Biskup stanowczo: taka Eucharystia jest nieważna

Biskup stanowczo: taka Eucharystia jest nieważna
(fot. shutterstock.com)
kathpress.at / kw

Bp Mario Grech, ordynariusz Gozo (Malta) zwrócił się do katolików w kwestii uchodźców: Eucharystia "jest nieważna i nie ma żadnego wpływu, gdy ubodzy są ignorowani i upokorzeni".

Bp Grech napisał w liście pasterskim, który został odczytany we wszystkich parafiach Gozo w ostatnią niedzielę: "nie można otworzyć serca na Chrystusa, a jednocześnie zamknąć je przed tymi, którzy cierpią". Bp Grech wskazał, że mówi wprost o "imigrantach, którzy z takich czy innych powodów opuszczają dom w poszukiwaniu lepszej przyszłości".

"Nie ma łatwych rozwiązań dla wyzwań związanych z migracją" - jednocześnie przyznał 61-letni biskup - "Ale poruszany przez Słowo Boże i przez przykład Pana naszego Jezusa Chrystusa wierzę, że my, jako wierząca wspólnota, nie będziemy milczeć obojętnie w obliczu tej tragedii, która wpływa na nasz kraj i Unię Europejską".

Papież: migranci są naszymi braćmi i siostrami, potrzebują stałej ochrony >>

Bp Grech powołał się również na przykład apostoła Pawła, którego okręt rozbił się u wybrzeży Malty, a wyspiarze udzielili mu wówczas pomocy (por. Dz 27, 39-44). Wcześniej w podobnym tonie wyrażał się abp Charles Scicluna, ordynariusz Malty: "Gdy myślę o ludziach w niespokojnej sytuacji, to przede wszystkim myślę - to są ludzie. Zamknięte drzwi, zamknięte porty, zamknięte serca. To bardzo smutne". Hierarcha otwarcie skrytykował działania maltańskiego rządu, który zadecydował o zamknięciu portów dla statków poszukujących tonących migrantów w Morzu Śródziemnym.

Również pochodzący z Sycylii abp Corrado Lorefice, ordynariusz Palermo, przestrzegł przed stawianiem na pierwszym miejscu narodowych interesów w europejskiej polityce migracyjnej. "Jeśli zniszczymy nasz wspólny dom, wszyscy skończymy bez dachu" - stwierdził hierarcha - "To krótkowzroczność politycznego egoizmu".

Zdaniem abp. Lorefice wykluczenie uchodźców i imigrantów jest "niebezpieczną iluzją": "Cywilizacja, w której można normalnie żyć, bo inni umierają, jest bliska końca". Sycylijski hierarcha dodał również, że zamknięcie portów oznacza porzucenie człowieczeństwa, pragnienia braterstwa oraz woli życia.

55-letni arcybiskup obwiniał państwa zachodnie o los Afryki. "Przez dziesięciolecia wykorzystywały one zasoby kontynentu, utrzymywały rządy marionetek, promowały konflikty" - podkreślił abp Lorefice - "To zniszczyło życie milionów ludzi i zmusiło ich do emigracji".

W ostatnim tygodniu na Sycylię przybyło 450 osób. Nowy rząd we Włoszech, tworzony przez koalicję antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd i prawicowej Ligi Północnej, sprzeciwia się obowiązującej dotąd praktyce, że tylko Włochy mają przyjmować wszystkich migrantów płynących z wybrzeży Afryki i ratowanych na Morzu Śródziemnym.

Zaostrzając politykę migracyjną nowy rząd Włoch odstąpił od dotychczasowej praktyki, zgodnie z którą wszyscy migranci zabierani z pontonów i łodzi oraz ratowani rozbitkowie byli przewożeni wyłącznie do portów w tym kraju.

Zostały one zamknięte dla statków organizacji pozarządowych ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym, a także dla innych jednostek patrolujących ten akwen. Władze w Rzymie żądają, aby migranci byli kierowani także do innych europejskich portów.

Gotowość przyjęcia po 50 migrantów wyraziły Francja, Malta, Niemcy, Hiszpania i Portugalia. Irlandia zadeklarowała gotowość przyjęcia 20 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński
14,00 zł
19,99 zł

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Biskup stanowczo: taka Eucharystia jest nieważna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.