Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Krakowa
Betlejemskie Światło Pokoju z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem trafiło w niedzielę wieczorem do Krakowa. - Inicjatywa, którą podejmujecie, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju, ma głęboką, dosłowną i symboliczną wymowę - powiedział podczas Mszy św. w katedrze wawelskiej biskup Tadeusz Pieronek.
To właśnie on odebrał z rąk harcerzy światło symbolizujący pokój, braterstwo, miłość oraz nadzieję na świat bez konfliktów. - Światło, które przynajmniej w przypadku kaganka lub świecy nie tylko oświeca, ale czyni widocznym, pozwala dostrzec, poznać oraz ogrzewa, rozpala, nie pozwala zastygnąć w niemocy i daje życie - podkreślił w wygłoszonej homilii hierarcha.
Dodał, że światło zapalone w Grocie Narodzenia Pańskiego pozwala rozszerzyć te naturalne właściwości światła na sferę duchową życia człowieka. "To wewnętrzne światło jest potężną energią, zdolną kształtować w każdym z nas człowieczeństwo prowadzące do świętości" - powiedział b. sekretarz Episkopatu.
Bp Pieronek zaznaczył, że największym nieszczęściem jakie może spotkać człowieka jest brak tego wewnętrznego światła, dzięki któremu rozróżnia się dobro od zła. - Prowadzi to do swego rodzaju ślepoty na wartości duchowe i powoduje wewnętrzne i często także moralne zagubienie się człowieka - przestrzegł.
Betlejemskie Światło Pokoju harcerze z Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów - do Polski trafiło już po raz 26. "Dzisiejsze czasy są niespokojne - w wielu miejscach na świecie toczą się konflikty zbrojne. Chcemy przez tą ideę sztafety Betlejemskiego Światła krzewić właśnie pokój, ale też braterstwo wśród bliźnich, w naszych rodzinach oraz środowiskach nauki i pracy - wyjaśnił Mariusz Siudek, komendant Chorągwi Krakowskiej.
Po Eucharystii na Wzgórzu Wawelskim przybyli przeszli na Rynek Główny, gdzie lampiony z Betlejemskim Światłem odebrali przedstawiciele władz, mieszkańcy i reprezentanci poszczególnych hufców. Światło otrzymali także harcerze z Ukrainy. Z Polski Betlejemskie Światło Pokoju trafi również do Rosji, Litwy, Białorusi, Niemiec i Danii.
Polscy harcerze Światło Pokoju odbierają i przekazują od 1991 roku - trafia ono na wigilijne stoły w całym kraju, w tym m.in. do kościołów, szpitali, urzędów i szkół. Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju zapoczątkowana została w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej groty do katedry wiedeńskiej.
Skomentuj artykuł