Biskup polowy WP: zalecenia Jezusa wyznaczają najpewniejszą drogę do pokoju

Biskup polowy WP: zalecenia Jezusa wyznaczają najpewniejszą drogę do pokoju
Bp Wiesław Lechowicz Fot. EpiskopatNews / flickr.com
KAI / tk

„Idąc razem, słuchajmy się nawzajem i zarazem wsłuchujmy się w słowo Boże, starając się rozeznawać co mamy czynić, aby żyć prawdziwie w duchu Ewangelii i tym samym stawać się jej świadkami” - napisał w liście do wiernych Ordynariatu Polowego bp Wiesław Lechowicz.

„Na początku mojej posługi biskupiej proszę Was o modlitwę, bym dobrze wypełniał moje zobowiązanie do służby Bogu, Kościołowi i naszej umiłowanej Ojczyźnie oraz tym, którzy stoją na straży jej wolności i bezpieczeństwa. Chciałbym też zapewnić o stałej mojej modlitwie za Was i w Waszych intencjach”. Prosił też o modlitwę w intencji swego poprzednika, abp. Józefa Guzdka.

Priorytety w duszpasterstwie wojskowym

Bp Lechowicz podkreślił, że zarówno program duszpasterski, jak i priorytety w duszpasterstwie wojskowym pozostają niezmienne, są nimi osoba i nauczanie Chrystusa. „Dlatego podczas ingresu do katedry polowej Wojska Polskiego mówiłem:» Przykład Jezusa określa misję Kościoła, którego zadaniem jest głoszenie Ewangelii i przybliżanie ludzi do Boga, ale też bycie blisko człowieka, służenie człowiekowi «”, napisał biskup polowy.

Ordynariusz Wojskowy zachęcił, aby wsłuchać się w słowa z Ewangelii według św. Łukasza przewidzianej w czytaniach VII Niedzieli zwykłej. Padają niej konkretne wskazania postępowania dla chrześcijan: „miłujcie (…) dobrze czyńcie (…) błogosławcie (…) módlcie się (…) pożyczajcie (…) bądźcie miłosierni (…) nie sądźcie (…) nie potępiajcie (…) odpuszczajcie (…) dawajcie”. „Zatem miarą postępowania chrześcijanina jest przykazanie miłości na wzór Chrystusa, który» do końca nas umiłował «” - podkreślił bp Lechowicz. Dodał, że „zalecenia Jezusa wyznaczają najpewniejszą drogę do pokoju serca, do pokoju w rodzinach, do pokoju w Kościele, w społeczeństwie i w skali międzynarodowej”.

Biskup polowy wyraził nadzieję, że miejscem uczenia się ewangelicznego życia, będzie stawała się wspólnota Kościoła. „Modlę się, by temu celowi służyło duszpasterstwo w ramach Ordynariatu Polowego. W tym miejscu chciałbym wyjątkowo serdecznie pozdrowić wszystkich zaangażowanych w duszpasterstwo wojskowe – duchownych i świeckich. Oby dzięki Waszej posłudze oblicze Kościoła stawało się coraz piękniejsze i bardziej przyjazne człowiekowi!”, napisał bp Lechowicz.

Posługa biskupa w czasie synodu

Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że rozpoczęcie posługi biskupa polowego w okresie trwania synodu w Kościele, odczytuje jako postulat pod swoim adresem. Jego zdaniem synodalność oznacza wspólne podążanie naprzód razem pod przewodem Ducha Świętego. „Idąc razem, słuchajmy się nawzajem i zarazem wsłuchujmy się w słowo Boże, starając się rozeznawać co mamy czynić, aby żyć prawdziwie w duchu Ewangelii i tym samym stawać się jej świadkami”, zachęcił bp Lechowicz.

Jego zdaniem jest to „bardzo ważne zadanie także w kontekście głównego celu, jaki przyświeca służbie wojskowej i każdemu żołnierzowi”, a którym jest troska o pokój. „Niech to przekonanie towarzyszy nam i mobilizuje do nawiązywania coraz bliższej relacji z Jezusem i do włączania się w duszpasterstwo Ordynariatu Polowego”, podkreślił biskup polowy.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

Jak żyć w obecności Boga?
Co zrobić, by modlitwa była czymś tak naturalnym jak oddech?
Czy kontemplacja może być porywająca?

Ojciec Franz Jalics SJ był cenionym na całym świecie kierownikiem duchowym, mistrzem modlitwy...

Skomentuj artykuł

Biskup polowy WP: zalecenia Jezusa wyznaczają najpewniejszą drogę do pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.