Biskupi chcą zmian dotyczących sprzedaży alkoholu
Jednym z założeń Narodowego Programu Trzeźwości jest wprowadzenie zmiany dotyczącej wieku, w którym można kupować i spożywać alkohol.
Program został opracowany pod kierunkiem prof. Krzysztofa Wojcieszka przez Zespół KEP ds. Aspostolstwa Trzeźwości. Dokument stanowi jeden z owoców ubiegłorocznego Narodowego Kongresu Trzeźwości [PRZECZYTAJ DOKUMENT >>]
- Alkohol jest dziś dostępny o każdej porze dnia i w każdym miejscu, tymczasem my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za trzeźwość Polaków - mówi bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Przeciętny Polak spożywa rocznie około 10 litrów czystego spirytusu. Biskupi chcieliby tą ilość ograniczyć, tak pojawił się Narodowy Program Trzeźwości. Program zawiera diagnozę problemów alkoholowych w Polsce oraz możliwości i propozycje ich rozwiązania.
>> W Warszawie zaprezentowano Narodowy Program Trzeźwości
Wśród licznych pomysłów pojawił się też taki, żeby dzięki kampaniom społecznym i nowym regulacjom móc uzsykać abstynencję dzieci i młodzieży do 21. roku życia. Pomysł jest oparty na regulacjach prawnych w USA. W wielu europejskich krajach ta granica jest jeszcze niższa niż w Polsce, np. w Niemczech, Włoszech, Austrii to zaledwie 16 lat.
Biskupi zaproponowali także, żeby ograniczyć ilość miejsc sprzedaży wysokoprocentowych napojów i podwyższyć ich ceny, żeby w ten sposób zniechęcić do kupna.
- Państwo powinno bardziej zdecydowanie korzystać z narzędzia, jakim jest regulacja rynku za pomocą cen i polityki fiskalnej - napisano w dokumencie.
Skomentuj artykuł