Biskup nominat Adam Bab: dzięki modlitwie Kościół jest większy od swoich słabości

Biskup nominat Adam Bab: dzięki modlitwie Kościół jest większy od swoich słabości
(Fot. Parafia św. Józefa w Lublinie / YouTube)
4 miesiące temu
KAI / pp

Żyję, służę i będę służył dzięki wierze tego Kościoła, którym jest archidiecezja lubelska. Bo gdy modlitwa będzie słana, wtedy cały Kościół jest większy od swoich słabości - powiedział nowo mianowany biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej ks. dr Adam Bab. Będzie on najmłodszym polskim biskupem.

W pierwszych słowach po ogłoszeniu nominacji ks. bp Adam Bab wyznał, że decyzja o przyjęciu posługi biskupiej nie należała do najłatwiejszych.

- Dzisiaj moje serce wypełnia wdzięczność, którą bym nazwał zdumieniem. Pan Bóg mnie zna, wie o moich słabościach i grzechach, to jednak mnie wezwał. To zdumienie prowokuje mnie do słów św. Piotra „odejdź ode mnie Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym”. Jezus opanował mu ten lęk, mówiąc, żeby się nie lękał. Tak i ja doświadczyłem tego daru i łaski. Ufam, że poszedłem za Bożym miłosierdziem – stwierdził biskup nominat.

Dotychczasowy wikariusz biskupi ds. młodzieży wyraził pragnienie jeszcze głębszej służby na rzecz archidiecezji lubelskiej. – Codziennie w liturgii słyszymy słowa: „nie zważaj Panie na grzechy nasze, ale na wiarę Twojego Kościoła”. My nim jesteśmy, tą wspólnotą, która wierzy i która się modli. Żyję, służę i będę służył dzięki wierze tego Kościoła, którym jest archidiecezja lubelska. Bo gdy modlitwa będzie słana, wtedy cały Kościół jest większy od swoich słabości – powiedział bp Bab.

Swoją radość wyraził metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, który zauważył, że ks. Bab będzie najmłodszym biskupem w polskim Episkopacie. – Już od samego początku pracy kapłańskiej miał bakcyl do duszpasterstwa młodzieży. W ostatnich dwudziestu latach towarzyszył młodzieży we wszystkich Światowych Dniach Młodzieży – powiedział abp Budzik, przytaczając życiorys nominata.

Data sakry biskupiej oraz herb wraz z zawołaniem biskupim zostaną podane w późniejszym terminie.

Biskup nominat na 45 lat i będzie najmłodszym polskim biskupem.

Urodził się 30 grudnia 1974 r. w Lublinie. Jest absolwentem II Liceum im. Jana Zamoyskiego w Lublinie.

W latach 1993-1999 odbywał formację w Seminarium Duchownym w Lublinie. Świecenia kapłańskie przyjął 22 maja 1999 r. W latach 1999-2000 był wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia w Lublinie (kościół garnizonowy).

Następnie podjął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, uzyskując w 2005 roku doktorat z katechetyki.

Podczas studiów specjalistycznych pełnił posługę duszpasterską w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży mieszczącym się wówczas przy kościele rektoralnym pw. Świętego Ducha w Lublinie.

Od 2002 roku jest diecezjalnym koordynatorem pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży.

W latach 2005-2010 był rektorem kościoła Ducha Świętego w Kraśniku. W latach 2010-2014 proboszczem w Końskowoli i dekanalnym wizytatorem religii.

Od 2014 roku jest proboszczem parafii św. Józefa w Lublinie. Pełni jednocześnie funkcję wikariusza biskupiego ds. młodzieży.

Należy do Kolegium Konsultorów archidiecezji lubelskiej. Jest konsultorem Rady ds. duszpasterstwa młodzieży Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
59,93 zł
99,90 zł

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskup nominat Adam Bab: dzięki modlitwie Kościół jest większy od swoich słabości
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Biskup nominat Adam Bab: dzięki modlitwie Kościół jest większy od swoich słabości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.