Biskup luterański zachęca do włączenia się w akcję Sprawiedliwego Handlu

Biskup luterański zachęca do włączenia się w akcję Sprawiedliwego Handlu
(fot. Zjazd Gnieźnieński / youtube.com)
KAI / ms

W dniach 11-13 maja już po raz trzeci odbywa się World Fairtrade Challenge - międzynarodowa akcja solidarności z rolnikami i pracownikami z krajów rozwijających się.

Wezwani do odpowiedzialności za innych
Do włączenia się w akcję zachęca biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Jerzy Samiec. W swoim przesłaniu przypomina, że 12 maja obchodzony jest Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Z tej okazji Fairtrade organizuje akcję World Fairtrade Challenge, w której zachęca się ludzi do wyrażania solidarności z rolnikami i pracownikami z krajów rozwijających się.

Biskup dodaje, że w październiku 2016 r. Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przyjął deklarację dotyczącą zaangażowania się w promocję idei Sprawiedliwego Handlu w ramach ogólnopolskiej kampanii Wspólnoty Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. W akcję włączają się także niektóre parafie ewangelickie.

Biskup Kościoła podkreślił, że "jako ludzie wierzący staramy się w swoim życiu realizować przykazanie miłości Boga i bliźnich. Dlatego zainspirowani przez Chrystusa działamy diakonijnie i wspieramy osoby potrzebujące. Jesteśmy również wezwani do odpowiedzialności za siebie i innych, a ta odpowiedzialność sprawia, że uczymy się jak postępować uczciwie. Sprawiedliwy handel jest okazją do solidarności, ale też docenienia czyjejś pracy.

Przypomina równocześnie jak ważny wkład w budowanie naszych parafii i społeczności ma każdy z nas. Sprawiedliwy handel nie wymaga od nas poświęceń, lecz zachęca do szanowania ludzi, do dostrzeżenia ich godności i prawa do wynagrodzenia za swoją pracę".

Realny wpływ na poprawę czyjegoś losu

Na koniec bp Samiec zachęcił do wyrażania swojej solidarności z osobami, które są daleko od nas, ale możemy korzystać z owoców ich pracy. Zachęcił również do tego, by doceniać się wzajemnie i odkrywać, co możemy zrobić dla ludzi wokół nas.

Sprawiedliwy Handel to międzynarodowy ruch społeczny dążący do poprawy sytuacji mieszkańców krajów globalnego Południa poprzez tworzenie godnych warunków pracy i budowanie uczciwych relacji handlowych z bogatszą częścią świata. Fairtrade to droga do stabilnego i zrównoważonego rozwoju. Wybierając produkty Sprawiedliwego Handlu, mamy realny wpływ na poprawę losu drobnych producentów. Możemy również ich dostrzec i zrozumieć, że za produktem, z którego korzystamy, kryje się człowiek.

Obecnie w Fairtrade działa ponad 1,6 miliona rolników i pracowników w krajach Ameryki Łacińskiej, Karaibów, Afryki, Azji i Oceanii, produkujących herbatę, kakao, cukier trzcinowy, owoce tropikalne, kwiaty czy bawełnę, a nawet piłki.

Praca i życie w lepszych warunkach

W dniach 11-13 maja już po raz trzeci odbędzie się World Fairtrade Challenge - międzynarodowa akcja solidarności z rolnikami i pracownikami z krajów rozwijających się. Poprzednie edycje akcji zgromadziły ponad 4 miliony konsumentów z 43 krajów świata, którzy manifestowali swoje poparcie dla Sprawiedliwego Handlu. World Fairtrade Challenge wpisuje się w obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu, który przypada w drugą sobotę maja.

Celem akcji World Fairtrade Challenge jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację rolników i pracowników najemnych z krajów rozwijających się. Mimo ciężkiej pracy często nie są oni w stanie zapewnić godziwych warunków życia sobie i swoim rodzinom. Sprawiedliwy Handel wzmacnia ich pozycję w globalnej gospodarce, tak by mogli żyć i pracować w lepszych warunkach.

Korzyści w systemie Fairtrade obejmują miedzy innymi gwarantowaną cenę minimalną (stanowi ona zabezpieczenie na wypadek gwałtownych spadków cen na światowym rynku), stabilne długoterminowe kontrakty z możliwością prefinansowania (ułatwiają producentom planowanie wydatków), dostęp do szkoleń i fachowej wiedzy oraz premię Fairtrade, czyli dodatkowe środki przeznaczane na projekty rozwojowe wybrane w drodze głosowania przez wszystkich zrzeszonych rolników.

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem #Stand4Fairness. Wystarczy na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieścić zdjęcie nawiązujące do cyfry "4", opatrzone hashtagiem #Stand4Fairness. W ten sposób każdy z nas może wyrazić swoje poparcie dla marginalizowanych rolników i pracowników i zachęcić do tego innych użytkowników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup luterański zachęca do włączenia się w akcję Sprawiedliwego Handlu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.