Benedykt XVI wróciłby chętnie do Altötting

Benedykt XVI wróciłby chętnie do Altötting
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / drr

Benedykt XVI chętnie wróciłby do sanktuarium, do którego pielgrzymował już jako dziecko. Podkreślił to na łamach pisma "Altöttinger Liebfrauenbote" administrator apostolski bawarskiej diecezji Pasawa bp Wilhelm Schraml po spotkaniu z papieżem seniorem.

Hierarcha ujawnił, że Benedykt XVI z tęsknotą wspominał swoje rodzinne strony i zazdrościł mu, że może resztę życia spędzić w domu sąsiadującym z sanktuarium w Altötting.

Bp Schraml był przed kilkoma tygodniami w Rzymie. Kiedy odwiedził Benedykta XVI w watykańskim domu "Mater Ecclesia" i powiedział, że w przyszłości zamieszka w "domu papieża Benedykta XVI" z widokiem na plac przed Kaplicą w Altötting, wówczas papież senior zareagował spontanicznie: "Chętnie bym się na to zamienił".

Joseph Ratzinger od wczesnego dzieciństwa był blisko związany z Altötting, nieopodal którego leży Marktl Am Inn, miejscowość, w której się urodził. Rodzina Ratzingerów regularnie pielgrzymowała do Czarnej Madonny w Altötting.

DEON.PL POLECA


Gdy "papież z Bawarii" odwiedził w 2006 roku swoje strony rodzinne, pojechał również do Altötting, gdzie na placu przed kaplicą odprawił Mszę św. Benedykt XVI pozostawił wówczas w prezencie swój kardynalski pierścień. Dziś pierścień jest umocowany przy berle Czarnej Madonny.

Jak twierdzi bp Schraml, Benedykt XVI nie jest jedynym, który zazdrości mu mieszkania w Altötting. Taki zamiar ma również kardynał Joachim Meisner z Kolonii. W 2008 roku na prośbę papieża Benedykta XVI metropolita Kolonii podarował sanktuarium Złotą Różę. Był to pierwszy w niemieckich sanktuariach złoty kwiat, symbolizujący Jezusa Chrystusa.

Altötting jest największym spośród tysiąca miejsc pielgrzymkowych w Niemczech. Pielgrzymuje tam rocznie ponad milion osób.

W centrum jednego z najpiękniejszych placów Europy znajduje się Kaplica Łask, której kult sięga VII wieku. Czczona w niej rzeźba Czarnej Madonny z Dzieciątkiem Jezus na rękach otoczona jest 21 srebrnymi urnami, w których umieszczone są serca książąt i królów Bawarii, wielkich czcicieli Maryi. Pochodzi ona prawdopodobnie z XI wieku z Burgundii lub Nadrenii. W Altötting, gdzie Maryja otaczana była czcią od IX wieku, znalazła się ok. 1330 r. O tym, że kult słynącej łaskami figury trwa już ponad 500 lat, świadczą dwa zapisy z 1489 r. o cudownych uzdrowieniach.

Szczególnym kultem otaczał Altötting również panujący w Bawarii dom Wittelsbachów, który decyzją księcia Maksymiliana I obrał Czarną Madonnę za patronkę tego kraju związkowego. Altötting jest jednym z członków Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy "Shrines of Europe" (Sanktuaria Europy). Pozostałe to Częstochowa, portugalska Fatima, włoskie Loreto, Lourdes we Francji i Mariazell w Austrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI wróciłby chętnie do Altötting
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.