Biskupi: Kościół ma służyć dziełu wychowania

Biskupi: Kościół ma służyć dziełu wychowania
(źr. www.episkopat.pl)
10 lat temu
PAP / wm

Kościół ma obowiązek i pragnienie, by służyć "dziełu wychowania"; czyni to przez duszpasterstwo i katechezę, a także poprzez katolickie szkoły, przedszkola, parafialne świetlice i inne placówki wychowawcze - podkreślają biskupi w liście pasterskim.

List pasterski, zapowiadający Tydzień Wychowania, czytany będzie w najbliższą niedzielę, 4 września, w kościołach na terenie całej Polski. Tydzień Wychowania będzie obchodzony po raz pierwszy, w dniach 12-18 września.

List, zatytułowany "Wszyscy zacznijmy wychowywać", jest - jak podkreślają hierarchowie - zaproszeniem skierowanym do wszystkich ludzi dobrej woli. "Bardzo pragniemy, aby ta inicjatywa - kontynuowana w przyszłości - stanowiła impuls do aktywniejszego włączenia się w dzieło wychowania dzieci i młodzieży oraz okazję do głębszego zastanowienia się nad różnymi aspektami tak bardzo złożonej problematyki wychowawczej" - napisali biskupi w liście przesłanym PAP w poniedziałek.

"Kościół ma obowiązek i pragnienie, by służyć dziełu wychowania. Czyni to przez duszpasterstwo i katechezę, a także poprzez katolickie szkoły, przedszkola, parafialne świetlice i inne placówki wychowawcze. Na tym jednak nie wyczerpuje się wychowawcza misja Kościoła. Pragnie on wspierać wszelkie wysiłki podejmowane przez osoby i instytucje, dla których ważne jest dobro dzieci i młodzieży" - napisali biskupi.

Jak podkreślają, obecnie naturalny proces wychowawczy napotyka wiele przeszkód, a jedną z nich jest rosnące tempo życia. "Mamy coraz mniej czasu dla siebie i swoich bliskich. Wielu rodziców pochłoniętych pracą zawodową zmuszonych jest powierzać swoje dzieci przez sporą część dnia opiece innych osób czy instytucji. A przecież nawet najbardziej oddany i troskliwy opiekun nie zastąpi kontaktu dziecka z ojcem i matką. Jeszcze trudniejsza z wychowawczego punktu widzenia jest sytuacja rozłąki rodziców z dziećmi spowodowana np. pracą za granicą. Czas poświęcony przez rodziców swoim dzieciom od pierwszych chwil ich życia jest nie do zastąpienia" - głosi list biskupów.

W ocenie hierarchów, niepokojącym zjawiskiem jest coraz częstsza bezradność wielu rodziców wobec zadań, jakie stawia przed nimi wychowanie. "Sytuacja ta nie dotyczy jedynie rodzin z jakichś powodów dysfunkcyjnych. Pragniemy przypomnieć, że rodzice - pierwsi i najważniejsi wychowawcy i nauczyciele swych dzieci - nie muszą być zdani na własne siły. Z pomocą przychodzą im środowiska odpowiedzialne za dzieło wychowania - szkoła i Kościół. Wielką nadzieję owocnego wychowania daje bowiem możliwość zgodnej współpracy wszystkich tych środowisk. Żyjemy w czasach, gdy polska rodzina, szkoła i Kościół mogą znów mówić jednym głosem" - uważają biskupi.

Zdaniem hierarchów, dzisiaj bardzo często akcentuje się jedynie konieczność praktycznego przygotowania dziecka do znalezienia się we współczesnym świecie. "Wiedza i zdobyte umiejętności praktyczne są z pewnością ważne. Pozwalają one odnaleźć swoje miejsce w świecie i zdobyć odpowiednią pracę. Jest to oczywiste i stanowi priorytet dla wielu rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że te wszystkie umiejętności mogą przynieść owoce tylko wtedy, gdy towarzyszyć im będzie dojrzała osobowość i ukształtowany charakter, a przede wszystkim odpowiednio uformowane sumienie" - uważają biskupi.

Apelują do wszystkich odpowiedzialnych za proces nauczania i wychowania w naszej ojczyźnie, "by nie tracili z pola widzenia całego wychowanka, zwłaszcza jego sfery duchowej - to jest intelektu i woli". Przypominają słowa bł. papieża Jana Pawła II skierowane do nauczycieli i wychowawców w Nikaragui w 1983 roku: "wychowanie ulega degradacji, kiedy zmienia się w czyste kształcenie; proste, wyrywkowe gromadzenie umiejętności, metod i informacji nie może bowiem zadowolić ludzkiego głodu i pragnienia prawdy".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi: Kościół ma służyć dziełu wychowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.