Bioetyk ks. dr Kaczkowski - laureatem "Pontifici"

Bioetyk ks. dr Kaczkowski - laureatem "Pontifici"
(fot. MEDIA WNET / Foter / CC BY-SA)
KAI / ptsj

Laureatem dziewiątej edycji nagrody "Pontifici" - Budowniczemu Mostów został, otrzymując tytuł Pontifexa 2014 ks. dr Jan Kaczkowski - bioetyk, doktor teologii moralnej, prezes i założyciel Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej w Warszawie.

Nagroda "Pontifici" - Budowniczemu Mostów jest przyznawana dorocznie, zawsze 24 października, w rocznicę założenia warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, osobie, która całym swoim życiem ukazuje wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich.

Ks. dr Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. W 2002 r. otrzymał święcenia kapłańskie i tytuł magistra. Szczególnie bliska jest mu służba chorym. Pracował jako kapelanem szpitala w Pucku, a także w puckim Domu Pomocy Społecznej. W 2007 r. obronił doktorat: "Godność człowieka umierającego a pomoc osobie w stanie terminalnym", zaś rok później ukończył studia podyplomowe z bioetyki. Pracował również jako wykładowca uniwersytecki i katecheta w szkole.

DEON.PL POLECA

Praca z młodzieżą to jego wielka pasja, z dumą opowiada o swoich wychowankach i ich sukcesach w wychodzeniu na prostą. Jest współzałożycielem Zespołu Szkół im. Macieja Płażyńskiego w Pucku.

Dużą popularność przyniosła mu wydana w ub. roku przez Bibliotekę "Więzi" książka "Szału nie ma, jest rak" - zapis rozmowy, jaką przeprowadziła z księdzem Katarzyna Jabłońska oraz vlog "Smaki życia", emitowany przez internetową telewizję Boska TV.

6 grudnia 2004 z jego inicjatywy powstało Puckie Hospicjum Domowe pw. św. Ojca Pio. Rozpoczęcie tego dzieła było niezbędne ze względu na braki w dziedzinie opieki paliatywnej na obszarze powiatu puckiego. W 2009 r. otwarto także Hospicjum Stacjonarne w Pucku. Dotacje z NFZ są niewystarczające na działalność hospicjum. Ks. Kaczkowski stale musi zdobywać fundusze u darczyńców. Korzystanie z hospicjum jest bezpłatne. Placówka została w tym roku uhonorowane znakiem Super HoSpa - Wybór Fundacji Rak'n'Roll. Ten znak gwarantuje, że w odznaczonym nim hospicjum chory otoczony jest wszechstronną, profesjonalną i pełną empatii opieką.

Współpracownicy i wolontariusze hospicjum zapewniają opiekę medyczną, psychologiczną i duchową pacjentom będącym w terminalnej fazie choroby. W ciągu kilku lat działalności starali się ulżyć w cierpieniu i objęli opieką ponad 400 chorych. Ich dewizą jest, aby pacjenci czuli się w hospicjum jak w domu. Dbają o to wspaniali lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci i asystenci chorych. Jedna z pacjentek tak zrecenzowała ich pracę: "Tu pracują anioły". Związani z hospicjum wolontariusze pochodzą niekiedy z trudnych środowisk, niektórym zdarzyło się wejść w kolizję z prawem. Hospicjum jest dla nich szansą na wyprostowanie i odnalezienie swoich życiowych dróg. Opieką hospicjum otaczane są też osierocone dzieci pacjentów hospicjum. Ks. Jan mieszka na terenie hospicjum i służy chorym oraz zespołowi opiekunów 24 godziny na dobę.

Od 2008 ks. Kaczkowski jest współorganizatorem projektu Areopag Etyczny, który jest wyjątkową okazją dla studentów kierunków medycznych do pogłębienia wiedzy z zakresu medycyny paliatywnej oraz bliższego zapoznania się z etycznym wymiarem pracy lekarza. Praktyka medyczna wskazuje, że dobre przekazywanie informacji ma olbrzymi wpływ na proces zdrowienia, lub w przypadku medycyny paliatywnej - na komfort odchodzenia.

Ks. Jan Kaczkowski w 2012 r. odznaczony został przez prezydenta Bronisław Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest honorowym obywatelem Pucka. Został wyróżniony medalem Curate Infirmos przyznanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Inicjatywa ks. Jana zaangażowania w wolontariat hospicyjny tzw. trudnej młodzieży i osób skazanych została uznana za najbardziej innowacyjny projekt resocjalizacyjny w Europie i nagrodzona przez Radę Europy Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości.

W 2014 r. ks. Kaczkowski został laureatem Nagrody Ślad im. Biskupa Jana Chrapka. Kapituła nagrody nominowała go za "unikalny, lekki i przejmujący styl, w jakim dotyka spraw najważniejszych: sensu choroby, śmierci, życia". Ks. Jan pomimo że mierzy się z własną, śmiertelną chorobą - glejakiem mózgu, jak sam mówi, "żyje na pełnej petardzie".

Kapitułę Nagrody "Pontifici" stanowią członkowie honorowi KIK: Halina Bortnowska, prof. Krzysztof Byrski, prof. Bohdan Cywiński, prof. Kazimierz Czapliński, bp Bronisław Dembowski, Izabela Dzieduszycka, prof. Jerzy Kłoczowski, prof. Stanisław Luft, Anna Radziwiłłowa, Krystyna Sieroszewska, Zygmunt Skórzyński, Krzysztof Śliwiński, Zofia i Andrzej Wielowieyscy, Jan Turnau, Stefan Wilkanowicz, Henryk Wujec.

Dotychczas laureatami nagrody zostali: prof. Andrzej Zoll (2006 r.), abp Henryk Muszyński (2007 r.), p. Krzysztof Czyżewski (2008 r.), prof. Krzysztof Zanussi (2009 r.), Danuta Baszkowska (2010 r.), s. Rafaela - Urszula Nałęcz FSK (2011), bp Zdzisław Tranda (2012) i dr Helena Pyz (2013).

Klub Inteligencji Katolickiej powstał w 1956 roku, przez całe dekady był jednym z nielicznych skupisk środowisk opozycji demokratycznej w Polsce, dziś nadal jest kuźnią postaw obywatelskich w społeczeństwie i kształtowania odpowiedzialności świeckich w Kościele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bioetyk ks. dr Kaczkowski - laureatem "Pontifici"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.