Biskupi apelują o podjęcie w sierpniu dobrowolnego daru abstynencji

(fot. episkopat.pl)
PAP / pk

Sierpień w Kościele katolickim w Polsce jest miesiącem inicjatyw promujących abstynencję i wspierających trzeźwość. W specjalnym liście przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski zaapelował o powstrzymanie się od picia alkoholu.

Jak zaznaczył hierarcha w apelu przekazanym PAP "sytuacja ta jest bardzo poważna, związana przede wszystkim ze stałym wzrostem spożycia alkoholu i popadaniem w różnorakie uzależnienia coraz większej liczby rodaków".

"Świadomi powagi sytuacji w naszej Ojczyźnie prosimy o podjęcie dobrowolnej abstynencji od alkoholu w sierpniu, w miesiącu wielkich patriotycznych rocznic i świąt Maryjnych (...). Pokażmy, że jesteśmy gotowi bronić wolności, wyrzekając się tego, co zniewala tak wielu spośród nas. Wypracujmy w sobie cnoty, dzięki którym staniemy się oparciem dla młodych, autorytetami tak bardzo potrzebnymi w sytuacji upadku wartości. Niech decyzja o zachowaniu abstynencji od alkoholu w sierpniu stanie się początkiem błogosławionej drogi trzeźwości dla wszystkich rodaków w kraju i poza jego granicami. Bez praktykowania świadomej abstynencji przez wielu Polaków nie będzie trzeźwej Polski" - zaznaczył.

Jego zdaniem alkohol w Polsce jest dostępny zawsze i wszędzie. "Można go kupić całą dobę, także na stacjach paliw. Ogromna liczba punktów sprzedaży alkoholu w przeliczeniu na mieszkańców oznacza, że ta destrukcyjna substancja psychoaktywna jest na wyciągnięcie ręki. To pogłębia proces degradacji społecznej" - ocenił.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że na szczególne potępienie zasługuje reklama alkoholu, utrwalająca stereotyp picia jako formy relaksu, a przemilczająca straszliwe skutki pijaństwa i popadania w alkoholizm.

"Konieczne jest wprowadzenie zakazu reklamy alkoholu. Wpływa ona na podświadome wybory młodych ludzi, których efektem bywa uzależnienie i stopniowe staczanie się w dół. To właśnie obecność reklamy alkoholu w przestrzeni publicznej powoduje, że narosłe przez wieki szkodliwe wzory spożycia tak łatwo są przekazywane w kolejnych pokoleniach" - dodał.

"Z wielkim bólem obserwujemy tak częste przekraczanie prawa, polegające na sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Apelujemy do władz państwowych i samorządowych o podjęcie zdecydowanych kroków, aby prawo w tym zakresie było bezwzględnie egzekwowane" - zaapelował bp Bronakowski.

Według hierarchy "z rozpitym społeczeństwem nie zrealizujemy wspaniałych projektów modernizacji Polski". "Dlatego jednym z najistotniejszych obowiązków państwa i samorządów jest troska o trzeźwość narodu, wyrażająca się między innymi likwidacją reklamy, ograniczaniem fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu. Ze zdziwieniem i bólem przyjmujemy informacje, że są samorządy, które ciągle zwiększają liczbę punków sprzedaży alkoholu i skracają odległości od obiektów chronionych, tłumacząc społeczeństwu, że istniejące ograniczenia są absurdalne" - ocenił.

Zdaniem bp Bronakowskiego "Kościół w Polsce od wieków ofiarnie pracuje nad ochroną trzeźwości narodu". "Na szczególne podkreślenie zasługuje osobiste świadectwo abstynencji wielu kapłanów. Jest to wspaniały przykład dla wiernych potrafiących radośnie żyć bez alkoholu, a jednocześnie umocnienie dla tych, którzy walczą o odzyskanie utraconej trzeźwości. Kościół cieszy się licznymi inicjatywami podejmowanymi w diecezjach i parafiach, takimi jak rekolekcje trzeźwościowe, spotkania modlitewne, pielgrzymki, wykłady i warsztaty, i wiele innych. Gorliwy apostolat różnych wspólnot abstynenckich i trzeźwościowych napawa nadzieją, że stale będzie wzrastać liczba tych, którzy praktykować będą cnotę trzeźwości" - napisał.

Podkreślił, że "nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy rodziny, Kościoła, instytucji państwowych i samorządowych". "Nie będzie trzeźwej Polski bez mocnego sprzeciwu na rozpijanie Polaków, zwłaszcza najmłodszych. Czy zdajemy sobie sprawę, że prawie milion dzieci w Polsce żyje w rodzinach z problemem alkoholowym? Dzieci te potrzebują specjalistycznej pomocy, którą powinny zapewnić władze państwowe i samorządowe" - stwierdził.

Przypomniał, że w tym roku przypadają trzy jubileusze: 25-lecie Stowarzyszenia Wesele Wesel - małżeństw, które miały przyjęcia bezalkoholowe, 40-lecie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i 45-lecie Anonimowych Alkoholików w Polsce.

Przypomniał też, że w tym roku działaniom Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przyświeca hasło "Młodzi trzeźwi i wolni". "Do najważniejszych czynników chroniących dzieci i młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych zaliczamy: silną więź emocjonalną z rodzicami, regularne praktyki religijne, zainteresowanie nauką szkolną, a także szacunek do norm, wartości i autorytetów. Te wnioski potwierdza życie. Katolickie wychowanie dzieci i młodzieży powinno być podstawą, na której buduje się mocne, zdrowe, wolne i trzeźwe społeczeństwo" - zastrzegł.

"Drodzy rodzice i dziadkowie! Pokażcie swoim dzieciom i wnukom, jak piękne jest życie bez alkoholu. Poświęćcie czas na wspólne rozmowy, spacery, na radosną zabawę" - zaapelował. Zwracając się do młodych ludzi bp Bronakowski prosił, by nie obawiali się zachowywać koniecznej abstynencji przez całe życie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi apelują o podjęcie w sierpniu dobrowolnego daru abstynencji
Komentarze (5)
31 lipca 2019, 17:17
Przyznam, ze nigdy nie rozumiałem i nie rozumiem tej akcji sierpień-miesiac abstynencji. Picie alkoholu nie jest grzechem. Najważniejszy jest umiar i  właśnie na to powiniśmy jako Kościół kłaść nacisk :) 
SK
Stanisław Kolis
31 lipca 2019, 18:31
 ty się lepiej wyprowadz do Berlina, tam mają klimaty dla Ciebie: https://www.youtube.com/watch?v=K0qcWVJ3ZnM&fbclid=IwAR0dT7PuAEeNF_ZMDu0uKwOdU7sU28CjZyCPD3ngX9BE...
Rafał Szewczyk
2 sierpnia 2019, 00:06
Nie rozumiesz? Z czystością pewnie też u Ciebie krucho? Dlatego jesteś tam gdzie jesteś.
WG
W Gedymin
31 lipca 2019, 16:04
A może tak miesiąc powtrzymania się od kłamstwa, manipulowania, szerzenia nienawiści. A może tak polscy biskupi i księża zrobili wreszcie szczery rachunek sumienia?
Rafał Szewczyk
2 sierpnia 2019, 00:04
Daj przykład i przez ten miesiąc przestań się odzywać.