddania im wyspy. Odtąd Portoryko podlega Waszyngtonowi, który w 1917 przyznał wszystkim jego mieszkańcom obywatelstwo amerykańskie. W 1948 Portoryko otrzymało prawo do wybierania gubernatora w demokratycznych wyborach, a 25 lipca 1952 przyjęto konstytucję, która uściśla stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Dziś Portoryko zajmuje powierzchnię nieco ponad 9,1 tys. km kw. i jest zamieszkane przez prawie 4 mln ludzi, co czyni je jednym z najgęściej zaludnionych obszarów całej Ameryki Łacińskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI: Głoście odważnie Ewangelię
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.