Biskupi apelują o pomoc dla powodzian

Biskupi apelują o pomoc dla powodzian
Wojsko, straż pożarna i policja wywożą mieszkańców zalanych terenów w Sandomierzu. (fot. PAP/Piotr Polak)
KAI / psd

Z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, żeby otworzyli szeroko swoje serca i włączyli się w akcję niesienia pomocy zwrócił się dziś biskupi. W wielu diecezjach odbędą się w najbliższą niedzielę zbiórki do puszek na rzecz poszkodowanych przez tegoroczną powódź. Również Caritas organizuje pomoc dla powodzian.

Apel bpa Krzysztofa Nitkiewicza

Hierarcha sandomierski osobiście dziś odwiedził tereny dotknięte powodzią. Nie kryl swojego podziwu i uznania, że w akcji ratowniczej, prowadzonej bez rozgłosu i anonimowo przez setki ludzi, uczestniczy ofiarnie Caritas Diecezji Sandomierskiej.

„Tragiczna powódź dotknęła nasza Ojczyznę, w tym miasta i wioski Diecezji Sandomierskiej. W walkę z potężnym żywiołem zaangażowani są wszyscy ludzie dobrej woli” – napisał bp Nitkiewicz w specjalnej odezwie do diecezjan.

„Drodzy Bracia i Siostry dziękuję Wam za ten trud, w którym przejawia się Chrystusowa Miłość i poczucie wspólnoty wykraczające poza obszar więzów rodzinnych czy znajomości osobistych. W tych dniach jesteśmy wszyscy zjednoczeni i solidarni z potrzebującymi” – podkreślił.

Pomimo wielkiego zaangażowania całego społeczeństwa w zalanych miejscowościach diecezji sandomierskiej brakuje nadal żywności, wody, środków czystości, materaców, śpiworów i odzieży.

Caritas przyjmuje wszelką pomoc: łóżka, koce, materace, wodę, środki czystości i żywność. Udostępniony został także specjalny rachunek bankowy, na który można dokonywać wpłat: 81 1060 0076 0000 3200 0031 9541 z dopiskiem „Pomoc powodzianom”.

Apel bpa Henryka Tomasika

Zbiórka wśród wiernych diecezji radomskiej zostanie przeprowadzona we wszystkich kościołach w najbliższą niedzielę, 30 maja. Pieniądze trafią do diecezjalnej Caritas, która również organizuje pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi w diecezji radomskiej. Pomoc trafi także do mieszkańców Sandomierza. Informacje dotyczące zbiórki zostały przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj w siedzibie radomskiej Caritas.

Bp Tomasik powiedział, że powódź, która nawiedziła Polskę, spowodowała trudną sytuację wielu osób. - W całym kraju, a także w naszej diecezji oraz w związanej z nami historycznie diecezji sandomierskiej, wiele rodzin znalazło się w bardzo trudnej sytuacji materialnej - mówił biskup radomski. Wyraził także wdzięczność wszystkim służbom, które spieszą z pomocą poszkodowanym. Wymienił tu przede wszystkim "ofiarnie pracujących strażaków". Podziękował także radomskiej Caritas za podjęcie działań mających na celu pomoc powodzianom oraz księżom, którzy odwiedzają zagrożone miejscowości. Bp Tomasik poinformował również, że 30 maja zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek. Ofiary te zostaną przekazane na konto Caritas Diecezji Radomskiej: 45124032591111000029891757 POWÓDŹ POŁUDNIE.

Dyrektor radomskiej Caritas ks. Grzegorz Wójcik poinformował, że w piątek oraz w poniedziałek i wtorek prowadzona będzie zbiórka żywności o długim terminie przydatności (konserwy, dżemy), środków czystości i higienicznych oraz wody. Dary należy składać w siedzibie Caritas przy ulicy Kościelnej 5 w Radomiu w godzinach od 8.00 do 16.00 oraz w Radomskim Banku Żywności przy ul. Limanowskiego 134, również w godzinach od 8.00 do 16.00. Apel został skierowany szczególnie do producentów, hurtowników i właścicieli środków transportu oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Można również pomóc wysyłając SMS-a pod nr 72052 o treści "Pomagam".

