Benedykt XVI we włoskiej telewizji
Nietypowy przebieg będzie miał dla Benedykta XVI tegoroczny Wielki Piątek. Tego dnia Papież będzie gościł na antenie włoskiej telewizji publicznej RAI. 22 kwietnia o godz. 14:10 odpowie na trzy pytania wiernych dotyczące postaci Jezusa Chrystusa.
Od najbliższej niedzieli na internetowej stronie telewizji będzie można zgłaszać pytania do Papieża. Spośród nich zostaną wybrane trzy najciekawsze. Najprawdopodobniej Benedykt XVI nie będzie odpowiadał na żywo, lecz jego odpowiedzi zostaną nagrane wcześniej w Watykanie, w prywatnym apartamencie bądź kaplicy. Zajmie się tym watykański ośrodek telewizyjny.
Jak zaznaczają pomysłodawcy programu, Papież bardzo chętnie przystał na ich inicjatywę i zgodził się opowiedzieć widzom o postaci Jezusa Chrystusa, któremu poświęcił przecież swą książkę. Jej druga część pojutrze trafi do księgarń.
„Wszystko zaczęło się od tego, że chcieliśmy, by Wielkiemu Piątkowi przywrócono jego miejsce w telewizji – wyjaśnił Radiu Watykańskiemu dziennikarz RAI Rosario Carello. – Jeszcze kilka lat temu stacje telewizyjne respektowały szczególny charakter tego dnia. Jednak dziś jest to dzień jak każdy inny, z rozrywką, kłótniami. Aby to zmienić, postanowiliśmy wprowadzić po południu ten półtoragodzinny program pt. «Pytania o Jezusa». Widzowie mają tak wiele pytań na ten temat, a my zaprosimy do studia kogoś, kto na nie odpowie. Pomyśleliśmy o Papieżu. W pierwszej chwili wydawało się nam to szalone. Ale złożyliśmy propozycję, a Papież się zgodził. I bardzo jesteśmy z tego zadowoleni. Bo Benedykt XVI przemawia bardzo jasnym językiem. Potrafi wyjaśnić nawet bardzo skomplikowane kwestie w sposób tak prosty, a zarazem wyczerpujący, że pojmuje je zarówno rozum, jak i serce”.
Telewizja RAI oczekuje, że program z udziałem Benedykta XVI stanie się wydarzeniem międzynarodowym i będzie transmitowany do innych krajów. Włosi traktują to jako kolejny przełom w kontaktach Watykanu ze światem telewizji. Piszą, że po raz pierwszy w historii papiestwa Ojciec Święty będzie odpowiadał na pytania wiernych, zapominając, że już Jan Paweł II odpowiadał przed kamerami choćby Telewizji Polskiej na pytania dzieci.
Tym niemniej warto przypomnieć, że pierwszym Papieżem, który został uwieczniony na filmie był Leon XIII w 1896 r. W 1961 r. Jan XXIII wpuścił telewizję RAI do Pałacu Apostolskiego, aby nakręciła film o typowym papieskim dniu. Prawdziwy przełom w relacjach ze światem telewizji nastał natomiast za Jana Pawła II. Kamera towarzyszyła mu niemal na każdym kroku. A w 1998 r. Papież Polak zadzwonił nawet do telewizji RAI, aby na żywo podziękować za program z okazji 20-lecia jego pontyfikatu.
Skomentuj artykuł