Białoruś: Uroczystości maryjne w Trokielach

ks. J. Martinowicz / slo

O modlitwę w intencji rodzin i zbliżającego się Synodu Biskupów apelował do Białorusinów biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz. W sanktuarium maryjnym w Trokielach odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Czczony jest tam cudowny i łaskami słynący obraz Matki Bożej Królowej Rodzin.

Już prawie od 25. lat sanktuarium diecezji grodzieńskiej, gdzie czczona jest Matka Boża Królowa rodzin, przyciąga wielu pielgrzymów z kraju i za granicy. W tegorocznych uroczystościach udział wzięli liczni pielgrzymi z całej Białorusi. Część z nich przybyła w pieszych pielgrzymkach. Niektórzy pokonali ponad 150 km.

Pielgrzymi trwali w całonocnym czuwaniu modląc się o nowe i liczne powołania kapłańskie i zakonne, a także w intencji wszystkich rodzin. Msza sprawowana 11 lipca pod przewodnictwem biskupa pińskiego Antoniego Dziemianko z udziałem miejscowego episkopatu zakończyła dwudniowe uroczystości odpustowe. Towarzyszyło im hasło "Z Maryją w drodze nawrócenia".

Bp Kaszkiewicz zaznaczył, że w różnych częściach świata rodziny stają wobec poważnych i trudnych wyzwań. - Także u nas niemało jest rodzin rozbitych, niepełnych, przeżywających rozmaite kryzysy i trudności. Niestety coraz więcej jest rozwodów, coraz częściej ludzie decydują się na życie w związkach niesakramentalnych - mówił hierarcha.

Biskup zaznaczył, że dzisiaj białoruską rodzinę bardzo często dotyka problem uzależnienia od alkoholu, narkotyków i gier hazardowych, a w rodzinach katolickich nie zawsze jest pielęgnowany duch wiary, praktyka modlitwy i przekazywanie dzieciom zasad chrześcijańskich. Wyraził też życzenie, aby każda rodzina "odnalazła swoją drogę do prawdziwego szczęścia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Białoruś: Uroczystości maryjne w Trokielach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.