Biskupi na polach pod Grunwaldem

KAI / psd

Biskupi przybędą dzisiaj na pole bitwy z Krzyżakami. Tam odmówią modlitwę za poległych pod Grunwaldem, o pokój i za narody Europy. „Grunwald to bardzo ważny fragment tego, co Ojciec Święty Jan Paweł II nazywał polską pamięcią i tożsamością” – napisał w ostatnim przesłaniu patriotycznym śp. biskup polowy Tadeusz Płoski.

W tym roku obchodzimy 600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji obradujący w Olsztynie biskupi odwiedzą dziś późnym popołudniem pole zmagań Królestwa Polskiego z Krzyżakami. Odmówią tam modlitwę za poległych pod Grunwaldem, o pokój i za narody Europy. Będzie jej przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba.

O przebiegu bitwy i etosie rycerskim opowie biskupom kl. Mariusz Grankowski. Alumn seminarium warmińskiego od ośmiu lat jest członkiem Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej i czynnie bierze udział w turniejach i inscenizacjach rycerskich.

„Grunwald – sprawiedliwe zwycięstwo” to tytuł homilii, jaką miał wygłosić podczas Mszy św. 15 lipca w 600. rocznicę Grunwaldu biskup polowy Tadeusz Płoski, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. „600. rocznica wiekopomnego zwycięstwa pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku to wyjątkowa okazja do refleksji nad dziejami w ogóle, a nad chwałą oręża polskiego w szczególności” – zaznaczył w niej bp Płoski. Przypomniał, że od 600 lat Wojsko Polskie odwołuje się do tradycji grunwaldzkich. „Do tych najważniejszych należą dwa obnażone miecze jako wyraz agresji i krzyżackiej pychy; miecze, które Niemcy cisnęli pod nogi polskiego króla. Te dwa miecze nie przypadkiem są wykute w kamieniu na portalu Grobu Nieznanego Żołnierza, który symbolizuje wszystkich bohaterskich żołnierzy polskich poległych w ciągu wieków za Ojczyznę, także w 1410 roku pod Grunwaldem” - czytamy.

DEON.PL POLECA

Biskup Płoski zaznaczył, że nade wszystko do symboli i tradycji zwycięstwa pod Grunwaldem należy pieśń "Bogurodzica", którą rycerze śpiewali bezpośrednio przed rozpoczęciem boju. Jak odnotował kronikarz Jan Długosz, a za nim opisał w "Krzyżakach" Henryk Sienkiewicz, także w krytycznym, kulminacyjnym momencie wielkiej grunwaldzkiej bitwy wojownicy polscy również odwoływali się do Maryi - Hetmanki Żołnierza Polskiego.

Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych w dziejach średniowiecznej Europy. Była zarazem jedną z trzech najważniejszych i decydujących bitew w całej historii Polski - oprócz Odsieczy Wiedeńskiej 1683 r. oraz Cudu nad Wisłą w 1920 roku. Przyczyną była unia polsko-litewska, która poprzez ślub młodej królowej Jadwigi z wielkim księciem Jagiełłą doprowadziła do chrztu Litwy, ostatniego pogańskiego państwa w chrześcijańskiej Europie.

Jak przypomniał w swej homilii bp Płoski, jeszcze przed bitwą pod Grunwaldem do papieża i licznych monarchów Europy zostały wysłane poselstwa od Władysława Jagiełły z orędziem, którego autorem był prawdopodobnie ks. Paweł Włodkowic, wybitny uczony prawnik i teolog, rektor Akademii Krakowskiej. W orędziu królewskim datowanym z Opatowa w 1409 r. uzasadniał on, że Polska prowadzi wojnę sprawiedliwą i obronną, natomiast Krzyżacy są agresorami.

Biskup podkreślił, że zarówno w wojnie z Krzyżakami 1409-1411, jak też w samej bitwie pod Grunwaldem brali udział liczni polscy duchowni. Należał do nich przede wszystkim ks. Mikołaj Trąba, wybitny mąż stanu, podkanclerz Królestwa Polskiego, który kilka lat później został arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski. To właśnie on był współautorem, a prawdopodobnie nawet autorem planu strategicznego wojny z zakonem krzyżackim. Podkreślił, że geneza i korzenie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, sięgają wspaniałych tradycji rycerskich sprzed wieków, także bitewnego pola chwały pod Grunwaldem w 1410 roku.

„Grunwald to nie tylko wielka bitwa, to nie tylko dziejowe pole chwały. Grunwald to bardzo ważny fragment tego, co Ojciec Święty Jan Paweł II nazywał polską pamięcią i tożsamością” – napisał w ostatnim przesłaniu patriotycznym śp. biskup polowy Tadeusz Płoski.

Tekst homilii nosi datę 7 kwietnia 2010 r., czyli został ukończony na trzy dni przed tragiczną śmierci Biskupa Polowego w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Ostatnie kazanie bp. Płoskiego ukazało się drukiem - zostało wydane przez Exlibris, a opracowane edytorsko przez Józefa Szaniawskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi na polach pod Grunwaldem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.