Do akcji włączył się także Urząd Miejski w Radomiu. Wiceprezydent Radomia Anna Kwiecień poinformowała, że dary można przynosić także do magistratu przy ulicy Kilińskiego i MOPS-u przy ulicy Limanowskiego. - Mamy nadzieję, że wspólnie będziemy solidarnie wspierać powodzian - podkreśliła Anna Kwiecień. Z kolei sekretarz Miasta Radomia Rafał Czajkowski nie wykluczył wsparcia finansowego. - Ale o taką pomoc muszą się zwrócić poszczególnie gminy, zgodę muszą również wyrazić radni - poinformował Rafał Czajkowski.

Apel abp. Władysława Ziółka

Abp Władysław Ziółek apeluje o pomoc dla powodzian. Zbiórka wśród wiernych archidiecezji łódzkiej przeprowadzona będzie we wszystkich kościołach w niedzielę, 30 maja. Pieniądze trafią do Caritas działających na terenach objętych powodzią.

"Zachęcam Archidiecezjan do okazania hojnego wsparcia materialnego tym, którzy ucierpieli wskutek tej klęski żywiołowej" - apeluje abp Ziółek. "W wyniku trwających przez wiele dni intensywnych opadów deszczu południe Polski po raz kolejny zmaga się ze skutkami powodzi. Mieszkańcy licznych miejscowości w Małopolsce i na Śląsku odcięci są od świata na skutek zerwanych dróg i mostów. Setki domostw zostało zalanych lub podtopionych, w wielu gminach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe" - przypomina metropolita łódzki w odezwie do wiernych.

Caritas rozpoczęła akcję pomocową dla powodzian. "Obecnie trwa rozpoznawanie lokalnych potrzeb oraz gromadzenie wyczerpujących informacji na temat skali pomocy doraźnej, jaka jest niezbędna w tej chwili. Caritas Polska przeznaczyła do tej pory 400 tys. zł na pomoc doraźną. Powodzianie otrzymają ją za pośrednictwem diecezjalnych Caritas" - przypomina abp Władysław Ziółek.

We wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie 30 maja, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, zbiórka ofiar do puszek. "Zebrane ofiary zostaną przekazane przez naszą Caritas diecezjalną na sfinansowanie potrzebnej pomocy" - zapowiada abp Ziółek. "Wszystkich poszkodowanych oraz tych, którzy spieszą im z pomocą, obejmuję moją modlitwą i błogosławieństwem" - zapewnia metropolita łódzki.

Apel bpa Kazimierza Ryczana

- „Południowy rejon naszej diecezji nawiedziła powódź. Sytuacja na terenach ogarniętych kataklizmem jest trudna: wiele osób opuściło swoje domy, zostały zalane uprawy rolne, domy mieszkalne i gospodarstwa domowe. Dramat ludzi borykających się ze stratą swojego mienia i pozostających niejednokrotnie bez niezbędnych środków do życia porusza nasze serca“ – pisze bp Ryczan.

Dodaje, iż pośród wszystkich dotkniętych kataklizmem, „najbardziej bezradni są ludzie starzy, chorzy i samotni" oraz przypomina, że „bardzo trudna sytuacja panuje także w sąsiedniej diecezji sandomierskiej, szczególnie w rejonie Sandomierza i Połańca".
Biskup prosi mieszkańców diecezji kieleckiej o modlitwę i materialne wsparcie dla borykających się ze skutkami powodzi, poprzez złożenie ofiary do puszek.

Komunikat bp. Ryczana będzie odczytany w najbliższą niedzielę, natomiast zbiórka do puszek będzie przeprowadzona w niedzielę 30 maja. Zebrane ofiary proboszczowie wpłacą na konto Caritas Diecezji Kieleckiej: 21 1050 1416 1000 0005 0011 5811, z dopiskiem „Powódź“.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi apelują o pomoc dla powodzian
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.