Berlin: zaprzysiężenie nowego metropolity

Radio Watykańskie / drr

Nowy metropolita Berlina abp Rainer Maria Woelki złożył przysięgę wierności przed burmistrzem niemieckiej stolicy. Taką procedurę przewiduje obowiązujący w tej archidiecezji Konkordat Pruski, zmodyfikowany w 1933 r. Dotychczasowy biskup pomocniczy Kolonii został mianowany metropolitą Berlina 2 lipca. Przejmie on diecezję po zmarłym kard. Georgu Sterzinskym.

Paragraf 16. konkordatu mówi wyraźnie, że nowo wybrany biskup Berlina musi złożyć przysięgę wierności przed lokalnymi władzami. W przysiędze mowa jest o "poszanowaniu rządu wybranego zgodnie z konstytucją". Abp Rainer Maria Woelki powiedział dziś w obecności burmistrza Klausa Wowereita m.in. następujące słowa: "Przysięgam i zapewniam, że będę szanował wybrany zgodnie z konstytucją rząd i tego samego będę domagał się od mojego kleru. Zgodnie z powierzoną mi troską o dobro i interes państwa niemieckiego będę się starał - przy pomocy powierzonego mi urzędu - odwracać od niego wszelką szkodę, która mogłaby mu zagrażać".

Podobne przysięgi na mocy tzw. Konkordatu Rzeszy, który przejęła Republika Federalna Niemiec, muszą składać wszyscy nominowani ordynariusze niemieckich diecezji.

Według wspomnianego prawa po złożonej dziś w ratuszu przysiędze może odbyć się ingres nowego ordynariusza Berlina, który zaplanowany jest na 27 sierpnia w tutejszej katedrze św. Jadwigi. Niespełna miesiąc później abp Rainer Maria Woelki będzie gościł papieża Benedykta XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Berlin: zaprzysiężenie nowego metropolity
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.