Bezrobocie tematem obrad biskupów UE

Bezrobocie tematem obrad biskupów UE
(fot. European Parliament / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / mh

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) organizuje 4 września w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli konferencję poświęconą bezrobociu młodzieży. Pięciogodzinne spotkanie dyskusyjne przebiegać będzie pod hasłem "Stworzyć nowe szanse dla młodych ludzi". Referat wprowadzający, zatytułowany "Nowe impulsy do przemyślenia dla oświaty" wygłosi Marijana Schechtner z organizacji Młodzież Katolicka Austrii (KJÖ).

Austria i Niemcy mają najniższy w Europie procent bezrobocia młodzieży, zatem może stanowić pozytywny przykład, w jaki sposób można uporać się z tym problemem", powiedziała Schechtner w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.

Jej zdaniem Kościół w wielu krajach europejskich zdziałał w tym kierunku dużo, ale może jeszcze bardziej angażować się w działalność oświatową, np. śledząc rozwój talentów, a także przygotowując do wchodzenia na rynek pracy. Może dużo uczynić w praktycznym przystosowaniu do zawodu, bowiem szkolnictwo państwowe często jest zbyt teoretyczne, stwierdziła przedstawicielka austriackiej młodzieży katolickiej.

Konferencję w Brukseli, której patronują eurodeputowani Patrizia Toia oraz Thomas Mann, zainauguruje referat na temat sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w Hiszpanii i jej konsekwencji społecznych. Referat wygłosi ordynariusz diecezji Calahorra y La Calzada-Logroño, bp Juan José Omella Omella, który w Konferencji Biskupów Hiszpanii kieruje komisją duszpasterstwa społecznego. Na zakończenie, w dwóch dyskusjach panelowych przedstawiciele i eksperci polityki zatrudnieniowej, młodzieży chrześcijańskiej i chrześcijańskiej kadry kierowniczej, a także rzecznicy młodzieży i eksperci ds. oświaty omówią perspektywy społeczno-polityczne oraz oświatowe.

DEON.PL POLECA

Współorganizatorem konferencji COMECE jest biuro europejskie ds. pracy z młodzieżą oraz kształcenia dorosłych Rete Juventutis, współpracujące z salezjanami stowarzyszenie Don Bosco International oraz Fundacja Adenauera.

COMECE istnieje od 1980 r. W jej skład wchodzą delegaci konferencji episkopatów z 28 państw Unii Europejskiej. Od ponad 30 lat COMECE towarzyszy procesowi integracji europejskiej i zapewnia instytucjonalną obecność Kościoła w jej strukturach UE. Zgodnie z art. 17 Traktatu Lizbońskiego o sposobie pracy UE, COMECE jest partnerem dialogu instytucji unijnych. Przewodniczącym COMECE jest arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kard. Reinhard Marx.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bezrobocie tematem obrad biskupów UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.