Biskupi dokonali zawierzenia kraju Niepokalanemu Sercu Maryi. "Zawierzamy nasz kraj, jego teraźniejszość i przyszłość"

Biskupi dokonali zawierzenia kraju Niepokalanemu Sercu Maryi. "Zawierzamy nasz kraj, jego teraźniejszość i przyszłość"
(fot. shutterstock.com / Nancy Bauer)
KAI / mp

Biskupi Litwy dokonali w niedzielę zawierzenia kraju Niepokalanemu Sercu Maryi, Patronki Litwy. Uroczystość odbyła się w bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach w związku z obchodzoną 16 lutego 100. rocznicą odzyskania niepodległości kraju.

"Wspólnie z całym narodem litewskim w kraju i za granicą zawierzamy nasz kraj, jego teraźniejszość i przyszłość, pod opiekę Maryi" - ogłosił podczas mszy świętej metropolita wileński arcybiskup Gintaras Gruszas.
Hierarcha zaznaczył, że "tym czynem odtwarzamy to, co robiły poprzednie pokolenia Litwinów", który "zwracali się o wstawiennictwo Maryi i zawsze byli wysłuchani". Arcybiskup wileński oznajmił, że o tym symbolicznym czynie poinformował w piątek papieża Franciszka, który "pobłogosławił akt zawierzenia".
Niedzielna uroczystość nieprzypadkowo odbyła się w bazylice w Trokach - pierwszej stolicy Litwy, leżącej ok. 20 km od Wilna. W tym roku jest obchodzona 300. rocznica koronacji znajdującego się tam, słynącego z łask obrazu Matki Boskiej Trockiej. Z tej okazji Sejm Litwy ogłosił rok 2018 Rokiem Matki Boskiej Trockiej.
Cudowny obraz z kościoła farnego w Trokach był drugim w kolejności wizerunkiem Matki Bożej na ziemiach Rzeczypospolitej, a pierwszym w Księstwie Litewskim, koronowanym przez papieża Klemensa XI. Koronacji obrazu 4 września 1718 roku dokonał biskup wileński Konstanty Brzostowski. Rok wcześniej koronowano obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Trokach i tamtejszy obraz Matki Bożej są ściśle związane z wielkim księciem litewskim Witoldem, który ufundował tę świątynię w 1409 roku.
Obraz Matki Boskiej Trockiej jest datowany na XVI wiek. Jego autor nie jest znany. Obraz przedstawia Matkę Boską prawą ręką podtrzymującą siedzące na jej kolanach Dzieciątko, a w lewej trzymającą gałązkę róży z trzema kwiatami. Wizerunek trockiej Maryi charakteryzuje się bizantyjskim stylem obrazowania i malowania ikon. Jednocześnie można dostrzec w nim istotne cechy późnośredniowiecznego malarstwa zachodniego, w tym szerokie szaty, okrywające figurę równymi fałdami. Obraz Matki Boskiej Trockiej w sposób niepowtarzalny łączy różne style ikonopisania.
Legenda głosi, że obraz został namalowany w Konstantynopolu w 1123 roku, zaś w 1390 roku cesarz Manuel II Paleolog przekazał go w darze Witoldowi. Miał to być ten sam obraz, dzięki któremu cesarz Jan Komnen pobił Hunów i Persów.
Początkowo obraz był przechowywany w trockim zamku na wyspie, potem książę Witold przekazał go ufundowanemu przez siebie kościołowi w Trokach.
Pielgrzymowanie do Trok zainaugurowano na początku XVII wieku, pierwsza pielgrzymka wyruszyła w 1604 roku z Wilna z tamtejszym biskupem Benedyktem Wojną na czele. Madonnę Trocką proszono wtedy o opiekę nad Litwą nękaną przez dżumę i głód. Po modlitwach pielgrzymów morowe powietrze ustąpiło.
Liczne pielgrzymki do Trok organizowali w XVII i XVIII wieku jezuici w ramach walki z reformacją. Przed obrazem Trockiej Madonny modlili się m.in. król Władysław IV Waza, król Jan Kazimierz i król Jan III Sobieski.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Biblia – historia zakochanego Boga

Dlaczego w drzewie genealogicznym Jezusa znajdziemy imiona Tamar, Rachab czy Batszeby, mimo że tradycyjne rodowody raczej pomijały kobiety? Dlaczego wbrew starożytnym obyczajom to właśnie one miały często decydujący wpływ na...

Skomentuj artykuł

Biskupi dokonali zawierzenia kraju Niepokalanemu Sercu Maryi. "Zawierzamy nasz kraj, jego teraźniejszość i przyszłość"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.