Benedykt XVI mianuje nowych kardynałów?

9 lat temu
KAI / slo

Najprawdopodobniej w przyszłym roku Benedykt XVI po raz czwarty mianuje nowych kardynałów - twierdzi na łamach portalu "vaticaninsider" znany włoski watykanista Andrea Tornielli.

Gdyby Ojciec Święty postanowił zwołać konsystorz w listopadzie 2012 roku, można spodziewać się kreowania 25 nowych purpuratów, z których zdecydowaną większość stanowiliby Włosi - napisał Tornielli.

Jeden z najlepiej poinformowanych watykanistów zauważa, że w minionych dniach pojawiły się w Rzymie pogłoski o możliwości zwołania przez papieża konsystorza jeszcze w tym roku w uroczystość Chrystusa Króla. Zaznacza, że jest to technicznie możliwe, gdyż zazwyczaj papież ogłasza nominacje kardynalskie na miesiąc przed uroczystym nałożeniem purpury.

Dodaje, że w roku bieżącym w uroczystość Chrystusa Króla, 20 listopada Ojciec Święty ma być w Beninie, gdzie przekaże biskupom Afryki adhortację postsynodalną. Zaznacza, że za zwołaniem konsystorza w przyszłym roku przemawia ilość możliwych nowych purpuratów. Benedykt XVI przestrzega bowiem ściśle zasady, by liczba kardynałów-elektorów nie przekraczała 120, zgodnie z zasadą ustaloną jeszcze przez Pawła VI. W lutym 2012 papież mógłby kreować 12 nowych purpuratów, w czerwcu 18, a w listopadzie 2012 - 25.

Andrea Tornielli zaznacza, że w gronie nowych purpuratów z pewnością znajdzie się wielu Włochów. Wynika to przede wszystkim z nominacji w Kurii Rzymskiej. Potencjalnymi kandydatami do purpury są: prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Fernando Filoni, gubernator Państwa Watykańskiego, abp Giuseppe Bertello, przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej - abp Domenico Calcagno, stojący na czele Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej, abp Giuseppe Versaldi a także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych, abp Francesco Coccopalmerio.

Jednym z nielicznych minowanych ostatnio nie-Włochów na stanowisko prefekta Kurii Rzymskiej jest stojący na czele Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Brazylijczyk, abp João Bráz de Aviz. W związku z przyszłorocznym synodem poświęconym nowej ewangelizacji możliwa jest zdaniem watykanisty także nominacja kardynalska dla przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, abp Rino Fisichelli.

Wśród zmian w Kurii Rzymskiej trzeba wymienić ewentualną nominację nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, bowiem obecny, kard. William Levada 15 czerwca bieżącego roku ukończył już 75 lat - wiek, w którym zgodnie z prawem przełożeni dykasterii, podobnie jak biskupi diecezjalni, składają na ręce Ojca Świętego rezygnację z pełnionego urzędu.

Wśród diecezji oczekujących na purpurę kardynalską Tornielli wymienia Wenecję, gdzie następca kard. Scoli będzie mianowany na początku przyszłego roku, a także arcybiskupów Florencji, Giuseppe Betoriego oraz Turynu, Cesare Nosiglię. Oczywiście jest też wiele stolic na całym świecie, oczekujących na purpurę dla swego biskupa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI mianuje nowych kardynałów?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.