Betlejemskie Światło Pokoju u abp. Michalika
Harcerstwo to szkoła charakteru i szkoła życia, uczy sprawności i zaradności - powiedział przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik, odbierając 15 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju. Przekazali mu je w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski Warszawie harcerze z Gdańska.
Przewodniczący Episkopatu podczas spotkania z harcerzami w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski przypomniał postać twórcy skautingu Roberta Baden Powella, który „chciał wydobywać z człowieka dobro, nie tylko to dobro związane ze sprawnością, ale to dobro duchowe, które tkwi w nas”. Życzył też harcerzom, aby znaleźli dużo radości w pracy zespołowej, w przezwyciężaniu siebie, w doskonaleniu charakteru i w pomaganiu innym.
- Naszym celem jest, żeby Światło Pokoju trafiało nie tylko do publicznych miejsc, ale żeby zagościło na każdym wigilijnym stole – podkreślił podharcmistrz Paweł Chmielewski. W rozmowie z abp. Michalikiem, najmłodsi z delegacji, przyznali, że ze Światłem Betlejemskim nie boją się ciemności. Jest ono symbolem pokoju, zrozumienia oraz nadziei życia pozbawionego konfliktów.
Akcja Betlejemskie Światło Pokoju została zorganizowana po raz pierwszy w roku 1986 przez Austriackie Radio i Telewizję w Linzu jako część wielkiej bożonarodzeniowej inicjatywy charytatywnej na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) i miała na celu podziękowanie za pomoc i dary dla ludzi chorych i samotnych. W 1987 r. patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Co roku w Wiedniu przedstawiciele organizacji skautowych i harcerskich z różnych krajów Europy uczestniczą w uroczystości przekazania płomienia zapalonego wcześniej w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem.
W Polsce Betlejemskie Światło Pokoju jest od 12 grudnia. Przekazali nam go skauci ze Słowacji. Z Polski dotrze na Ukrainę, Litwę i Białoruś.
Skomentuj artykuł