Biskupi Kazachstanu: zniesienie kary śmierci to postęp w etyce
„Odrzucenie przemocy we wszystkich jej formach, zniesienie kary śmierci i tortur jest wynikiem postępu myśli etycznej w procesie kulturowego rozwoju społeczeństwa” – czytamy w oświadczeniu episkopatu Kazachstanu. W ten sposób biskupi skomentowali grudniową decyzję władz tego kraju, które zdelegalizowały karę śmierci, zastępując ją dożywotnim pozbawieniem wolności.
Biskupi podkreślili, że przemoc nie może powstrzymać innej przemocy. Kara śmierci jest morderstwem, tyle że zalegalizowanym przez prawo. Zaznaczyli także, że nie ma dowodów na to, iż stosowanie kary śmierci przyczynia się do obniżenia poziomu przestępczości. „Koszty pomyłek sądowych, które przecież się zdarzają, są zbyt wysokie – życie traci niewinny człowiek. Kara śmierci nie daje też skazanemu szansy na resocjalizację, co jest przecież jednym z najważniejszych zadań systemu penitencjarnego” – czytamy w oświadczeniu episkopatu.
Kara śmierci była stosowana przez pierwsze 13 lat niepodległości Kazachstanu. Ostatni wyrok wykonano w 2013 r., kiedy to rozstrzelano 12 więźniów. W 2004 r. weszło w życie bezterminowe moratorium na wykonywanie wyroków śmierci, podpisane przez pierwszego prezydenta republiki Nursułtana Nazarbajewa. W sumie, od 1990 roku, w Kazachstanie wykonano 536 wyroków śmierci.
Skomentuj artykuł