Biskup odniósł się do kontrowersyjnej procesji z "latającą hostią"

Biskup odniósł się do kontrowersyjnej procesji z "latającą hostią"
(fot. Lucianinho da Imaculada / facebook.com // Dom Henrique Soares Oficial / youtube.com)
facebook.com / kk

W zeszłym tygodniu internet obiegł kontrowersyjny filmik pochodzący z pewnej brazylijskiej parafii.

Na filmie widać, jak uczestnicy nabożeństwa oklaskują nietypową "procesję" z Najświętszym Sakramentem, w której monstrancja jest zawieszona na latającym dronie. Wielu internautów uznało to za profanację.

Latająca Hostia. Ten materiał budzi olbrzymie kontrowersje >>

DEON.PL POLECA

Do całej sprawy odniósł się biskup Henrique Soares da Costa, ordynariusz diecezji Palmares. Zamieścił na Facebooku obszerny post, w który ostro skrytykował to wydarzenie.

Jego tłumaczenie (aut. Kasper M. Kaproń OFM) publikujemy poniżej:

"Ból...

Pajacowanie, szukanie innowacji, petardy w trakcie liturgii i inne szokujące zachowania do jakich doszło podczas Wielkiego Tygodnia, upublicznione przez portale społecznościowe.

Wszystkie te zachowania mają swoje źródło w dwóch nieszczęściach: nieznajomości tego, czym jest liturgia oraz błędnie pojętej kreatywności w życiu liturgicznym Kościoła.

Nieznajomość spójnej teologii liturgii i tego, w co Kościół wierzy, jak również odejście od wielkiej Tradycji, przypomnianej przez Sacrosanctum Concilium prowadzi do różnego rodzaju nadużyć i zachowań prostackich, odbiegających od zasad i obcych naturze liturgii.

Natomiast źle rozumiana «kreatywność» w liturgii otwiera drzwi do wszelkiego rodzaju ekshibicjonizmu, groteskowości, subiektywizmu, lekkomyślności, a ostatecznie do zbezczeszczenie świętych tajemnicach Chrystusa... W liturgii nie ma miejsca dla tak pojętej kreatywności! Liturgia jest wiernością!

Liturgia Kościoła umiera... A wraz z nią samo życie Kościoła, gdyż to liturgia stanowi o tożsamości Kościoła.

Natomiast wierni w świętej niewiedzy, prowadzeni przez niewiernych lub po prostu nieświadomych i niekompetentnych duszpasterzy, oklaskują... W ten sposób wiara katolicka się degeneruje. Tyle tylko jak długo?!

Obawiam się, że teraz chrześcijanie wschodni - zjednoczeni ze Stolicą Rzymską lub nie - nie uważają nas już za Kościół Chrystusowy."

Um lamento... Impressionante o número de papagaiadas, trejeitos, invenciones, bizarrices filmados e mostrados nas redes...

Opublikowany przez Henrique Soares da Costa 5 kwietnia 2018
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elio Guerriero

Epoka Ratzingera
Zrozum człowieka, który zmienił Kościół i wpłynął na losy świata

Cudowne dziecko teologii, ekspert soborowy, „pancerny kardynał”, papież-intelektualista, obrońca ortodoksji, „skromny pracownik winnicy Pańskiej”. Obraz życia Josepha Ratzingera, budowany na doniesieniach medialnych,...

Skomentuj artykuł

Biskup odniósł się do kontrowersyjnej procesji z "latającą hostią"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.