Biskup opolski podtrzymał dyspensę od udziału w mszy świętej

Biskup opolski podtrzymał dyspensę od udziału w mszy świętej
fot. Radio Opole / YouTube
Sobota, 15:30
PAP / pk

W obowiązującym od soboty dekrecie biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja podtrzymał dyspensę od obowiązkowego uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Z obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas pobytu w świątyniach zwolnieni są jedynie główni celebransi.

Na stronie Diecezji Opolskiej opublikowano najnowszy dekret biskupa Andrzeja Czai, regulujący kwestie związane z funkcjonowaniem kościoła w czasie pandemii. W obowiązującym od soboty dokumencie podtrzymano wcześniejszą dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnych i świątecznych mszach świętych dla osób w podeszłym wieku, osób szczególnie zagrożonych zakażeniem z powodu stanu swojego zdrowia i tych, którzy odczuwają wzmożoną obawę przed zakażeniem.

"Zobowiązuję wiernych do zakrywania ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe. W kościołach czy kaplicach, leżących na terenie tzw. strefy żółtej, w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 4 m2, natomiast w tzw. strefie czerwonej – nie więcej niż 1 osoba na 7 mkw. Informację o dopuszczalnej liczbie wiernych należy wywiesić na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu" - napisano w dekrecie.

Spowiedź może odbywać się jedynie w otwartych konfesjonałach, odpowiednio zabezpieczonych i wietrzonych. Zarówno penitent, jak i spowiednik mają mieć zasłonięte usta i nos. Zabrania się podawania wiernym do ucałowania stuły tam, gdzie jest taki zwyczaj. W czasie rozdzielania wiernym Komunii świętej wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos.

"Przypominam, że wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej. Niezależnie jednak od tego, należy oddzielnie udzielać Komunii świętej do ust i na rękę (np. jeden szafarz udziela Komunii do ust, a drugi na rękę). Proboszczów zobowiązuję do ogłaszania przed udzielaniem Komunii świętej porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym" - napisał biskup Czaja.

Zgodnie z dekretem spotkania formacyjne, organizowane dla dzieci i młodzieży, należy prowadzić w trybie zdalnym, a jeśli jest to niemożliwe, należy je odwołać. Biskup Czaja zachęca do transmitowania mszy świętych dla tych, którzy nie mogą w nich uczestniczyć, jednak przypomina, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu. Biskup, u którego kilka dni temu potwierdzono obecność koronawirusa, zawiesił dalsze udzielanie sakramentu bierzmowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
19,74 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Biskup opolski podtrzymał dyspensę od udziału w mszy świętej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Biskup opolski podtrzymał dyspensę od udziału w mszy świętej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.