Biskupi Etiopii alarmują: głód zagraża 10 mln ludzi

Biskupi Etiopii alarmują: głód zagraża 10 mln ludzi
(fot. DFID - UK Department for International Development via Foter.com / CC BY)
4 lata temu
KAI / kw

Głód zagraża ponad 10 mln mieszkańców Etiopii - alarmują biskupi tego kraju.

W nocie wydanej na zakończenie swego 39. zgromadzenia plenarnego Zgromadzenia Hierarchów Katolickich Etiopii i Erytrei wezwali instytucje kościelne, organizacje pozarządowe i ludzi dobrej woli, by pomogli uratować życie ich rodaków, którzy znaleźli się w sytuacji kryzysowej, jakiej wcześniej ten kraj nie doświadczył.

Wyjaśnili, że susza, która doprowadziła do braku produktów żywnościowych, jest "bezpośrednią konsekwencją zmian klimatycznych i niszczenia środowiska naturalnego". Aby zaspokoić potrzeby żywnościowe Etiopczyków, potrzebne jest 1,4 mld dolarów. Caritas Internationalis ogłosiła już zbiórkę funduszy na pomoc Etiopii.

Susza, głód i konflikty zbrojne sprawiają, że całe rodziny, zwłaszcza ubogie, są zmuszone do emigracji. Obecnie dotyczy to 821 tys. osób - informują etiopscy biskupi. Przestrzegają, że wyjazdy ludzi młodych, często z wykorzystaniem dróg nielegalnych, zwiększają liczbę opuszczonych rodziców i młodych kobiet, dla których synowie i mężowie często byli jedynymi żywicielami i obrońcami przed przemocą i wykorzystywaniem.

Wśród pierwszych donatorów jest Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która przekazała 460 tys. euro 13 etiopskim diecezjom. Dzięki tym pieniądzom 1415 rodzin otrzyma wsparcie przez cały rok 2016.

- Sytuacja wciąż dramatycznie się pogarsza - relacjonuje ks. Haile Gabriel Meleku, wicesekretarz generalny Zgromadzenia Hierarchów. - Osób zagrożonych jest dziś o dwa miliony więcej niż zaledwie przed miesiącem. A ich liczba może być nawet wyższa, niż myślimy.

Według duchownego, poważną konsekwencją braku żywności jest opuszczanie zajęć szkolnych przez dzieci, a także powstawanie konfliktów wśród ludności z powodu migracji. Skutki odczuwa także Kościół, gdyż wielu wiernych nie ma siły, by uczestniczyć w nabożeństwach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskupi Etiopii alarmują: głód zagraża 10 mln ludzi
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Biskupi Etiopii alarmują: głód zagraża 10 mln ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.