Biskup opolski podtrzymał dyspensę od udziału w mszy świętej
W obowiązującym od soboty dekrecie biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja podtrzymał dyspensę od obowiązkowego uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Z obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas pobytu w świątyniach zwolnieni są jedynie główni celebransi.
Na stronie Diecezji Opolskiej opublikowano najnowszy dekret biskupa Andrzeja Czai, regulujący kwestie związane z funkcjonowaniem kościoła w czasie pandemii. W obowiązującym od soboty dokumencie podtrzymano wcześniejszą dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnych i świątecznych mszach świętych dla osób w podeszłym wieku, osób szczególnie zagrożonych zakażeniem z powodu stanu swojego zdrowia i tych, którzy odczuwają wzmożoną obawę przed zakażeniem.
"Zobowiązuję wiernych do zakrywania ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe. W kościołach czy kaplicach, leżących na terenie tzw. strefy żółtej, w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 4 m2, natomiast w tzw. strefie czerwonej – nie więcej niż 1 osoba na 7 mkw. Informację o dopuszczalnej liczbie wiernych należy wywiesić na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu" - napisano w dekrecie.
Spowiedź może odbywać się jedynie w otwartych konfesjonałach, odpowiednio zabezpieczonych i wietrzonych. Zarówno penitent, jak i spowiednik mają mieć zasłonięte usta i nos. Zabrania się podawania wiernym do ucałowania stuły tam, gdzie jest taki zwyczaj. W czasie rozdzielania wiernym Komunii świętej wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos.
"Przypominam, że wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej. Niezależnie jednak od tego, należy oddzielnie udzielać Komunii świętej do ust i na rękę (np. jeden szafarz udziela Komunii do ust, a drugi na rękę). Proboszczów zobowiązuję do ogłaszania przed udzielaniem Komunii świętej porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym" - napisał biskup Czaja.
Zgodnie z dekretem spotkania formacyjne, organizowane dla dzieci i młodzieży, należy prowadzić w trybie zdalnym, a jeśli jest to niemożliwe, należy je odwołać. Biskup Czaja zachęca do transmitowania mszy świętych dla tych, którzy nie mogą w nich uczestniczyć, jednak przypomina, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu. Biskup, u którego kilka dni temu potwierdzono obecność koronawirusa, zawiesił dalsze udzielanie sakramentu bierzmowania.
Skomentuj artykuł