Biskupi bronią ekumenicznej Kampanii Braterstwa. Część katolików polemizuje

Biskupi bronią ekumenicznej Kampanii Braterstwa. Część katolików polemizuje
(fot. Raphael Nogueira / Unsplash)
3 miesiące temu
Zdzisław Malczewski TChr / KAI / kk

Wśród katolików pojawiły się kontrowersje dotyczące kwestii, które zajmują centralne miejsce w tegorocznej edycji Kampanii. Biskupi z kolei podkreślają ekumeniczną wartość inicjatywy jako wyrazu zbliżenia i współpracy wspólnot chrześcijańskich.

W Środę Popielcową w Brazylii rusza kolejna edycja Kampanii Braterstwa. Jest to inicjatywa mająca na celu promocję wiary i międzyludzkiej solidarności. W tym roku ma ona charakter ekumeniczny, a do jej przygotowania zostali zaproszeni przedstawiciele kilku wspólnot chrześcijańskich.

Wśród brazylijskich katolików pojawiły się kontrowersje dotyczące kwestii, które zajmują centralne miejsce w tegorocznej edycji Kampanii Braterstwa, takich jak: przemoc policji, zabójstwa kobiet, związki jednopłciowe, nietolerancja religijna, ludobójstwo ludności rdzennej czy ochrona środowiska. Biskupi z kolei podkreślają ekumeniczną wartość inicjatywy jako wyrazu zbliżenia i współpracy wspólnot chrześcijańskich.

Wielu biskupów publicznie zabrało głos w obronie tegorocznej Kampanii Braterstwa starając się wyjaśnić punkty sporne. Kard. Odilo Pedro Scherer przyznał, że w „Tekście podstawowym” rzeczywiście znajdują się kontrowersyjne kwestie, ale to – jego zdaniem – nie przekreśla całej inicjatywy.

Z kolei bp Adair José Guimarães z diecezji Formosa zaprosił wiernych do skoncentrowania się w Wielkim Poście na Chrystusie, a nie na kontrowersjach związanych z Kampanią Braterstwa. „Nie zamykajmy naszych serc, nie słuchajmy tego co nie ma nic wspólnego z naszą wiarą. To wszystko nie ma dla nas znaczenia. Tylko On wystarcza, Chrystus” – powiedział biskup Guimarães.

źródło: Zdzisław Malczewski TChr / KAI / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
27,93 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Biskupi bronią ekumenicznej Kampanii Braterstwa. Część katolików polemizuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.