Biskupi niemieccy: czy możliwe są zmiany w etyce seksualnej

(fot. Juan Gómez/cathopic.com)
KAI / ms

Niemieccy biskupi chcą rozpocząć "drogę synodalną", na której wspólnie ze świeckimi gremiami i zaproszonymi ekspertami zastanowią się nad podziałem władzy w Kościele, sensownością celibatu i możliwością zmian w katolickiej etyce seksualnej.

Takim rezultatem zakończyła się wiosenna sesja plenarna niemieckiego episkopatu w północnoniemieckim Lingen.

Nadużywanie władzy w Kościele

Na konferencji prasowej kard. Reinhard Marx podkreślił, że mimo burzliwej i kontrowersyjnej debaty pomysł "drogi synodalnej" biskupi zaakceptowali jednogłośnie. Przyznał jednak, że kroki te zostały podjęte ze względu na duże oczekiwania opinii publicznej. Przewodniczący niemieckiego episkopatu tłumaczył, że biskupi zdecydowali się na nazwę "drogi synodalnej", ponieważ "synod" to pojęcie z Kodeksu Prawa Kanonicznego i użycie go wymagałoby formalnych ustaleń z Watykanem.

W dokumencie końcowym biskupi postanowili zbadać trzy tematy. Po pierwsze chcą sprawdzić, jak nadużywana jest władza w Kościele. Już teraz zdecydowali, że co najmniej jedna trzecia kierowniczych stanowisk w kuriach powinna być obsadzona przez kobiety. Biskupi zapowiedzieli też m.in. ujednolicenie prowadzenia akt personalnych duchownych oraz sprawdzenie możliwości ustanowienia sądów administracyjnych w ramach konferencji episkopatu. Nie zmieniona zostaje suma 5 tys. euro, którą episkopat będzie wypłacał ofiarom pedofilii.

DEON.PL POLECA

Celibat i etyka seksualna

Dwa kolejne tematy, nad którymi ma debatować Kościół w Niemczech to celibat i katolicka etyka seksualna. Kard. Marx zaliczył je do tzw. możliwych "zmian systemowych“: "Musimy przemyśleć, jak możemy pozyskać nowych księży - mówił arcybiskup Monachium. - Przy pełnym szacunku do celibatu mamy jednak prawo pytać, czy święcenia kapłańskie i celibat zawsze są ze sobą związane".

Przewodniczący niemieckiego episkopatu odniósł się też do możliwych zmian w katolickiej etyce seksualnej: "Tu konieczna jest debata - podkreśla przewodniczący niemieckiego episkopatu - ponieważ istnieją spore różnice między tym, co czytamy w katechizmie a tym, co w większości reprezentują nauki humanistyczne i teologia moralna".

Kard. Marx zapowiedział, że już we wrześniu tego roku ruszą konkretne prace na drodze synodalnej, do których zaproszeni zostaną eksperci oraz organizacje świeckich, w tym przede wszystkim Komitet Centralny Katolików Niemieckich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi niemieccy: czy możliwe są zmiany w etyce seksualnej
Komentarze (1)
Ewa Zawadzka
17 marca 2019, 10:00
Pora rozważyć dlaczego w Kościele dochodzi do tylu przestępstw i wykroczeń seksualnych, nie mówiąc już o "zwykłej" niemoralności duchownych niekaranej ani przez prawo świeckie ani kanoniczne.