Biskup chce zezwolić świeckim i siostrom zakonnym zarządzać diecezjami

Biskup chce zezwolić świeckim i siostrom zakonnym zarządzać diecezjami
(fot. depositphotos.com)
ucanews.com / df

"Myślę i czuję, że najwyższy czas dla nas, biskupów, żebyśmy zostawili administrację diecezji kompetentnym świeckim" - powiedział biskup Francisco de Leon z Filipin.

Takie rozwiązanie zaproponował biskup Francisco de Leon z Antipolo na Filipinach podczas spotkania z papieżem Franciszkiem przy okazji wizyty ad limina biskupów filipińskich w Rzymie w zeszłym miesiącu.

"Myślę i czuję, że najwyższy czas dla nas, biskupów, żebyśmy zostawili administrację diecezji kompetentnym świeckim lub osobom religijnym" - powiedział biskup de Leon. Wskazał, że hierarchowie powinni skupić swoją uwagę na "modlitwie, głoszeniu i nowej ewangelizacji", a pozwalając świeckim lub osobom religijnym na prowadzenie diecezji, sami mogą poświęcić więcej czasu na swoje obowiązki duszpasterskie.

Zdaniem filipińskiego biskupa, również zakonnice mogą administrować w diecezji. "Jeśli mogą zarządzać szkołą, dlaczego nie mogą zarządzać diecezją?" - zapytał.

DEON.PL POLECA

Grzegorz Kramer SJ o swoich parafianach: świeccy świetnie robią Kościół >>

Jak podaje biskup de Leon, papież odpowiedział mu, że administratorzy świeccy są mianowani w miejscach, w których brakuje księży, jak na przykład Niemcy, filipiński Episkopat może rozważyć tę propozycję w przyszłości. "Papież nie powiedział "nie", nie sprzeciwił się" - mówił biskup de Leon.

Wśród innych propozycji biskupów filipińskich podczas spotkania z papieżem Franciszkiem znalazło się też wyświęcanie stałych diakonów na Filipinach. Papież pozostawił hierarchom decyzję w tej sprawie.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup chce zezwolić świeckim i siostrom zakonnym zarządzać diecezjami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.