Benedykt XVI o Maryi jako wzorze wiary

Benedykt XVI o Maryi jako wzorze wiary
(fot. EPA/CLAUDIO PERI)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / CTV / mh

- Zwiastowanie, a w szczególności wezwanie do radości, jakie Archanioł Gabriel kieruje do Maryi, to początek Ewangelii, dobrej nowiny - powiedział Benedykt XVI na audiencji ogólnej. Dzisiejszą katechezę poświęcił wierze Maryi. Całe jej życie było drogą wiary, ponawianą wielokrotnie zgodą na to, by Bóg otwierał jej serce i umysł.

Jest Ona wzorem wsłuchiwania się w Słowo Boże, rozważania w jego świetle wszystkich wydarzeń oraz pokornego zdania się na prowadzenie Boga - mówił Papież. A tak jego katechezę streszczono po polsku:

"Maryja jest stworzeniem, które w wyjątkowy sposób otworzyło na oścież drzwi serca swemu Stwórcy. Złożyła siebie w Jego ręce, bez ograniczeń. Przyjęła postawę zasłuchania, starając się rozpoznawać znaki Boga na drodze Narodu Wybranego i we własnym życiu. Została włączona w historię wiary i nadziei w Boże obietnice, stanowiącej istotę jej życia. W posłuszeństwie wiary była w sposób wolny poddana otrzymanemu słowu, woli Bożej. «Tak» Maryi wobec woli Boga będzie się powtarzać przez całe Jej życie, aż do chwili najtrudniejszej, do momentu krzyża".

Benedykt XVI zauważył, że wiara Maryi jest podobna do wiary Abrahama. Również Ona musiała się bowiem zgodzić na ofiarę z własnego syna. - Ufność Abrahama wobec Boga wiernego swym obietnicom nie słabnie nawet wtedy, gdy Jego słowo jest tajemnicze i trudne do przyjęcia. Tak samo jest z Maryją. Jej wiara żyje radością zwiastowania, ale przechodzi także przez ciemności ukrzyżowania, aby dotrzeć do światła Zmartwychwstania - powiedział Papież.

- Nie inaczej jest z drogą wiary każdego z nas. Są na niej chwile światła, ale przeżywamy też chwile, kiedy Bóg wydaje się nieobecny. Jego milczenie ciąży naszemu sercu, a Jego wola nie odpowiada naszej, temu, co my byśmy chcieli. Lecz im bardziej otwieramy się na Boga, przyjmujemy dar wiary, a w Bogu w pełni pokładamy naszą ufność - tak jak Maryja i Abraham - tym bardziej On nas uzdalnia swoją obecnością do przeżywania każdej sytuacji naszego życia w pokoju i pewności, że On jest wierny i nas kocha. Musimy jednak wyjść z siebie i zrezygnować z naszych planów, aby to Słowo Boże było światłem dla naszych myśli i czynów - powiedział Ojciec Święty.

Echa dzisiejszej katechezy znalazły się w kolejnych papieskich wpisach na Twitterze, jakie pojawiły się po audiencji. Do tematu Zwiastowania Papież nawiązał też w słowie do Polaków.

"Witam serdecznie przybyłych na audiencję Polaków. W adwentowej atmosferze, wspominamy dzisiaj scenę Zwiastowania. Dziewica Maryja z pokorą i wiarą, posłuszna woli Bożej, zgadza się zostać Matką Zbawiciela: Bóg staje się człowiekiem. Uczmy się od Niej posłuszeństwa woli Boga, słuchania Jego Słowa. W tym czasie oczekiwania na narodziny Zbawiciela, niech Bóg błogosławi każdego z was, wasze rodziny i bliskich".

 

Więcej »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI o Maryi jako wzorze wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.