Bp Bronakowski: polskość nie może być kojarzona z pijaństwem

Bp Bronakowski: polskość nie może być kojarzona z pijaństwem
(fot. EpiskopatNews / flickr.com)
PAP / kk

Polskość nie może kojarzyć się pijaństwem, polskość musi kojarzyć się z umiarem i abstynencją - powiedział we wtorek w Toruniu bp Tadeusz Bronakowski. Zaapelował o całkowitą abstynencję na czas Wielkiego Postu, a nawet przez 100 dni na stulecie niepodległości.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości odprawił mszę w Sanktuarium Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Liturgia poprzedziła konferencję "Wolni w Chrystusie" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, poświęconą przeciwdziałaniu alkoholizmowi i innym uzależnieniom.

"Polskość nie może kojarzyć się z pijaństwem. Mówią często poza granicą kraju «pijany jak Polak». Polskość musi korzyć się z umiarem, musi kojarzyć się z abstynencją. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości przypominamy, że trzeźwość jest warunkiem wolności osobistej, rodzinnej narodowej. Musimy walczyć o nową kulturę trzeźwości. Jesteśmy to winni tym, którzy oddali życie za Polskę, którzy ponosili tak wiele ofiar aby Polska była wolna" - mówił w homilii bp Bronakowski.

5 powodów, dla których Kościołowi tak zależy na trzeźwości >>

Szef zespołu KEP podkreślił, że kiedyś Polacy spożywali zaledwie około 1 litra czystego alkoholu na głowę rocznie, a dzisiaj ten poziom jest 10-krotnie wyższy.

DEON.PL POLECA

"To skutek tragicznych procesów, jakich doświadczaliśmy w ostatnich dekadach. Mamy więc wolność zewnętrzną, wolność materialną, wolność słowa i poglądów, ale w konsekwencji często wyrzekamy się i tracimy wolność duchową. To co zagraża wolności, co ją osłabia i niszczy, pielęgnujemy często jako przejaw nowoczesnego wyzwolenia. Nadużywanie alkoholu wielu Polaków postrzega jako coś niegroźnego, jak naszą narodową cechę, a nie jak śmiertelne zagrożenie" - ocenił duchowny.

Bp Bronakowski podkreślił, że alkohol nie jest substancją konieczną do życia, nie jest witaminą, która ma być dostępna zawsze i wszędzie o każdej porze dnia.

W Warszawie zaprezentowano Narodowy Program Trzeźwości >>

"Jest substancją psychoaktywną, narkotykiem tak groźnym, bo sprzedawanym legalnie. Alkohol może być śmiertelną trucizną, która nie tylko niszczyć organizm, ale przede wszystkim ducha, zatruwa życie rodzinne. Osłabia naszą ojczyznę" - dodał.

Szef zespołu KEP zaznaczył, że Kościół chce "zdjąć z Polaków przekonanie, że jesteśmy wobec nadużywania alkoholu bezradni", "usnąć fałszywą normę społeczną wręcz nakazującą pijaństwo".

Bp Bronakowski przyznał, że problemy alkoholowe generuje mniejszość Polaków - około 17 proc. - ale narzuca pozostałym swój niszczący styl życia.

"Chcemy z tym skończyć. Nie chcemy walczyć z alkoholem, nie proponujemy prohibicji. Chcemy zaprosić Polaków do wspólnej pracy na rzecz osiągnięcia trwałej trzeźwości jako rękojmi osiągania wszystkich innych ambitnych celów społeczno-gospodarczych. Brakuje w społeczeństwie, a zwłaszcza w jego elitach, pełnej wiedzy o sytuacji, o skutkach pijaństwa i drodze do przezwyciężania tego strasznego zjawiska. Czy Polacy zatęsknią za pełną wolnością? Już kultywuje ją wielu z nas. Milcząca większość Polaków to ludzie umiaru. Potrzeba, aby to stało się jawne i aby taki styl życia proponowała w sposób stały i czytelny polska kultura" - wskazał.

Biskup zwrócił uwagę, że jasnym drogowskazem w tym zakresie jest Narodowy Program Trzeźwości, który został ogłoszony w ubiegłym tygodniu.

"Narodowy program to owoc wieloletniej pracy, doświadczeń, wiedzy jego autorów, ale też owoc dwuletnich narad i konferencji, konsultacji i dyskusji, zwłaszcza wrześniowego Narodowego Kongresu Trzeźwości. Program ten nie jest jednak lekiem, ale receptą. Sam program nie wystarczy. Trzeba go brać w dłonie, trzeba go czytać i konsekwentnie realizować, dopiero wówczas przyniesie oczekiwane rezultaty" - zaapelował hierarcha.

"Polacy muszą pokonać wadę pijaństwa" >>

Bp Bronakowski przytoczył statystyki, według których 3 mln Polaków nadużywają alkoholu, prawie 1 mln to uzależnieni. Przypomniał też, że skutkiem naduzywania alkoholu jest co 10. nowotwór i co czwarta śmierć osób przez 30. rokiem życia.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zaapelował o całkowitą abstynencję na czas Wielkiego Postu, a nawet przez 100 dni na stulecie niepodległości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Bronakowski: polskość nie może być kojarzona z pijaństwem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.